Specyficzność enzymów restrykcyjnych

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Restryktaza123
Posty: 1
Rejestracja: 13 lis 2016, o 20:50

Specyficzność enzymów restrykcyjnych

Post autor: Restryktaza123 » 13 lis 2016, o 21:02

Witam, mam pewien problem z enzymami restrykcyjnymi. W każdej napotkanej przeze mnie publikacji znajduję informacje, że przykładowo enzym EcoRI rozcina sekwencje DNA między guaniną a adeniną w sekwencji: (5')GAATTC(3'). Jednakże spotkałam się z zadaniem, w którym poprawa odpowiedź wskazywała na rozpoznawanie powyższej sekwencji również w odwrotnym kierunku (3'->5'). Szczerze mówiąc, osobiście się nie zgadzam z tą odpowiedzią. Rozumiem, że EcoRI nie rozpoznaje kierunkowości DNA tak jak np. polimeraza DNA, ale, gdyby naprawdę ciął cząsteczkę w obu kierunkach (5'->3' i 3'->5') powstawałyby lepkie końce zarówno z ogonem 5' i 3', co diametralnie obniżałoby wydajność stosowanych restryktaz. Czy ktoś z państwa posiada informację o specyficzności rozpoznawania sekwencji przez enzymy restrykcyjne lub mógłby wskazać pomocną literaturę?

nestormikrobiolog
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2017, o 10:37

Re: Specyficzność enzymów restrykcyjnych

Post autor: nestormikrobiolog » 26 sty 2017, o 11:08

Wg mnie na dolnej jak najbardziej też w kierunku 5-3 ale nie 3-5 bo wtedy mamy inny układ w przestrzeni, ale zawsze można zapytać specjalistów z Katedry Mikrobiologii UG.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość