Przyczyna atawizmów

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
Asurio
Posty: 16
Rejestracja: 4 lut 2014, o 09:02

Przyczyna atawizmów

Post autor: Asurio »

Witajcie

Czytając ostatnio podręcznik do biologii dla liceum natrafiłem na hasło atawizm". Zastanawiam się jaki jest mechanizm, który determinuje wystąpienie atawizmu np. u człowieka, lub u jakiegoś innego zwierzęcia.

Chodzi o to że jestem zdezorientowany Posłużmy się przykładem człowieka, by było łatwiej. Z jednej strony, w wyniku procesów ewolucyjnych, człowiek utracił ogon, mocno zredukowane zostało jego owłosienie. Więc logicznie rzecz biorąc żaden z ludzi współczesnych nie powinien posiadać genów na ogon lub genów na bujne owłosienie".

Więc w jaki sposób, po takim okresie czasu, u pewnych osób coś takiego się ujawnia?

Mam nadzieję że napisałem zrozumiale. Proszę o pomoc bo ciężko mi samemu zrozumieć to zjawisko
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Przyczyna atawizmów

Post autor: Astacus »

Dobór naturalny nie zawsze od razu eliminuje niepotrzebne geny (eliminacja, mamy tu na myśli zniszczenei przez liczne mutacje punktowe, które sprawiają że gen nie jest w stanie wytwarzać funkcjonalnego białka). Może być równie dobrze tak, że są one najpierw uciszane i przestają podlegać ekspresji (wtedy mutacje mogą dotyczyć tylko obszarów regulacyjnych genu). W takiej sytuacji gen jest zdolny do ekspresji, ale nie ma czynników regulacyjnych.

Potwierdzać to może pewne doświadczenie wykonane w 1980 roku. Naukowcy połączyli tkanki dwóch gatunków zwierząt: tkankę szczęk zarodka kury przenieśli na szczęki zarodka myszy. Wyniki były ciekawe ponieważ tkanka kury zaczęła wytwarzać zębopodobne twory. Można wnioskować, że informacja o budowie zębów znajduje się w jądrze komórkowym kury, a tkanki myszy dostarczają potrzebnych czynników regulujących ekspresję odpowiednich genów.
Awatar użytkownika
Asurio
Posty: 16
Rejestracja: 4 lut 2014, o 09:02

Re: Przyczyna atawizmów

Post autor: Asurio »

Dzięki za odpowiedź Nie słyszałem o tym doświadczeniu, jestem zaskoczony wyniki rzeczywiście są ciekawe.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przyczyna atawizmów

Post autor: AnnaWP »

Dodam - zwykle genów nie wywala się, a zmienia ich realizację.
Jeżeli chcesz poczytać o tego typu rozwiązaniach ewolucyjnych, poczytaj np. o genach homeotycznych. Małe piwo mysz a kura. Również np. u muszki wiele genów homeotycznych działa i u nas, np. gen zaangażowany w tworzenie oka u myszy działa u muchy, ale oko powstaje musze, a nie mysie.

Poza tym często usunięcie genu rozwojowego jest trudniejsze niż wycofanie efektu jego działania później. Np. my tworzymy dalej ogonki. Wszyscy, ale normalnie ogonek jest usuwany po krótkim czasie. Co to znaczy? Ano - być może wyłączenie genu związanego z ogonem ma dramatyczne efekty, mogę tylko gdybać, ale być może zakłóca to tworzenie osi przód tył (a u nas góra dół).
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Przyczyna atawizmów

Post autor: Magda93 »

Jak się nazywał ten wspomniany eksperyment?

Czyli generalnie atawizmy wynikają z ekspresji genów powszechnie wygasłych, ale obecnych?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przyczyna atawizmów

Post autor: AnnaWP »

Eksperymenty zwykle nie nazywają się. Podaje się raczej autorów i datę publikacji.
Ale badania były liczne.
zobacz tu
zobacz-ten-plik.pdf
(605.58 KiB) Pobrany 29 razy

Kod: Zaznacz cały

dev.biologists.org/content/121/12/4045.short
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość