Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
Sailror
Posty: 21
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 21:15

Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Sailror »

Postanowiłem założyć wątek odnośnie przyszłej edycji olimpiady. Co prawda są osoby na forum które mają finał niedługo, ale trzeba się jakoś zabrać za to na poważnie. Ja mam już za sobą praktycznie całą analityczną do drugiego etapu włącznie, i połowę organicznej.
I mam pytanie kto jeszcze startuje w olimpiadzie 2015/2016 ( ja mam ostatnią szansę bo teraz się trochę bimbało )?
-Saxo-
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:56

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: -Saxo- »

Witam! Ja również mam zamiar startować w olimpiadzie 2016 Na razie jestem w I klasie, więc mam dwie szanse Mam kilka pytań dla osób bardziej obeznanych w temacie:
1. Czy po przerobieniu podręczników licealnych z NE warto inwestować w jakieś inne podręczniki z zakresu licealnego czy skupić się już na literaturze fachowej?
2. Czy po zrobieniu materiału licealnego zacząć robić zadania Olchemowe, czy przerobić najpierw podręczniki akademickie i dopiero po ich lekturze brać się za zadania?

Będę wdzięczna za odpowiedzi i wszelkie rady

Wesołych Świąt!
garzhvog
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 19:45

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: garzhvog »

Ja też startuję za rok .
1. Raczej nie, większość podręczników akademickich do olimpiady (np. McMurry, mały Atkins", przy odrobinie dobrej woli też Bielański) jest napisana na tyle prostym językiem, że ogarnięcie literatury licealnej wystarczy, aby z powodzeniem przerzucić się na akademicką. Tak naprawdę, to nawet te podręczniki z NE możesz olać, o ile jesteś laureatką konkursu gimnazjalnego, on już daje wystarczające podstawy. Chyba jedyne, co warto przerobić to tradycyjny zbiorek Pazdro, coby się przyzwyczaić do obliczeń, ale to też opcjonalnie. Ja na przykład żadnego podręcznika licealnego w ręku nie trzymałem, a do finału udało mi się dojść.
2. Warto porobić zadania wstępne (część A) i te z I etapu, można nawet korzystać z odpowiedzi. Dzięki temu wie się potem, na jakie informacje zwracać uwagę. W wielu podręcznikach większość informacji jest z punktu olimpijczyka zbędna, więc znajomość wymagań OCh pozwala oszczędzić sporo czasu. Poza tym zadanka przestawiają na myślenie olimpijskie", a nim wcześniej, tym lepiej .
-Saxo-
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:56

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: -Saxo- »

Dzięki bardzo za odpowiedź i porady Nie jestem laureatką konkursu gimnazjalnego, tak naprawdę dopiero po przyjściu do liceum zainteresowałam się chemią. Na razie przerobiłam większość cz. 1 podręcznika i niedługo biorę się za 2, wole je przerobić żeby mieć jakieś podstawy
Awatar użytkownika
Sailror
Posty: 21
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 21:15

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: Sailror »

Jeśli chodzi o podręcznik NE to na drugiej części zadania wstępne i na pierwszy etap (mam na myśli zadania z organicznej) to z powodzeniem robię a ta pierwsza część to jest raczej zbędna bo jest wszystko i nic, a zwłaszcza pod kątem olimpiady.
Ja staram się jakoś równocześnie przerabiać materiał i robić zadania, wtedy mam porównanie i tak mi się lepiej zapamiętuje
-Saxo-
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:56

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: -Saxo- »

Dobry pomysł, chyba zacznę robić podobnie A jeszcze zapytam, bo ostatni dział w 1 cz. to omawianie poszczególnych pierwiastków, czy jest sens tracić na to czas, skoro i tak trzeba go będzie poświęcić nad Bielańskim?
Awatar użytkownika
Sailror
Posty: 21
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 21:15

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: Sailror »

Moim zdaniem to jest bezsensu i tak się to powtórzy w sumie a w Bielańskim jest tego więcej i są to wartościowsze informacje pod kątem olimpiady
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: Hipstęł »

Moim skromnym zdaniem w Bielańskim nie ma nic wartościowego pod względem olimpiady.

Jestem tegorocznym uczestnikiem finału i z własnego doświadczenia powiem, że nic nie uczy tak dobrze chemii jak zadania z poprzednich lat (pominąć można spokojnie podręczniki z LO, chemię fizyczną i nieorganiczną). Wiedza z podręczników akademickich (Boyd) przydaje się dopiero na II i III etapie. Poza tym najważniejsze są zadania wstępne (chociaż w tym roku, zbyt wiele nie wniosły).
-Saxo-
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:56

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: -Saxo- »

To co oprócz zadań z poprzednich lat warto przerobić?
-Saxo-
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:56

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: -Saxo- »

I jeszcze prośba, mógłbyś w dokładniejszy sposób opisać, jak przygotowywałeś się do Olimpiady? Będę bardzo wdzięczna
Awatar użytkownika
Sailror
Posty: 21
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 21:15

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: Sailror »

Zadania faktycznie są podstawą nauki na OCh, ale jak dadzą coś odbiegającego? Ja tam, aż takiego zaufania do ludzi nie mam i jednak wolę pouczyć się też z książek, bo im więcej wiem tym lepiej śpię (w tym wypadku )
-Saxo-
Posty: 8
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:56

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: -Saxo- »

Masz racje Sailror według mnie trzeba mieć jakąś wiedzę do robienia zadań, wiadomo można się z nich nauczyć, ale ja np. wole robić zadanie wiedząc mniej więcej o co chodzi. Od jakiej książki z zakresu Olchemowego (po przerobieniu licealnego) najlepiej zacząć naukę?
garzhvog
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 19:45

Re: Przygotowanie do olimpiady 2016

Post autor: garzhvog »

Chyba najlepiej zacząć (przynajmniej ja tak zrobiłem i nie narzekam ) od Chemii organicznej McMurryego. Książka przyjemna i przystępna, a przy okazji bardzo ważna - o ile z fizycznej wystarczą zadania, a z nieorgany wiedza przydaje się sporadycznie, o tyle od organicznej się nie ucieknie. Właściwie to chyba z organy zadania są na najwyższym poziomie na OCh, no i jest za nią aż 40 punktów na każdym etapie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość