Rumunia

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Brainerd
Posty: 14
Rejestracja: 9 lip 2011, o 22:58

Rumunia

Post autor: Brainerd »

Polecam rozejrzeć się dalej niż za wschodnią miedzę i na zachód. Studia na zachodzie graniczą z cudem zdecydowanie łatwiej dostać sie w PL. Natomiast UKR to syf! Niewielu tam wyjeżdżających kiedykolwiek będzie lekarzami. Skoro nie dostali się na studia w PL ciekawe jak zrobią nostryfikację. W pozostałych krajach UE to samo.

W razie pytań PM
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Rumunia

Post autor: Korczaszko »

Niewielu tam wyjeżdżających kiedykolwiek będzie lekarzami.

Ode mnie z klasy 3 osoby zaczynały na Ukrainie, obecnie wszyscy studiują w Polsce, na właściwym - IV roku. Nie mam z nimi najlepszego kontaktu, więc nie wiem na jakiej zasadzie się przenieśli.
Ewakuacja
Posty: 252
Rejestracja: 14 cze 2009, o 19:42

Re: Rumunia

Post autor: Ewakuacja »

toż w Rumunii musi być większy syf niż na Ukrainie!
Brainerd
Posty: 14
Rejestracja: 9 lip 2011, o 22:58

Re: Rumunia

Post autor: Brainerd »

Widzę że stereotyp rumuna-cygana żywy w narodzie. Może to i lepiej dla mnie.
Jeśli się dostanę i zacznę w Rumunii, obiecuje opisać dokładnie jak tam wygląda. Prawdopodobnie w formie bloga. Na razie się wyłączam z dyskusji. Ciao
medykzab
Posty: 63
Rejestracja: 21 wrz 2009, o 19:26

Re: Rumunia

Post autor: medykzab »

Hmm, jakbym miał wybierać Rumunia czy Ukraina, to zdecydowanie wybrałbym Rumunię, która jest w UE, więc nie miałbym problemu z uznaniem dyplomu! Poza tym wkurzają mnie opinie typu: toż w Rumunii musi być większy syf niż na Ukrainie". Oburzamy się jak zachodnie media nas tak postrzegają, a sami postępujemy podobnie w stosunku do np. Ukrainy czy Rumunii! Trzeba być naprawdę zakompleksionym żeby takie głupoty wygadywać!
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Rumunia

Post autor: lith »

No wszystko zależy od regionu. Zarówno Rumunia jak i Ukraina jest zdecydowanie bardziej rozwarstwiona niż Polska. Te bogatsze regiony tych państw w sumie nie ustępują czy nawet wyprzedzają Polskę, ale te biedne to trzeci świat i olbrzymie kontrasty.
Brainerd
Posty: 14
Rejestracja: 9 lip 2011, o 22:58

Re: Rumunia

Post autor: Brainerd »

Rozwarstwienie społeczne można porównywać współczynnikiem Giniego. Tak zestawiając 3 kraje jesteśmy na podobnym poziomie:
1.png
Co do różnic między regionami to we wszystkich 3 krajach są one ogromne. Wystarczy porównać podlasie z mazowszem. Mazowsze dochodem na głowę już przekroczyło średnią unijną, podczas gdy podlasie wyrabia jedynie 41% średniej!

Najzabawniejsze, że regiony w Rumunii gdzie są uczelnie medyczne mają PKB równe Mazurom, Lubelskiemu czy właśnie Podlasiu, czyli województwom z uczelniami medycznymi w PL.

Polecam raport Eurostatu:

Zauważyłem że Polacy strasznie łatwo ulegają iluzji że są w jakiś sposób lepsi.
joleńka
Posty: 26
Rejestracja: 15 paź 2011, o 13:49

Re: Rumunia

Post autor: joleńka »

hej, szukam w necie informacji o medycynie w rumuni i nigdzie nie mogę znaleźć . a jestem bardzo zainteresowana, proszę napiszcie wszytsko co wiecie .
Ewakuacja
Posty: 252
Rejestracja: 14 cze 2009, o 19:42

Re: Rumunia

Post autor: Ewakuacja »

medykzab pisze:Hmm, jakbym miał wybierać Rumunia czy Ukraina, to zdecydowanie wybrałbym Rumunię, która jest w UE, więc nie miałbym problemu z uznaniem dyplomu! Poza tym wkurzają mnie opinie typu: toż w Rumunii musi być większy syf niż na Ukrainie". Oburzamy się jak zachodnie media nas tak postrzegają, a sami postępujemy podobnie w stosunku do np. Ukrainy czy Rumunii! Trzeba być naprawdę zakompleksionym żeby takie głupoty wygadywać!
tak, jestem zakompleksiona, dlatego uwielbiam podrozowac po europie wschodniej. z powodu ograniczenia umyslowego bardzo chetnie czytam na temat naszych sasiadow i rozmawiam z ludzmi, ktorzy tam byli. ehe.
piottro
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 14:35

Re: Rumunia

Post autor: piottro »

Jestem studentem medycyny w PL i byłem swojego czasu w Rumunii na praktykach IFMSA, miasto Cluj-Napoca. Poziom miasta nie odbiega znacząco od tego, co możemy zaobserwować w tzw. Polsce B i C (warto dodać, że Cluj to jeden z tych lepszych regionów Rumunii), mają nawet swoje lotnisko i dobre połączenie kolejowe z Budapesztem, a Budapeszt ma dobre połączenie z Warszawą. Co do samego szpitala, standard znacząco niższy od tego, co jest w polskich klinikach uniwersyteckich, ale z rozmów z kolegami Rumunami wnioskowałem, że czegoś ich tam uczą, nie wiem jak sytuacja wygląda w przypadku studentów zagranicznych studiujących na stałe w Rumunii.
Cbonecapone
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2013, o 16:14

Re: Rumunia

Post autor: Cbonecapone »

Witam.

Jestem studentem na kierunku medycyna ogólna na Rumunii. Wszystkim zainteresowanym udzielę potrzebnych informacji. Proszę najpierw o PW.
Cbonecapone
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2013, o 16:14

Re: Rumunia

Post autor: Cbonecapone »

Witam,

Otrzymuję dużą ilość zapytań dot. studiowania w Rumuni, dlatego chciałbym tutaj odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania.

Spis treści:
1. Rumunia to nie „rumuny”!
2. Podstawowe informacje.
3. Jak zacząć ?
4. Uniwersytety: wymagania i rejestracja.
5. Transfer z innych uczelni.
6. Życie w Rumuni.
7. Język rumuński.
8. Kontakt.

1. Rumunia to nie „rumuny”!

Na samym początku chciałbym rozwiązać kwestie naszych niczym nie uzasadnionych uprzedzeń narodowych. Nie wiem z czego one wynikają, pewnie z naszej głupoty. Sam bałem się, kiedy jechałem na Rumunię, aby rozpocząć studia. Okazało się, że absolutnie niepotrzebnie. Obywatele tego kraju niczym nie różnią się od nas. Jest mi szkoda, że ludzie opierają swoją wiedzę na bajkach o złych, czarnych, brudnych cyganach. Ta nacja ( mniejszość ) co prawda zamieszkuje tereny Rumunii, ale są również na Węgrzech czy Słowacji. I zaufajcie mi, Rumuni też ich nie lubią bo wiedzą, jak to im psuje opinię. Na Słowacji, gdzie studiowałem wcześniej cyganie byli dużo gorsi. Polecam lekturę o sławnym osiedlu w Koszycach – Lunik IX. Wystarczy zobaczyć obrazy w google.
Rumuni to życzliwi i uprzejmi ludzie. Chcą gonić resztę Europy. Nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów i opisywać ich mogę tylko pozytywnie.

2. Podstawowe Informacje.

Rumunia jest członkiem UE, dlatego po otrzymaniu dyplomu i prawa wykonywania zawodu, można podjąć pracę w każdym innym kraju członkowskim, bez nostryfikacji itd.
Studia medyczne na dzień dzisiejszy są jednymi z najtańszych w UE. Dodatkowo, poza językiem angielskim, uniwersytety zapewniają możliwość rozpoczęcia studiów medycznych w języku francuskim bądź niemieckim, gdyż posiadają odpowiednie do tego uprawnienia, ale także odpowiednią kadrę nauczycielską.
Koszt studiów, w zależności od uczelni to 4000 – 6000 euro/rok.

3. Jak zacząć ?

Aby podjąć studia na jednym z rumuńskich uniwersytetów, należy otrzymać zgodę ( acceptance letter) z Ministerstwa Edukacji na Rumuni.
Można to zrobić na dwa sposoby:
1. Samemu, ale to jest czasochłonne, wymaga osobistego stawiania się tam i dostarczania dokumentów. ( Osobiście nie polecam )
2. Poprzez agencje bądź osoby, które zajmują się dostarczaniem do Ministerstwa wszystkich dokumentów i załatwianiem wszelkich formalności tam właśnie. Jest to usługa płatna, ale daję gwarancję, że wszystkie kwestie zostają rozwiązane i mamy praktycznie 100% szans na uzyskanie zgody.
Ja osobiście skorzystałem z drugiej opcji. Osoby, które było za to odpowiedzialne nie tylko pomogły mi w uzyskaniu zgody Ministerstwa, ale także zajęły się mną po przyjeździe do kraju, którego nie znałem. Pokazali mi miasto. Pomogły w załatwianiu wszelkich formalności na uniwersytecie (rejestracja), w znalezieniu mieszkania, współlokatora. Jest też kontakt telefoniczny, wiec za każdym razem, gdy pojawia się jakiś problem, mogę zapytać o pomoc.
Od tego roku współpracuję z tymi osobami, więc będę mógł pomóc wszystkim Polakom, którzy chcą rozpocząć studia medyczne w Rumuni.

4. Uniwersytety: Wymagania i rejestracja.

Każda uczelnia wyższa ma swoje własne wymagania. Często są one wysokie. Osobiście polecam skupić się na tych dwóch uniwersytetach, z racji tego, że są to najtańsze opcje.
1. “VASILE GOLDIS” WESTERN UNIVERSITY OF ARAD ( Universitatea de Vest Vasile Goldis din Arad )
2. “Victor Babes” University of Medicine and Pharmacy Timisoara ( Universitatea de Medicina si Farmacie Victor Babes Timisoara )

Na tym pierwszym mamy możliwość studiowania General Medicine w j.angielskim.
Na drugim zarówno General jak i Dental Medicine w j. angielskim.

Na obu uniwersytetach jest egzamin z j.angielskiego. Dla osób, które decydują się na studia w tym języku, to nie powinien być problem. Nie ma się czym martwić. Wszelkie braki będą uzupełniane podczas studiów.
Dodatkowo na drugim uniwersytecie będzie egzamin wstępny, nie zostały jeszcze przedstawione wymagania :
In order to be admitted, the candidates have to taken an entrance exam. The contents and reference books for the entrance exam will be posted on the website at a later date.

Po spełnieniu wszystkich wymogów, posiadając acceptance letter, można zarejestrować się na uczelni. Wnoszone są opłaty, podpisywany jest kontrakt z uczelnią. Jesteś studentem/studentką.

5. Transfer z innych uczelni.

Żadna agencja, bądź osoba prywatna nie weźmie odpowiedzialności za transfer. Decyzję o byciu przyjętym na wyższy niż 1szy rok podejmuje Uniwersytet, na który chcemy się dostać. Powołując się na znane mi informacje, możemy przeczytać :
Yes, students can transfer from other countries to Romania, but most of the time NOT in the expected year.

Jest natomiast możliwość uznania przedmiotów z innych uniwersytetów, pod warunkiem, że były to studia medyczne.

Dla kandydatów, którzy rozpoczęli już studia na Ukrainie.
Mogę tylko napisać, żeby zastanowić się, co będzie lepsze ? Rozpoczęcie studiów od nowa w kraju UE, gdzie po ukończeniu mamy prawo wykonywania zawodu we wszystkich krajach członkowskich, czy ukończenie uniwersytetu tam, a później długa i ciężka nostryfikacja?
Uzyskanie nostryfikacji co roku będzie coraz cięższe, a praca w innych krajach będzie obarczona dodatkowymi egzaminami.

6. Życie w Rumuni.

Jak już wcześniej wspominałem Arad i Timisoara to dwie najtańsze opcje. Ceny w tych miastach są niższe, bądź porównywalne z polskimi.
Nie polecałbym akademików, z racji tego, że koszt wynajęcia mieszkania jest względnie niski. To 150-200 euro/miesięcznie na osobę. Rachunki nie są wliczane. Można znaleźć tańsze mieszkania/kawalerki, ale mówimy tu o normalnych, dobrych warunkach.
Jeśli chodzi i miesięczne wydatki. Tu mogę napisać, że spokojnie można przeżyć za ok. 200 euro/miesiąc. Można też oszczędzać i wydawać mniej, można też i wydawać więcej jeśli ktoś ma taki styl życia. Napisałem tu o normalnym studenckim życiu.

7. Język rumuński.

Do łatwych nie należy. 70% słów pochodzi z j. włoskiego, a tylko 14% z języków słowiańskich. Przez pierwsze 3 lata uczymy się rumuńskiego. Po tym okresie zdaje się egzamin. Zdanie go jest kluczowe do dalszego kontynuowania studiów. Wynika to z faktu, że kontakt z pacjentami będzie odbywał się w tym języku właśnie.

8. Kontakt.

W razie dalszych pytań dotyczących możliwości studiowania w Rumuni, piszcie na forum.
Zdecydowałeś się ? Napisz
Odpowiemy na wasze pytania.
magma1234
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2011, o 14:01

Re: Rumunia

Post autor: magma1234 »

Do Cbonecapone, A jak jest z nostryfikacja po Rumunskich uczelniach medycznych?
Trzeba nostryfikować dyplom , czy nie?
Rumunia jest członkiem UE, ale nie należy do Schengen, a tak naprawde dopiero umowa z Schengen daje pełna swobodę na terenie unii w przepływie pracowników ( czyt. bez nostryfikacji dyplomów), zakupie nieruchomości etc. To bardzo ważna kwestia. Proszę o odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości