Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Smile_Forever »

Najlepiej się tych laborek uczy w praktyce, bo z samych książek ciężko wszystko zapamiętać, a poza tym trudno wyobrazić sobie jak te reakcje wyglądają. I jeśli zrobi się doświadczenie, to jednak angażuje się w naukę więcej zmysłów
saturn
Posty: 10
Rejestracja: 15 wrz 2015, o 15:51

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: saturn »

To poczytam trochę jeszcze w te święta, rzeczywiście chyba nie ma czasu na notatki lepiej przeczytać dwa razy wszystko niż zrobić notatki z połowy.
To na laborki chyba najlepiej nauczyć się chaakterystycznych barw i reakcji.

Striker38
Posty: 26
Rejestracja: 29 wrz 2014, o 19:00

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Striker38 »

Mam pytanie do tych bardziej doświadczonych olimpijczyków, czy reakcje z Bielańskiego wkuwaliście na blachę, czy też są jakieś reguły, dzięki którym można przewidzieć produkty poszczególnych reakcji? Czy na II etapie mogą pojawić się jakieś reakcje spoza Bielańskiego? I jeszcze jedno, czy diagramy Frosta są w jakikolwiek sposób przydatne na olimpiadzie? Bo mi nie mówią za dużo
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Smile_Forever »

Czy mogą się pojawić reakcje spoza Bialana? Ależ oczywiście że tak
Diagramów Frosta raczej nie będzie, przynajmniej ja się nimi nie zajmowałam Z Bialańskiego najlepiej się uczyć o poszczególnych pierwiastkach, reguły odnośnie reakcji są, jak to w chemii, ale dużo również trzeba wykuć na blaszkę, niestety I w nieorganicznej trzeba trochę kombinować, bo często w zadaniach nie wszystko jest ładne i klarowne, tylko oni specjalnie chcą utrudniać uczestnikom nawet najprostsze rzeczy
papa22
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 19:13

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: papa22 »

Skąd wiadomo że zadanie B10 nie wchodzi w zakres 2 etapu? Moim zdaniem mozna tez pominąć ostatnie, jest typowo laboratoryjne i to w dodatku na temat miareczkowania, które pojawia się dopiero w finale. Przedostatnie podobnie, EDTA jednak może przydać się na laborce, oby tylko nie było nic do liczenia z kompleksowania!

papa22
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 19:13

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: papa22 »

Witam wszystkich zapracowanych☺ nie wiecie co się stało ze stroną olimpiady? Nie mogę jej otworzyć od kilku dni.

Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Hubo11 »

Serwer padł ,szybko raczej nie naprawią.
bazylia_127
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2016, o 14:55

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: bazylia_127 »

Witam. Czy ktoś byłby w stanie podpowiedzieć, na jakiej podstawie wywnioskować współczynniki Millera w zadaniu B3? Lub polecić jakiś tytuł, w którym można coś podobnego znaleźć.
Doris100
Posty: 17
Rejestracja: 26 sty 2016, o 16:17

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Doris100 »

Mi w tym zadaniu pomógł podręcznik do chemii fizycznej Atkinsa, radzę poczytać, obejrzeć dokładnie zadanie i odpowiedzi do niego, ja po jakimś czasie zrozumiałam, jak je zrobić.
Ale zasadniczo współczynników nie da się wywnioskować tak o, przynajmniej ja nie potrafię. Trzeba chyba po prostu zrobić sobie listę możliwych zestawów współczynników, tzn takich, że refleks nie jest wygaszony (jeśli h lub k jest równe 0 to suma 2 pozostałych musi byc nieparzysta-wtedy na pewno nie będzie równa 2n) zaczynając od najniższych oczywiście i dla każdego po kolei obliczać theta. To jedyny sposób jaki znam, jak ktoś zna lepszy to będę bardzo wdzięczna
Doris100
Posty: 17
Rejestracja: 26 sty 2016, o 16:17

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Doris100 »

Aha, i w którymś z zestawów zadań wstępnych z poprzednich lat też jest zadanie z dyfrakcji, ale prostsze, można się pobawić
bazylia_127
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2016, o 14:55

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: bazylia_127 »

Dziękuję bardzo za rady. Ja właśnie robiłam to w podobny sposób
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Hubo11 »

Co obstawiacie ze na teorii na pewno sie pojawi
Doris100
Posty: 17
Rejestracja: 26 sty 2016, o 16:17

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Doris100 »

Etap 1 był niesamowicie podobny do wstępnych więc mam nadzieję, że drugi też taki będzie. Czyli na pewno albo dyfrakcja albo coś z fazami (obstawiam to drugie, bo dyfrakcja jest trudniejsza i zostanie może na finał), myślę, że będą też obliczenia pH i jakaś analiza nieorganiczna, coś typu zadanie B4
Z organicznej-ciężko wyczuć które zadania z foleru
Swoją drogą, czy wiecie gdzie można zdobyć Claydena ? Słyszałam, że do finału dobrze jest go poczytać (tak wiem, optymistka, już o finale myśli)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości