PUM 2014/2015

Medycyna w Szczecinie
Awatar użytkownika
nika0645

Re: PUM 2014/2015

Post autor: nika0645 » 27 sie 2014, o 15:58

złota kobieta z Ciebie :arrow: :)

róza45

Post autor: róza45 » 27 sie 2014, o 18:34

jaki prób obstawiacie na niestacjonarny lekarski na PUM ?

marrok92

Post autor: marrok92 » 27 sie 2014, o 19:17

nika0645 pisze:złota kobieta z Ciebie :arrow: :)
Wiadomo, przeca dziołcha ze ślunska :)

Awatar użytkownika
inqaa

Post autor: inqaa » 28 sie 2014, o 11:23

Sofia, z racji, że nie jesteś ze Szczecina i mieszkasz w akademiku to spytam się Ciebie - jak to jest finansowo? Iloma pieniędzmi trzeba dysponować, żeby utrzymać się miesięcznie w Szczecinie? Już licząc wszystko - opłaty, wyżywienie, przyjemności, książki, materiały itp

Studentkamedycyny8

Post autor: Studentkamedycyny8 » 28 sie 2014, o 13:49

róza45 ja myśle, że ostateczny próg może spaść do 140. ;) A Ty jaki obstawiasz? :)

[ Post via Android ] Obrazek

Sofia

Post autor: Sofia » 28 sie 2014, o 14:04

inqaa, zależy gdzie mieszkasz. Ja mieszkając w akademiku spokojnie zamykałam się w kwocie poniżej 800 zł (mieszkam w trzyosobowym pokoju w czwórce, czyli najtańszym jaki jest, kosztuje mnie 200 zł miesięcznie), a często zostawało mi troszkę z tej kwoty jeszcze na koncie. W pół roku oszczędziłam kilkaset złotych i mogłam sobie pozwolić na wyjazd na majówkę z chłopakiem :) Raz tylko musiałam prosić o więcej pieniędzy rodziców, bo akurat w tym miesiącu miałam więcej wydatków (sieciówka, książka do angielskiego nowa potrzebowałam kilka ubrań itd... no taka jedna sytuacja).

Pierwszego miesiąca na pewno jest tych wydatków najwięcej, dlatego lepiej je jak najbardziej ograniczyć. I tak np. jak jedziesz do aka to warto wziąć z domu talerze, garnki, kubki i tego typu sprzęty, żeby nie kupować tego na miejscu i nie marnować kasy. Czajnik też warto mieć, z doświadczenia wiem że sandwicher też się bardzo przydaje jak chcesz coś na szybko i ciepło zrobić (raz nawet jak mi się nie chciało iść do kuchni z patelnią to podgrzewałam w nim naleśniki :D). Kuchenkę mikrofalową jak masz jakąś niepotrzebną albo możesz tanio kupić też warto mieć, żeby nie latać do kuchni co chwilę. Czajnik/sandwiczer/mikrofala to IMO święta trójca sprzętów AGD jakie trzeba mieć w akademiku :D
Lodówka w pokoju jest niezbędna i lepiej sobie kupić jakąś używaną na miejscu. Najlepiej z tym zaczekać, zrzucić się ewentualnie ze współlokatorem. To zobaczysz już na miejscu.

Jeśli chcesz to możesz wziąć z domu swoją pościel. Co prawda w akademiku jest i można ją wziąć, ale ja tam wolę spać na swojej (no i nie ma kołder, są poduszki i koce o ile dobrze pamiętam, więc jakby coś to choć kołdrę warto mieć swoją). Książek nie kupuj na razie poza atlasem anatomicznym, bo tego raczej nie uda Ci się dorwać w biblio, a to jedyna książka którą naprawdę warto mieć swoją na I roku. Resztę podręczników (podawałam ją w temacie "Niezbędnik studenta") spokojnie zdobędziesz w biblio/skserujesz/kupisz od starszych. No i trza też mieć skrypt z chemii (BROŃ BOŻE KSERO!), ale to może uda się dorwać w biblio albo kupić od kogoś starszego za przysłowiową flaszkę :D

Jeśli chodzi o komunikację to ja kupowałam bilety kilkumiesięczne, bo to najbardziej opłacalne (mój był chyba na 3 miesiące za 130 zł). Można też wyrobić miejską kartę i ja doładowywać, co jest jeszcze tańsze, ale jak to się szczegółowo robi powiedzą Ci w komunikacji miejskiej, gdzie się to wydaje (jest blisko przystanku Brama Portowa, 5 minut drogi do rektoratu, łatwo trafić :) ).

Jeśli nie masz fartuchów to nie kupuj ich u siebie, tylko idź do lumpa z odzieżą fabryczną na Mieszka I, tańszego sklepu z fartuchami nie znam.

Akademik jest o tyle dobry, że ma fantastyczną lokalizację. Masz blisko biedronkę, lidla, monopolowy, a kawałek dalej, za mostem, jest dość spora galeria handlowa z carrefourem, drogeriami itd. Naprzeciwko niej jest tesco. Więc wyżywienie wychodzi bardzo tanio :)

Generalnie jeśli co miesiąc nie wymieniasz całej zawartości swojej szafy, nie żywisz się homarem i nie boisz się tramwajów, to jak dla mnie kwota 800 zł to wystarczająco dużo :)

maryy

Post autor: maryy » 30 sie 2014, o 08:40

Myślicie czy są jeszcze szanse na dostanie się na niestacjonarną stome? Czy będzie jeszcze lista? Bo tak jak mi się wydaje to jeszcze ludzie zabiorą swoje papiery bo w końcu rekrutacje na innych uczelniach trwają( gdańsk, zabrze, warszawa) i dadzą jakąś liste uzupełniającą. Ktoś z Was się jescze wacha co do innego miasta?

Awatar użytkownika
inqaa

Post autor: inqaa » 30 sie 2014, o 09:12

Sofia, dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź i wskazówki :)

A orientujesz się jak to jest w temacie przeniesień z PUM na inną uczelnię? Czy jest to możliwe? I jakie kryteria trzeba spełnić jeśli tak?

Sofia

Post autor: Sofia » 30 sie 2014, o 10:09

inqaa, wysoka średnia i bardzo dobry powód. Ewentualnie poprawisz maturę, zarekrutujesz się na daną uczelnię i będziesz mieć nadzieję że Cie przeniosą na rok wyżej. Trzeba spełnić wymagania jakie stawia uczelnia na którą chcesz się przenieść, nie na wszystkie się da (do Krakowa np. to ponoć niemożliwe, za duża różnica).
Orientowałam się mniej więcej bo sama chcę się przenieść z powodów osobistych.

Czemu piszesz już że się chcesz przenosić skoro nawet rok akademicki się nie zaczął? Kto wie, może Ci się tu akurat spodoba :) Poza tym I rok to często szok i możesz ledwo wyrabiać z samymi zaliczeniami, a co dopiero zdobywać wysokie oceny. Do odległości od domu się szybko można przyzwyczaić, ja, taki wielki domator zrobiłam to w mniej więcej miesiąc.

Awatar użytkownika
inqaa

Post autor: inqaa » 30 sie 2014, o 12:12

Sofia pisze:Czemu piszesz już że się chcesz przenosić skoro nawet rok akademicki się nie zaczął?
Pytam, bo raczej nie stać mnie na studiowanie 6 lat w Szczecinie, niestety :(
I mam dylemat, czy spróbować po roku się przenieść czy w ogóle pójść w Łodzi na stomę i dać sobie spokój z lekiem.... ( bo co jeśli nie będę mogła się przenieść? Zostanie mi tylko rezygnacja po 1 roku.... )

Sofia

Post autor: Sofia » 30 sie 2014, o 12:42

inqaa, szczerze mówiąc jest większe prawdopodobieństwo że się nie uda, co nie znaczy że nie jest to niemożliwe. Ale to trudne po prostu i lepiej nie nastawiać się na to że na pewno się uda, i będzie pięknie i cudnie.

Poza tym jeśli piszesz że masz problemy w kwestii utrzymania się to może warto pomyśleć nad kredytem studenckim? Znajoma ma i dostaje miesięcznie około 600 zł o ile dobrze pamiętam. Spłacać się go zaczyna dwa lata po skończeniu studiów, raty ponoć nie są wybitnie wysokie :)

I to moje 800 miesięcznie to jak dla mnie i tak dość dużo, znam osoby z aka które się utrzymywały nawet za mniej niż 500. Wiadomo że wtedy się nie żyje w luksusie, ale w miarę normalnie tak.

Także nawet jak nie uda Ci się przenieść to ja bym nie rezygnowała. Zresztą przez ten rok pomieszkasz, zobaczysz ile Cie to kosztuje i może okaże się że wcale nie będzie tak źle ;)

róza45

Post autor: róza45 » 30 sie 2014, o 21:38

Audrey888 myślę, że masz racje rok temu 140 na SUM, więc tu może być podobnie. Mało miejsc, ale też duzo mniej chętnych. Ja mam tylko 134 ;( więc raczej brak szans ;(

maryy

Post autor: maryy » 31 sie 2014, o 17:59

myślisz róża45 że do ilu maxymalnie może spaść próg? 3 punkty?

ODPOWIEDZ