Przekroczony poziom żelaza w krwi, jakie badania? Jak obniży

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Userr1
Posty: 25
Rejestracja: 28 lis 2014, o 22:23

Przekroczony poziom żelaza w krwi, jakie badania? Jak obniży

Post autor: Userr1 »

Witam.
Badanie z krwi pod kątem żelaza wyszło mi podwyższone.
Mój wynik to: 209,10 przy normie (59,0 - 158,0).
Badenie robione pod kątem złego samopoczucia, ciągłego zmęczenia, bólów głowy, braku koncentracji, braku pamięci, bólów brzucha, bólów mięśniowych itp.
Mój wiek to 26 lat a powyższe objawy występują cały czas w mniejszym lub większym stopniu.
Chciałbym zapytać co może być przyczyną takiego poziomu żelaza, jak ten poziom doprowadzić do normalnego i jakie jeszcze badania wykonać w tym kierunku?
Na pewno będę robił jeszcze ponownie badanie pod kątem żelaza oraz badanie Transferyny (na to mam już skierowanie)
Znalazłem w sieci, że jeszcze badania pod kątem żelaza to:
- Ferrytyna
-TIBIC
-UBIC
Chciałbym się zapytać jakie badania powinienem zrobić z tych co wymieniłem w moim przypadku gdy żelazo jest przekroczone?
Może jest jeszcze jakieś badanie które powinienem zrobić?

W ostaniach dniach odstawiłem jedzenie bogate w żelazo oraz wszelkie produkty zawierające witaminę C. (dzięki której organizm lepiej wchłania żelazo.) Ogólnie w ostatnim czasie istnieje możliwość przedawkowania wit. C poprzez picie ziołowego soku z dużą zawartością witaminy C (spore ilości dzienne) oraz spożywania dużej ilości owoców, może to się przyczyniło na podwyższenie poziomu żelaza?
Czy jeśli to było przyczyną tego stanu rzeczy, po odstawieniu produktów bogatych w witaminę C i żelazo, jest szansa, że poziom żelaza sam się obniży?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Przekroczony poziom żelaza w krwi, jakie badania? Jak ob

Post autor: Medycyna Lwów »

Stężenie żelaza w surowicy jest bardzo zmienne w ciągu dnia i tak naprawdę niewiele o samej gospodarce żelazem mówi.
Najwięcej nam powie ferrytyna (magazyn żelaza w ustroju), rutynowo należy oznaczyć też transferynę, choć wiarygodniejszy jest rozpuszczalny receptor dla transferyny.
Najpewniej wyjdą te parametry w normie więc trzeba będzie szukać innych przyczyn. Bo w/w objawy nie są związane w żadnym stopniu z przeładowaniem organizmu żelazem czy z hemochromatozą, więc diety nie zmieniaj.
aolka
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2016, o 09:16

Re: Przekroczony poziom żelaza w krwi, jakie badania? Jak ob

Post autor: aolka »

Też myślę, że musisz wykonać badanie pod kątem ferrytyny. Jest taka choroba hemochromatoza, która powoduje, że ma się wielokrotnie podwyższony poziom żelaza we krwi, warto w badaniu dowiedzieć się, czy to nie to. Choruje na to mój teść i u niego dokonywane są regularnie upusty krwi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość