Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
MrsCytoplazma
Posty: 319
Rejestracja: 6 paź 2011, o 20:08

Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: MrsCytoplazma »

Mam pytanie, w jednym z zadań z arkusza było polecenie aby zaznaczyć kiedy po fotostynezie zachodzi przemiana glukoza - sacharoza i odwrotnie oraz stan aparatów szparkowych. I w kluczu było iż glukoza z sacharozy powstaje w DZIEŃ, wytłumaczenie było że glukoza jest osmotycznie czynna (sacharoza nie) co zwiększa potencjał osmotyczny a za razem turgor no i aparaty szparkowe się otwierają. OK, zgadzam się.
Ale coś mnie tkneło, BO w operonie pisze że glukoza W DZIEŃ przekształca się w skrobię (czyli odwrotnie jak w arkuszu) a skrobia w glukozę w NOCY.

Wyjaśni mi to ktoś?
MrsCytoplazma
Posty: 319
Rejestracja: 6 paź 2011, o 20:08

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: MrsCytoplazma »

serio nikt?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: Giardia Lamblia »

Skrobia to nie sacharoza. Sacharoza to forma transportowa, skrobia to forma do zmagazynowania.

Dodatkowo, żeby na nowo nie pisać tego, co zostało powiedziane:
AnnaW_UO pisze:Sacharoza też jest aktywna osmotycznie.
Myślę, że problem dotyczy raczej załadunku floemu. Nie jest znany transporter plazmalemmowy dla glukozy u roślin. Nie wiemy dlaczego, a przynajmniej ja nie wiem
adys
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2016, o 01:13

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: adys »

Kontynuując zagadnienie:
w Fizjologii roślin Bukały mam w kluczu, że w dzień zachodzi przemiana skrobiaglukoza
ehhh to jak to jest w końcu?
Załączniki
bukała.PNG
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: AnnaWP »

W przypadku aparatów szparkowych, typowo są otwarte w dzień, bo po co wymiana gazowa w nocy (pomijając CAM).
Do otwarcia aparatu szparkowego potrzebny jest turgor, więc stąd napływ jonów, ale też rozkład skrobi (nieaktywnej osmotycznie) do glukozy (aktywnej osmotycznie).
Stąd oczywiste jest, że w aparatach szparkowych w dzień zachodzi rozkład skrobi do glukozy.

Nie wiem, na czym polega problem
adys
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2016, o 01:13

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: adys »

Problem polega na tym, że nie wiem jak się odnieść do informacji z lekcji, że w ciągu dnia glukoza przekształca się w skrobię (skrobię asymilacyjną), co wynika z tego, że jest nadprodukcja glukozy w ciągu dnia. Następnie skrobia asymilacyjna przekształca się w glukozę w nocy."
adys
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2016, o 01:13

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: adys »

po kilku godzinach rozmyślać natchnęło mnie - czyli sprawa wygląda następująco:
-w aparatach szparkowych rzeczywiście w ciągu dnia zachodzi przemiana skrobiaglukoza
-jednocześnie i w powstaje nadmiar glukozy w chloroplastach i nadmiar ten jest przekształcany w ową skrobię asymilacyjną, z której roślina korzysta w nocy

Czy mój tok myślenia jest prawidłowy?
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: flavien »

Powiem więcej, powstała glukoza jest przekształcana do jonów jabłczanowych, które jeszcze intensywniej obniżają potencjał wody w komórkach szparkowych.

adys, to nie jest tak, że w dzień to w całej roślinie zachodzi tylko i wyłącznie przemiana skrobi w glukozę lub na odwrót. Zadanie z Bukały odnosi się bezpośrednio do mechanizmu otwierania i zamykania aparatów szparkowych w liściach (co wnioskuję m.in. na podstawie zmieniającego się również pH przez spadki i wzrosty stężenia CO2), i wtedy faktycznie - w dzień skrobia jest przekształcana do glukozy i dalej do jonów jabłczanowych, by aparaty szparkowe mogły się otwierać. W nocy jest na odwrót, by aparaty się zamknęły.
Nie wyklucza to jednak w żaden sposób tego, że produkowana w ciągu dnia glukoza w procesie fotosyntezy jest magazynowana w postaci skrobi, dlatego że nie cała glukoza idzie na zmianę turgoru szparek, ale trafia również do innych miejsc w roślinie. I, oczywiście, w nocy nie ma fotosyntezy, więc by glukozy nie zabrakło, skrobia jest rozkładana. Generalnie to są dwa oddzielne zagadnienia, które się wzajemnie nie wykluczają.
adys
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2016, o 01:13

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: adys »

flavien, No do takiego właśnie wniosku doszłam w poprzednim poście, że te dwa odwrotne procesy zachodzić mogą jednocześnie, ale w innych częściach rośliny
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przemiana sacharoza - glukoza, fotosynteza

Post autor: AnnaWP »

Tak, oczywiście.

W typowych chloroplastach, w miękiszu, skrobia asymilacyjna pojawia się w ciągu dnia, a zanika w nocy. Ale pytanie dotyczyło aparatów szparkowych, stąd nie uwzględniłam innych opcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości