pytanie o świnkę morską

dusia98
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2010, o 19:37

pytanie o świnkę morską

Post autor: dusia98 »

od kilku dni mam świnkę morską rasy rozetka, ma około 3 miesiące. ostatnio zauważyłam, że muszę nauczyć ją, by swoje potrzeby załatwiała w jednym miejscu w klatce, a nie np. na wybiegu, ale zupełnie nie wiem, jak się za to zabrać. może znacie jakiś sposób?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: pytanie o świnkę morską

Post autor: lukasz471 »

Trudna sprawa z tym nauczeniem. Świnki morskie nie są zwierzętami typowo skłonnymi do nauki. Co prawda należą do gryzoni. Każdy zna umiejętności co do uczenia szczura, ale ze świnkami jest już gorzej. W sumie można by zastosować dwie metody. Metodę kar i nagród. Jednak musiałabyś cały czas siedzieć nad klatką i patrzeć gdzie świnka sika. Gdyby sikała w tym koncie, dostawałaby nagrodę. Natomiast gdyby sikała gdzie popadnie, dostawałaby po tyłku. To w sumie jedyny taki realny sposób. No ale strasznie niepraktyczny, a wręcz nierealny. Poza tym spójrz na to inaczej. Ja sam wolałbym, żeby świnka sikała w różnych miejscach. Pamiętam, że przy wymienianiu ściółki były miejsca w których strasznie trudno było usunąć resztki ściółki, a w których zwierze definitywnie sikało. Oo Wpadł mi do głowy pomysł Możesz nauczyć ją sikać poprzez warunki środowiskowe. Ale jest to możliwe jedynie gdy świnka posiada jakieś miejsca w których załatwia się częściej niż w innych. Wtedy możesz zastawić wszystkie owe miejsca z wyjątkiem jednego i po jakimś czasie wryje się jej w głowę mechanizm sikania i sra. tylko w tym miejscu. Ale pytanie czy warto się bawić? PO pewnym czasie świnka znowu zacznie załatwiać się w innych miejscach i proces będzie trzeba powtarzać. pozdr.
dusia98
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2010, o 19:37

Re: pytanie o świnkę morską

Post autor: dusia98 »

dzięki za pomoc, postaram się ją nauczyć, a jak nie da rady, to trudno
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości