sprawdzenie Coli bez mikroskopu

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Awatar użytkownika
mike270
Posty: 2
Rejestracja: 9 lip 2015, o 15:45

sprawdzenie Coli bez mikroskopu

Post autor: mike270 »

używamy specyficznego podłoża na którym może wyrosnąć tylko bakteria z grupy coli. A po drugie jest druga metoda oznaczania obecności na pożywce płynnej. I z tym wypadku nie zobaczysz pojedynczej kolonii tylko zaobserwować można zmiany które świadczą o obecności
Pytanie moje o czym mowa o jakiej używce mowai o jakiej pożywce płynnej mowa:)dzięki za odpowiedź
Elajza
Posty: 13
Rejestracja: 5 lis 2017, o 22:28

Re: sprawdzenie Coli bez mikroskopu

Post autor: Elajza »

Podstawowym podłożem do coli jest MC, ale z płynną mam problem. Może próba na indol?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: sprawdzenie Coli bez mikroskopu

Post autor: Nitrogenium32 »

Czy bakterie z grupy coli to jest to samo, co Gram-ujemne pałeczki fermentujące z rzędu Enterobacteriales? Pierwszy raz się spoytkam z pojęciem bakterie z grupy coli i nie bardzo wiem, o co Ci chodzi.

Jeśli chodzi o Enterobacteriales, istnieje wiele różnych podłoży. Podstawowym jest MacConkey agar (MC), ale mogą na nim wyrosnąć również inne bakterie, np. Pseudomonas spp. (która należy do pałeczek niefermentujących). Bardziej obstawiałbym Xylose Lysine Deoxycholate Agar (XLD), który jest podłożem silnie wybiórczym (podczas gdy MC jest słabo wybiórcze).

Jeśli chodzi o pożywkę płynną, to dla Enterobacteriales wykonuje się test na fermentacyjny rozkład glukozy na podłożu Hugh-Leifsona (HL), które jest półpłynnym podłożem koloru jasnozielonego. Nawarstwia się je parafiną, a po inkubacji - jeśli zachodzi fermentacyjny rozkład glukozy - podłoże zmienia barwę i często można też zaobserwować cząsteczki gazu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości