Skracanie nici DNA.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Skracanie nici DNA.

Post autor: adgj »

Witam.

Podczas replikacji dobudowywane nici są krótsze od macierzystych na matrycy których są syntetyzowane. Napisane jest w mojej książcę, że dotyczy to nici opóźnionych, ale myślę jednak, że wszystkie dobudowywane nici są krótsze od macierzystych. Między innymi z tego względu, że nić opóźniona jest zarazem prowadzącąlttak gdzieś czytałem. Czy dobrze myślę, bo jakoś nie mogę tego pojąć i nie mam tego jasno wytłumaczonego.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Skracanie nici DNA.

Post autor: Jakusz »

Nie, chodzi o to, że przy ostatnim kawałku na nici opóźnionej nie może powstać odpowiedni primer (nie wypada on nigdy tak, żeby zaczynał się na samym końcu nici, co do nukleotydu). Gdy primer nie powstaje, nie następuje replikacja tego fragmentu na końcu, tzn. że skraca się nic opóźniona. Polimeryzacja nici wiodącej nie ma przerw, wiec kończy się wraz z końcem nici.
pants pisze:nić opóźniona jest zarazem prowadzącą
Jeśli już to wiodąca. Wiodąca to wiodąca, opóźniona to opóźniona. Albo albo, a nie wszystko na raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość