Skurcz tężcowy w sercu

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
burgundka
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2009, o 09:13

Skurcz tężcowy w sercu

Post autor: burgundka »

Dlaczego w sercu nie jest możliwy skurcz tężcowy? Czy chodzi o to, że serce posiada układ bodźcotwórczo-przewodzący, w związku z czym ten sam generuje impulsy wywołujące skurcz, a z czynniki zewnętrzne mogą jedynie modulować pracę serca nie dostarczając jednocześnie pobudzenia wywołującego skurcz?
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Skurcz tężcowy w sercu

Post autor: Erick »

Na wystąpienie skurczu tężcowego w m. sercowym nie pozwala zjawisko refrakcji bezwzględnej obejmującej cały okres skurczu mięśnia sercowego ( refrakcja bezwzględna=tuż po depolaryzacji kolejna depolaryzacja jest niemożliwa, bez względu na siłę bodźca, bo kanały sodowe są inaktywowane).
W mięśniu szkieletowym oczywiście refrakcja bezwzględna również występuje, ale nie obejmuje całego okresu skurczu , więc kolejny impuls pobudzający mięsień do skurczu trafi już na moment, kiedy refrakcja bezwzględna minie i zanim mięsień się rozkurczy, zastanie ponownie zmuszony do skurczu.
Różnice w długości tych okresów refrakcji wynikają już z specyficznego rodzaju tkanki i jej pobudliwości. Fakt, że kolejne występujące tuż po sobie pobudzenia nie są możliwe w sercu, ma duże znaczenie dla jego funkcjonowania, chociażby możliwość wypełnienia się krwią w czasie rozkurczu.
burgundka
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2009, o 09:13

Re: Skurcz tężcowy w sercu

Post autor: burgundka »

Bardzo dziękuję!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość