Rumunia

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Cbonecapone
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2013, o 16:14

Re: Rumunia

Post autor: Cbonecapone »

NIE TRZEBA nostryfikować dyplomów po WSZYSTKICH uczelniach medycznych znajdujących się w UE. Nie ma od tego żadnych wyjątków. Dodatkowo, Ty jako osoba z UE ( Twoim ojczystym krajem jest Polska ) możesz ukończyć dowolny uniwersytet na terenie EU i rozpocząć pracę w każdym innym kraju członkowskim.
Dla przykładu. Mój kolega z USA, studiując ze mną na rumuńskiej uczelni, chcąc podjąć pracę w UK jest zmuszony do zdawania dodatkowych egzaminów. Ja nie, bo jestem mieszkańcem UE.

Dodatkowo czytamy :
Układ z Schengen – porozumienie które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Dotyczy również współpracy przygranicznej.
Państwa które chcą przystąpić do strefy Schengen :
- Cypr (dopiero dwa z pięciu punktów zostały zamknięte na drodze do pełnego członkostwa w strefie, najwcześniej w 2016 )
- Bułgaria (najwcześniej w marcu 2013)
- Rumunia (najwcześniej w marcu 2013)

Także do czasu ukończenia studiów kraj ten będzie w Schengen, a tak naprawdę to tylko kontrola graniczna.

Nostryfikację należy uzyskać kończąc studia spoza UE, np: po Ukrainie.
magma1234
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2011, o 14:01

Re: Rumunia

Post autor: magma1234 »

ok, nostryfikacji nie trzeba ,ale trzeba zdac LEK bo nie dopuszczą w Polsce do specjalizacji,
magma1234
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2011, o 14:01

Re: Rumunia

Post autor: magma1234 »

czyli może być tak ze wracasz po studiach w Rumunii do Polski i nic nie robisz póki nie zdasz Lek-u, po obcej uczelni nie jest łatwo zdac LEK ze wzgl na różnice w programach nauczania,
Cbonecapone
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2013, o 16:14

Re: Rumunia

Post autor: Cbonecapone »

LEK jest egzaminem, który w Polsce zdaje się, aby mieć prawo wykonywania zawodu. W innych krajach prawo otrzymywania zawodu otrzymuje się wraz z uzyskaniem dyplomu. Teoretycznie więc, po Rumunii nie trzeba zdawać LEKu.
Moi koledzy, którzy skończyli stomatologię za granicą ( w krajach UE ), pracują w PL bez zdawania egzaminów.
Ja osobiście nie wracam do PL po ukończeniu studiów, więc to jest temat do zbadania przez osoby, które chcą wrócić do Polski.
magma1234
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2011, o 14:01

Re: Rumunia

Post autor: magma1234 »

ze stomatologią jest prościej bo nie trzeba specjalizacji żeby byc stomatologiem, a lekarz bez specjalizacji w Polsce pracy nie znajdzie, W Polsce do specjalizacji wynik odpowiednika LEKu uzyskany za granicą nie jest uznawany ( ciekawe dlaczego powinni uznawać wszystkie egzaminy zawodowe w Unii, może jakiś prawnik by się tym zajął ) , po zagranicznym Leku masz prawo wykonywania zawodu bez możliwości robienia specjalizacji,chyba ze zdasz LEK. Taka informację uzyskałam w Naczelnej Izbie Lekarskiej w wydziale uznawania kwalifikacji
Cbonecapone
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2013, o 16:14

Re: Rumunia

Post autor: Cbonecapone »

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Niestety tak jest. Nie rozumiem, czemu w kraju, który ma za mało lekarzy, tak bardzo utrudnia się zdobycie pracy? Dlatego poza wykształceniem, postanowiłem zdobyć specjalizację za granicą. Inne życie, inne wynagrodzenie.
magma1234
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2011, o 14:01

Re: Rumunia

Post autor: magma1234 »

sprawdzam jak to jest z tym uznawaniem dyplomów unijnych w Polsce i może źle interpretuje ustawe ( prosze o korekte jeśli tak) ale wynika z niej ze ok. uznany dyplom masz i przyznane ograniczone prawo do wykonywania zawodu na czas odbycia stażu i pozytywnego zdania LEK i LDEK ( ustawa o wykonywaniu zawodu lekarza). Żeby przystąpić do uznania dyplomu w Polsce trzeba mieć prawo wykonywania zawodu w kraju w którym uzyskało sie dyplom, a więc trzeba odbyć staż tu i tam i to samo z LEK, LDEK , co za świat ! Czyli uznanie dyplomu nie daje pełnego prawa wykonywania zawodu?
Cbonecapone
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2013, o 16:14

Re: Rumunia

Post autor: Cbonecapone »

Chciałbym rozwiać wszelkie plotki, wątpliwości i bezmyślne idee.
Przedmioty z kierunków: farmacja, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i analityka medyczna nie będą uwzględniane ani akceptowane.
Jeżeli ktoś myśli, że po zabawie z latawcem jest gotów wsiąść za stery boeinga 747 to proponujemy spróbować na Kubie. Tam studia medyczne wyglądają zupełnie inaczej i możliwe, że egzaminy uznają.
To nie targowisko. Kupić dyplom można na straganie, a nie w cywilizowanym państwie, będącym członkiem EU.
Pozdrawiamy.
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: Rumunia

Post autor: katy94 »

Ile lat trwają tam studia?
Cbonecapone
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2013, o 16:14

Re: Rumunia

Post autor: Cbonecapone »

Studia trwają 6 lat.
Lobotomus
Posty: 1
Rejestracja: 20 cze 2013, o 19:48

Re: Rumunia

Post autor: Lobotomus »

Słyszałem że w Rumuni egzaminy zdaje się za tenisówki a przyszli pracodawcy rozszarpują się wzajemnie o absolwentów wyżej wymienionych uczelni
A co do Pana który tak zachwala Rumunie - musisz być wyjątkowo zdolny skoro przeniosłeś się z miasta X do Rumunii.
sea
Posty: 11
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 19:04

Re: Rumunia

Post autor: sea »

Niektorzy sa bardzo ograniczeni. przez stereotypy i podsluchane od kolegow historie.

podobnie wypowiadaja sie ludzie z krajow bardziej rozwinietych od Polski o naszym kraju.
Panthère blanche
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2012, o 19:57

Re: Rumunia

Post autor: Panthère blanche »

Cześć! Zaczęłam się poważnie zastanawiać nad medycyną w Rumunii. Obecnie bliżej zainteresowałam się Carol Davila University of Medicine and Pharmacy. Ktoś może studiował albo wie coś o tym uniwersytecie? Chciałam wybrać kierunek lekarski.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 62 gości