Reguła Wurtza

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Reguła Wurtza

Post autor: persil1991 »

Witam!
Mam pytanka odnośnie metody Wurtza. Nie ma jej w moim podręczniku, a nie wiem czy dobrze zrozumiałem istotę całej tej metody korzystając z internetu.

Jest sobie takie zadanko:
Ułożyć równania reakcji otrzymywania metodą Wurtza następujących węglowodorów: a) heksanu

No i zgodnie z tym co zrozumiałem (pomijając współczynniki stechiometryczne, żeby było przejrzyściej) zapisałem tą reakcję tak:
Cl-(CH2)5-CH3 + Na NaCl + CH3-(CH2)4-CH3
Chciałbym się dowiedzieć czy jest to dobrze.


Pytanie drugie odnośnie tego.
Na wikipedii wyczytałem tak:
"Należy przy pamiętać, że sód wykorzystuje się do sprzęgania grup symetrycznych, a lit i potas do niesymetrycznych."
Nie bardzo wiem co to znaczygrupy symetryczne igrupy niesymetryczne".

[ Dodano: Nie Wrz 14, 2008 17:59 ]
PS. Jest to w wymaganiach na maturę?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Reguła Wurtza

Post autor: Medycyna Lwów »

oczywiście że Wurtz jest na maturze, był ostatnio jakoś nawet, dlatego dziwie sie ze nie ma w twoim podręczniku.
reakcja jest napisana źle, ta reakcja zachodzi mechanizmem wolnorodnikowym. Poszukaj na forum ostatnio o tym pisałem.

węglowodór symetryczny np. etan
niesymatryczny np. propan
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Reguła Wurtza

Post autor: ulala »

z twojego zapisu wynika ze najpierw masz heksan i pozniej tez wiec po co Na? szkoda ze nie pominales wspolczynniki bo tu sa bardzo wazne
metoda Wurtza polega na tym że:

2R1-Cl + Na 2NaCl + R1-R1
lub
R1-Cl + R2-Cl + 2Na R1-R2 + 2NaCl

widzisz po prostu obejmujesz chlory, masz dzieki temu wolne elektrony ktore moga wytworzyc wiazania miedzy dwoma rodnikami alkilowymi.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Reguła Wurtza

Post autor: Medycyna Lwów »

widzisz po prostu obejmujesz chlory, masz dzieki temu wolne elektrony ktore moga wytworzyc wiazania miedzy dwoma rodnikami alkilowymi.
powstają rodniki, nie wolne elektrony.
ulala pisze:R1-Cl + R2-Cl + 2Na R1-R2 + 2NaCl
uzyskujemy mieszaninę: oprócz R1-R2 także R1-R1 i R2-R2. Proponuję literaturę 3 t.Rożaka.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Reguła Wurtza

Post autor: persil1991 »

Kaamil pisze:Proponuję literaturę 3 t.Rożaka.
No niestety nie posiadam

A co to jest to R1 i R2?
ulala pisze:lub
Kiedy stosuje się tą pierwszą reakcje, a kiedy tą drugą?
Kaamil pisze:węglowodór symetryczny np. etan
niesymatryczny np. propan
A heksan i butan są symetryczne? Jeśli tak to już wiem na czym to polega (dlatego pytam).
ulala pisze:z twojego zapisu wynika ze najpierw masz heksan i pozniej tez wiec po co Na?
Czyli po lewej ma być inny związek niż po prawej? Wydawało mi się, że sód jest tu po to, abyodczepić chlor od chloroheksanu.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Reguła Wurtza

Post autor: Medycyna Lwów »

to się trzeba w coś zaopatrzyć. PO co pytasz o syntezy Wurtza jak nie wiesz co oznacza symbol R w chemii organicznej?
Co do symetrii - to już matematyka. n-alkany o parzystej liczbie at. wegla sa powiedzmy symetryczne.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Reguła Wurtza

Post autor: persil1991 »

Kaamil pisze:PO co pytasz o syntezy Wurtza jak nie wiesz co oznacza symbol R w chemii organicznej?
Już się tłumaczę. Z chemii organicznej miałem dopiero jedną lekcję i była o alkanach. Żadnej reguły Wurtza nie mieliśmy na lekcji, a jak zacząłem sobie robić zadanka ze zbioru Pazdro to dojechałem do zad. 16.26. No i tam jest mowa o tej regule, ale w podręczniku o samej regule nic nie ma, a tych jednostekR już nie szukałem w całej książce, bo nie wiem gdzie powinny być. W każdym razie w dziale alkany ich nie ma (czytałem go kilka razy).

A sama reguła Wurtza w dzialealkany u Pazdro pojawia się tylko raz.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Reguła Wurtza

Post autor: Medycyna Lwów »

R-rodnik węglowodorowy (alkil)
ucząc się z podręcznika pazdry daleko nie zajedziesz.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Reguła Wurtza

Post autor: ulala »

powstają rodniki, nie wolne elektrony.
nie napisałam ze powstają wolne elektrony. a poza tym czy napisałam nieprawdę ? rodnik alkilowy posiada wolny elektron dlatego ze rozerwaniu uleglo wiazanie R-Cl
Kaamil pisze:uzyskujemy mieszaninę: oprócz R1-R2 także R1-R1 i R2-R2. Proponuję literaturę 3 t.Rożaka.
wiem, ale nie chciałam mu mieszać
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Reguła Wurtza

Post autor: Medycyna Lwów »

ulala pisze:nie napisałam ze powstają wolne elektrony. a poza tym czy napisałam nieprawdę ?
nie powstają wolne elektrony, a wolne rodniki na skutek rozpadu homolitycznego wiązania, dlatego się z tym zgodzić nie mogę.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Reguła Wurtza

Post autor: ulala »

naprawdę nie rozumiem, w czym rzecz
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Reguła Wurtza

Post autor: Medycyna Lwów »

rodnik ma niesparowany elektron, stad jego duża reaktywność.
Wolne elektrony powstają np. w reakcji NaNa(+) + 1e, czyli gdy się tworzą jony. Piszmy ściśle.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Reguła Wurtza

Post autor: persil1991 »

Yyy. Mógłbym spróbwać jeszcze raz z tą reakcją? Tzn chciałbym zapytać czy rozwiązanie tego zadania (otrzymywanie heksanu) powinno wyglądać tak:

2CH3-CH2-CH2-Cl + Na2NaCl + CH3-(CH2)4-CH3

Dobrze teraz?


A druga metoda by chyba tak wyglądała:

CH3-CH2-CH2-Cl + CH3-CH2-CH2-Cl + 2Na CH3-(CH2)4-CH3 + 2NaCl

Chyba, że te rodniki powinny być różne, ale nie jestem pewien.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości