Skórnik - jak pozbyć się tego paskudztwa?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Lukicz
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 21:34

Skórnik - jak pozbyć się tego paskudztwa?

Post autor: Lukicz »

Witam,
Jakieś 2 tygodnie temu zobaczyliśmy w mieszkaniu (konkretnie w kuchni) niezidentyfikowane owady. Na początku pokazał się jeden, za kilka dni kolejny a od paru dni widać je praktycznie codziennie
Po kilkugodzinnym przeszukaniu sieci trafiłem w końcu na zdjęcie stwierdzające, iż jest to skórnik słoniniec.
Znalazłem kilka krótkich opisów tego chrząszcza, ale w dalszym ciągu nie wiem jak z nim skutecznie walczyć.
Mamy roczne dziecko i tym bardziej się obawiamy tych robaków.
Czy one w ogóle mogą ugryźć człowieka?
Czy są domowe i do tego skuteczne sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości?
Bardzo proszę o pomoc, choćby najdrobniejsze wskazówki w walce ze skórnikami.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Skórnik - jak pozbyć się tego paskudztwa?

Post autor: WojtekB »

No cóż mogę napisać: nie jesteś pierwszy i nie jesteś ostatni z tym problemem.
Lukicz pisze:Znalazłem kilka krótkich opisów tego chrząszcza, ale w dalszym ciągu nie wiem jak z nim skutecznie walczyć.
Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius) tak jak inne chrząszcze z rodziny skórnikowatych (Dermestidae) m.in: mrzyki i coraz pospolitsze szubaki (o których już pisałem w tematach: Co to jest za robactwo ?, są częstymi gośćmi w mieszkaniach.

Skórnikowate należą do dość szerokiej grupy owadów nie spokrewnionych ze sobą potocznie nazywanymimolami książkowymi (do tej grupy należą znane wszystkim mól odzieżowy, rybik cukrowy, kołatek domowy i wiele innych owadów). Ich cechą wspólną jest miejsce gdzie można je spotkać: biblioteki, muzea, zbiory entomologiczne (suszone owady dla nieobeznanych ). Większość z nich przyczynia się do szkód w wyżej wymienionych miejscach.
Poza tym chrząszcze z rodziny Dermestidae niszczą produkty spożywcze w magazynach - ich głównym celem są produkty pochodzenia zwierzęcego (skóry, kości, suszone mięso, mączka rybna, futra, wełna i inne). W sprzyjających warunkach i braku interwencji ze strony właściciela magazynu są w stanie zniszczyć zapasy.

Co do skórnika (Dermestes lardarius) - lubi skóry i produkty spożywcze. Spotyka się go żerującego na martwych myszach i ptakach.
Lukicz pisze:Czy są domowe i do tego skuteczne sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości?
Z dość krótkiego opisu wynika, że skórnik pojawił się tam, gdzie można go się było spodziewać. Możliwe, że to jednorazowy masowy pojaw, ale na wszelki wypadek wypadało by poszukać ewentualnego miejsca ich rozwoju (skąd mogłyby wyjść) i usunąć przyczynę ich inwazji. Nie zaszkodzi dezynfekcja
Lukicz pisze:Czy one w ogóle mogą ugryźć człowieka?
Nie spotkałem się z takim przypadkiem w internecie, ale kto wie ?
Lukicz pisze:Mamy roczne dziecko i tym bardziej się obawiamy tych robaków.
Tu bym bardziej się martwił i radziłbym uważnie obserwować dziecko - wiadomo jak to dzieci w tym wieku bardzo ciekawe i wszystko chcą sprawdzić, posmakować.
Z tego co wiem skórnikowate (Dermestidae) są roznosicielami bakterii chorobotwórczych. Zanieczyszczają produkty spożywcze odchodami.
Ostatnio też wyczytałem, że włoski larw sześciu gatunków Dermestidae (w tym naszego omawianego skórnika) wywołują odczyn alergiczny.
Więc pewne zagrożenie dla dziecka jest.

Cóż za bardzo pomóc nie mogę, bo zawsze staram się rozpoznać owada i odnaleźć przyczynę jego pojawienia się.

Mam nadzieję, że dasz radę zwalczyć nieproszonego gościa
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Skórnik - jak pozbyć się tego paskudztwa?

Post autor: yeast »

Może należy sprawdzić czy w domu nie ma łatwego dostępu do jedzenia (rozsypana mąka w spiżarni, cukier itp.).
Lukicz
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 21:34

Re: Skórnik - jak pozbyć się tego paskudztwa?

Post autor: Lukicz »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Możliwe, że to jednorazowy masowy pojaw, ale na wszelki wypadek wypadało by poszukać ewentualnego miejsca ich rozwoju (skąd mogłyby wyjść) i usunąć przyczynę ich inwazji.
Cóż, na wszelki wypadek zaczęliśmy od wyrzucenia wszystkich produktów sypkich (mąka, cukier, sól itd.). W szafce z produktami znajdował się jeden skórnik i dwie larwy. Na gniazdo to chyba za mało, ale już coś.
Spotyka się go żerującego na martwych myszach i ptakach.
To dało mi do myślenia. W zeszłym roku przez kilka dni dochodził dźwięk z szybu wentylacyjnego przypominający trzepotanie skrzydeł i piski jakiegoś ptaszka. Wcześniej myślałem, że ptaki sobie tam gniazdko zrobiły, ale teraz zaczynam podejrzewać, że jakiś ptak mógł zostać w szybie uwięziony i tam zginął. Trzeba będzie to sprawdzić.
Nie zaszkodzi dezynfekcja
To chyba będzie najlepszy pomysł.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości