pytanko ;)

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
kuron
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2007, o 19:47

pytanko ;)

Post autor: kuron »

Ja mam takie pytanie . a mianowicie . osoba ktora jest zdrowa bedzie miala dziecko z osoba ktora jest nosicielka choroby autosomalnej(recesywnej) beda mieli dzieci:
zdrowe - chore - nosicielka - 4
ile bedzie wynosic procentowa szansa zachorowania 4 dziecka
bo skoro jest to choroba autosomalna rececywna jest noszona przez chromosom plci X. Kobiety sa nosicielkami a choruja z reguly mezczyzni (przypadek hemofilii). Stosunek bedzie 50% bo uwzgledniajac tylko zachorowalnosc mezczyzny.

Dobrze mysle ?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: pytanko ;)

Post autor: Savok »

Eeee. od kiedy choroby autosomalne sa przenoszone na X?
Ktos zmienil pojecia w genetyce?

Pomysl jeszcze troche.
kuron
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2007, o 19:47

Re: pytanko ;)

Post autor: kuron »

aha o faktycznie moja gafa . to sa choroby przenoszone na autosomach . to juz wiem . i zeby wystapila choroba to oba geny musza byc zmutowane tak wiec moge wiedziec jaka bedzie prawidlowa odp

dzieki z gory
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: pytanko ;)

Post autor: Savok »

Dobrze myslisz.
Teraz wymysl jakie jest prawdopodobienstwo wystapienia hmozygoty recesywnej, heterozygoty i homozygoty dominujacej przy krzyzowaniu heterozygoty z homozygota dominujaca i bedziesz mial odpowiedz.
kuron
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2007, o 19:47

Re: pytanko ;)

Post autor: kuron »

no dobrze skrzyzowalem heterozygote z homozygota dominujaca i mi wyszlo - dwoch nosicieli i 2 osoby zdrowe . wiec gdzie tkwi ta rzekoma odp ?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: pytanko ;)

Post autor: Savok »

w liczbach, ktore ci wyszly, 0:2:2
To przerobic na procenty chyba juz nie problem?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości