Stała równowagi reakcji zadanie maturalne

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
ZuzaCona
Posty: 7
Rejestracja: 6 wrz 2015, o 16:00

Stała równowagi reakcji zadanie maturalne

Post autor: ZuzaCona »

Stała równowagi reakcji biegnącej w fazie gazowej według rownania
SO2+NO2 SO3+NO
w pewniej temperaturze T wynosi 1,0.

Do zbiornika wprowadzono 2,70 mola SO2 oraz pewną liczbę moli NO2. Po ustaleniu się stanu równowagi w temperaturze T okazało się, że układ zawiera 0,9 mola SO3. Ustal na podstawie odpowiednich obliczeń, ile moli NO2 znajdowało się w mieszanine wprowadzonej do zbiornika. Wynik podaj z dokładnością do 2 miejsc po przecinku.
Odpowiedź 1,35 mola NO2.

Nie do końca rozumiem ten typ zadań. Próbowałam policzyć to w oparciu o to, że przereagowało 1,8 mola SO2 więc powstało tyle samo SO3 i NO. Potem podstawiałam to pod równanie na K

1=1,8×1,8/0,9x
Ale z tego wychodzi x=3,6 czyli początkowo musiałoby być jeszcze więcej NO2 .

Może ma ktoś jakiś pomysł i chciałby się podzielić? Będę wdzięczna za wytłumaczenie

pesel

Re: Stała równowagi reakcji zadanie maturalne

Post autor: pesel »

Jak wprowadzili 2.7 mola SO2 i powstało 0.9 mola SO3 to oznacza, że powstało również 0.9 mola NO oraz, że pozostało 1.8 mola SO2 oraz (X-0.9) mola NO2

K=0.9*0.9/(1.8*(X-0.9))=1 X=1.35
ZuzaCona pisze:Nie do końca rozumiem ten typ zadań. Próbowałam policzyć to w oparciu o to, że przereagowało 1,8 mola SO2 więc powstało tyle samo SO3 i NO. Potem podstawiałam to pod równanie na K
No nie. POZOSTAŁO 1.8 mola SO2, przereagowało tylko 0.9.
ZuzaCona
Posty: 7
Rejestracja: 6 wrz 2015, o 16:00

Re: Stała równowagi reakcji zadanie maturalne

Post autor: ZuzaCona »

Jakie to nieskomplikowane. Dziękuję

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości