"Śmierdzący potok"

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

"Śmierdzący potok"

Post autor: karteczka88 »

"Mniej znane jest źródło wypływające w korycie Śmierdzącego Potoku, będącego bocznym dopływem potoku Bystry w miejscowości Złatna (z główną doliną łączy się około 1 km przed ostatnim przystankiem autobusowym w Złatnej Hucie). Tworzą go wody tzw. głębokiego krążenia wypływające poprzez strefę uskokową w piaskowcach magurskich. Źródło jest ujęte w kamienną studzienkę i obudowane drewnianą altanką. Badania chemiczne tego wypływu pozwoliły na stwierdzenie obecności siarkowodoru (stąd nazwa potoku). Oprócz tego wykryto niewielkie ilości metanu oraz jony sodowe, wodorowęglanowe i chlorkowe."

Spotkaliście się kiedyś z takim potokiem? Ja tak ponieważ bywam w tamtych stronach i piłam wodę z tego potoku. Ma smak zgniłych jajek niektórym smakuje np. mi a niektórym bardzo nie smakuje:), jak się nabierze z tego potoku tej wody do butelki woda jest krystalicznie czysta i lodowata nawet w 30 stopniowym upale. Ludzie uznają te wodę jako uzdrawiającą, przemywają nią rany itp. podobno wyleczyła parę osób
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: "Śmierdzący potok"

Post autor: Jane Doe »

karteczka88 pisze:Ma smak zgniłych jajek niektórym smakuje np. mi
No pięknie
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: "Śmierdzący potok"

Post autor: karteczka88 »

ten smak dopiero czujesz po wypiciu, naprawdę nie jest zły, ja uwielbiam go
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
ногомас

Re: "Śmierdzący potok"

Post autor: ногомас »

Wysowa Zdrój, Krynica Zdrój - wody mineralne kolejno Franciszek i (no dobra nie pamiętam nazwy tej z Krynicy). W każdym razie woda mineralna z Wysowej z ujęcia Franciszek ma właśnie taki śmierdzący zapach i posmak, ja osobiście ją lubię, nie wiem jak ma się do leczenia natomiast wiem iż jest to najlepsze znane mi lekarstwo na kaca :]

Nie wiem jak aktualnie jest z ceną tej wody w Wysowej, chociaż mieszkam całe 5km od niej. W każdym razie kiedyś można było przyjechać sobie rowerkiem i nabierać do woli za free, może teraz jeszcze też.

Macie kaca - Franciszek
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości