Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: Khayman00 »

Witam!

Mam dość złożony problem i kilka pytań z nim związanych.
A mianowicie, jestem studentem drugiego roku medycyny w Olsztynie na UWMie. Moim marzeniem jest praca z dziećmi, dlatego też interesuje mnie specjalizacja w pediatrii i neonatologii. Jednakże bardzo bym chciał mieć pracę typu bardziej zabiegowego. Stąd moje pytania:

1. Czy jest możliwość zrobienia I stopnia specjalizacji z pediatrii, a potem II stopnia z neonatologii?
2. Czy po tych specjalizacjach, ma się uprawnienia do jakiś zabiegów?
3. Czy po tych specjalizacjach można dalej kształcić się w onkologii i hematologii dziecięcej?
4. Jest może jakaś inna specjalizacja związana z pracą z dziećmi, a umożliwiająca przeprowadzanie zabiegów. Wiem o chirurgii dziecięcej tylko. ale sam nie jestem pewien.
5. Jestem studentem nowo otwartego kierunku lekarskiego na UWMie, więc póki co nie ma za dużo możliwości dokształcania się, póki co jest tylko koło naukowe dla biochemików, anatomiczne, natomiast jest nowo otwarte pediatryczne, więc czy w takim przepadku jest w mojej sytuacji sens się na nie zapisać?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: Padre Morf »

1. Czy jest możliwość zrobienia I stopnia specjalizacji z pediatrii, a potem II stopnia z neonatologii?
nie ma już I i II stopnia. Po pediatrii możesz zrobic neonatologie w ramach tzw. krotkiej ścieżki.
3. Czy po tych specjalizacjach można dalej kształcić się w onkologii i hematologii dziecięcej?

po pediatrii tak.
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: Khayman00 »

A co to jest tzw. krótka ścieżka?

I jescze mam pytanie, kto przeprowadza operacje na noworodkach?
Borys92

Re: Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: Borys92 »

KhaymanO_o pisze:kto przeprowadza operacje na noworodkach?
Chirurg dziecięcy.
.
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: Khayman00 »

Po pediatrii możesz zrobic neonatologie w ramach tzw. krotkiej ścieżki.
A co to jest? I jak to wygląda?

W ogóle doszły mnie słuchy jakoby miała powrócić wersja, że po pediatrii czy jakiejś nowej specjalności, będzie się mieć tytuł pediatry-neonatologa, bo teraz w ogole nie ma chenych na specke z neonatologii, z powodu braku możliwości wyjazdu za granice i waski zakres pacjentów i przez to brak możliwości dorobienia sobie prywatnie. Słyszał ktoś coś o czymś takim?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: Padre Morf »


A co to jest? I jak to wygląda?

specjalizacja jest krótsza, bo nie trwa 5 lat tylko dwa.
Słyszał ktoś coś o czymś takim?

chodzi o specjalizacje modułowe ale nikt nie wie kiedy to wejdzie i jak dokladnie bedzie wygladac ]
epikryza
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2011, o 21:13

Re: Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: epikryza »

Możecie napisać coś więcej na temat pediatrii? Zdaję sobie sprawę, że to trudna specjalizacja, ale jakże wdzięczna:) Czy ciężko się na nią dostać? Jakie są możliwości pracy w trakcie i po specjalizacji (państwowo oraz prywatnie), zarobki i czy w najbliższym czasie będzie na pediatrów popyt?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: Padre Morf »

Czy ciężko się na nią dostać?
Raczej nie
Jakie są możliwości pracy w trakcie i po specjalizacji (państwowo oraz prywatnie), zarobki i czy w najbliższym czasie będzie na pediatrów popyt?
Popyt jest, bo pediatrow jest mało, w dodatku średnia wieku jest dość wysoka. Co do możliwości - oddział, poradnia, niedługo być może POZ z prawami takimi samymi jak specjalista med. rodzinnej.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Specjalizacja w kierunku dziecięcym

Post autor: Medycyna Lwów »

nie było ciężko się dostać dotychczas, ale wziąwszy pod uwagę że może być bardzo wielu chętnych (3/4 mojej grupy i b. dużo osób na roku deklaruje że chce na pediatrię) to się to może zmienić.
Analogia do anestezjologii - kiedyś progi był śmiesznie niskie i dostawali się najwięksi leserzy, a ostatnio progi niczym na kardiologię czy dermę, bo się zwiększyło zainteresowanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości