Przygotowania do matury ustnej z jezyka polskiego

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Przygotowania do matury ustnej z jezyka polskiego

Post autor: Cappy »

Macie jakieś rady jak mogę się przygotować do tego egzaminu ? Jak sami się przygotowywaliście ? Dzięki za rady !
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Przygotowania do matury ustnej z jezyka polskiego

Post autor: flavien »

Mam repetytorium z 2011 roku z Operonu oraz 2015 z Grega. Przeczytałem wszystkie opracowania utworów i epok, doczytałem trochę poezji żeby mieć większy zasób tekstów kultury", a teraz głównie powtarzam po motywach literackich, czyli np. miłość i jadę po tekstach - bo w sumie to ustny polski na tym polega.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Przygotowania do matury ustnej z jezyka polskiego

Post autor: persil1991 »

Wczoraj - jak się tradycyjnie uważa - upłynęło 400 lat od dnia, w którym zmarł William Szekspir. Tradycyjnie, bo naukowcy nie mają pewności - brytyjski geniusz zmarł najprawdopodobniej pomiędzy 23 kwietnia a 3 maja 1616 roku.

Myślę, że w przygotowaniach do matury z języka polskiego (to już za 10 dni!) szczególną uwagę warto poświęcić "Makbetowi" autorstwa właśnie Szekspira. To lektura obowiązkowa zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.

Tak w 4 wersach "Makbeta" streścił Stanisław Barańczak:
Szkot: bestia bitna.
Żona: ambitna.
Ręce umywa. Ma gdzieś.
Bór: marsz na mur! Finał: rzeź.

(z tomu „Biografioły. Poczet 56 jednostek sławnych, sławetnych i osławionych.”, 1991)
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Przygotowania do matury ustnej z jezyka polskiego

Post autor: flavien »

[mod], zamiennie z Hamletem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość