Rozwój rzeźby lądowej

Wzajemna pomoc w nauce trudnych przedmiotów takich jak matematyka czy geografia. Wykaz materiałów, książek, ściąg, arkuszy, testów do nauki.
drwepol
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2010, o 17:08

Rozwój rzeźby lądowej

Post autor: drwepol »

Witam. Mam przygotować prezentację na geografię na temat rozwoju rzeźby lądowej. Niestety nie wiem o co chodzi, proszę o pomoc podanie jakiś przykładów, jak powinna wyglądać ta prezentacja, jakie informacje powinna zawierać.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Rozwój rzeźby lądowej

Post autor: WojtekB »

drwepol pisze:Witam. Mam przygotować prezentację na geografię na temat rozwoju rzeźby lądowej. Niestety nie wiem o co chodzi, proszę o pomoc podanie jakiś przykładów, jak powinna wyglądać ta prezentacja, jakie informacje powinna zawierać.
Szkoda, że za moich czasów takich fajnych rzeczy mi nie zadawali z geografii

Na Twoim miejscu zacząłbym od przedstawienia i opowiedzeniu koleżankom i kolegom co to jest

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BAba_terenu
rzeźba terenu (używanym słowem też jest zamiennie relief , którego używa się na oznaczenie modelu, przedstawiającego rzeźbę terenu). Nauka o formach terenu to

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Geomorfologia
geomorfologia (tu znajdziesz dużo potrzebnych terminów). Piszesz ogólnie hasło, potem jak ogólnie nazywamy

Kod: Zaznacz cały

wikipedia.org/wiki/Procesy_morfogenetyczne
proces rzeźbotwórczy (warto tu dopisać, że jedne procesy powodują powstanie nowych form, inne zastąpieniem danej formy na inną, a jeszcze inne powodują niszczenie tych form - całość można nazwać

Kod: Zaznacz cały

gutenberg.czyz.org/word,12809
cyklem morfologicznym

Po opisaniu wyżej wymienionych haseł można przejść do przedstawienia

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Formy_ukszta%C5%82towania_terenu
najważniejszych form terenu. Fajnie by było jak zrobisz coś w
1.jpg
stylu podziału (sorki coś w tym stylu)[/url] (formy ukształtowania terenu i od tego hasła trzy strzałki: wypukłe, wklęsłe i płaskie). Potem na kolejnych slajdach przedstawiasz jakie są formy wypukłe, na kolejnych wklęsłe i płaskie). Opisz wielkie formy powierzchni Ziemi jak również i mniejsze. Możesz dopisać w tej części czynniki rzeźbotwórcze lub oddzielić tą część i opisać je na kolejnych slajdach. Do głównych czynników zaliczamy wiatr, działalność mórz, lodowce i lądolody oraz ruchy tektoniczne i działalność wód płynących (chyba o niczym nie zapomniałem ). Ważniejsze terminy w czynnikach to: erozja, akumulacja, cykl glacjalny, cykl peryglacjalny i cykl krasowy. Do mniej ważnych: cykl pustynny, cykl sawannowy i cykl równikowy.

Pod koniec możesz dopisać wpływ człowieka na rzeźbę terenu.

Fajnie by było jak w prezentacji umieścisz jakieś symulacje lub chociaż ciekawe zdjęcia i rysunki, które przykują uwagę.

Warto podzielić jakie czynniki rzeźbotwórcze/formy rzeźby terenu można spotkać/miały miejsce na obszarze Polski (chyba oczywiste, ale zawsze warto to podkreślić).

Z mojej strony tyle, jeżeli coś jest nie jasnego to pisz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość