stała równowagi reakcji - zadanie

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
nadmanganian potasu
Posty: 32
Rejestracja: 6 maja 2010, o 13:45

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: nadmanganian potasu »

po to podali objętość by przeliczyć na stężenie.
wyszły Ci inne wyniki? a przeliczyłeś później z powrotem na mole?
nadmanganian potasu
Posty: 32
Rejestracja: 6 maja 2010, o 13:45

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: nadmanganian potasu »

hah, ja policzyłem, wychodzi identycznie
nadmanganian potasu
Posty: 32
Rejestracja: 6 maja 2010, o 13:45

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: nadmanganian potasu »

x/400
0,3=
(10-x)/400

x 10-x 3
= * -
400 400 10

x 30-3x
=
400 4000

4000x = 12000 - 1200x
12000 = 5200x
x = (w przybliżeniu) 2,31

tyle powstało moli dwutlenku węgla, więc jak wynika z równania reakcji, tyle samo moli węgla utleniło się. a że na początku było 10 moli:
10 - 100%
2,31 - x%
x = 23,1%
tada!
Awatar użytkownika
Blue_Berry
Posty: 40
Rejestracja: 7 maja 2010, o 09:50

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: Blue_Berry »

A czy z tym liczeniem bądź nieliczeniem wody to nie jest przypadkiem tak, że zapisujemy tylko reagenty w tym samym stanie skupienia? Tzn przykładowo, jeżeli w reakcji mamy same gazy to zapisujemy wszystko, jeżeli gazy i ciecze to zapisujemy tylko gazy, a jeżeli same ciecze to też piszemy wszystko? Mógłby mnie ktoś oświecić?
nadmanganian potasu
Posty: 32
Rejestracja: 6 maja 2010, o 13:45

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: nadmanganian potasu »

nie. to odnosi się tylko do substancji gazowych
Awatar użytkownika
Blue_Berry
Posty: 40
Rejestracja: 7 maja 2010, o 09:50

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: Blue_Berry »

Tzn że jeżeli układ jest heterogeniczny i zawiera coś poza gazami to uwzględniamy tylko gazy tak? Wydawało mi się, że to jest prawidłowość dla wszystkich stanów skupienia analogicznie
nadmanganian potasu
Posty: 32
Rejestracja: 6 maja 2010, o 13:45

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: nadmanganian potasu »

do stężeniowej stałej równowagi czyli K wliczają się tylko gazy. tak mnie uczono. a jak jest?
Awatar użytkownika
Blue_Berry
Posty: 40
Rejestracja: 7 maja 2010, o 09:50

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: Blue_Berry »

No a jak będziesz miał reakcję, w której są same ciecze to z czego policzysz? Właśnie ja nie jestem tego pewna na 100%, ale tak mi się kojarzy, że wliczasz po prostu JEDEN stan skupienia, w kolejności: gazy, potem ciecze, na końcu ewentualnie ciała stałe. Tak jak pisałam wcześniej, czyli np jeśli masz układ heterogeniczny (dajmy na to gazy i ciecze) to liczysz z samych gazów, a w wypadku, gdy masz ciecze i ciała stałe liczysz z samych cieczy.

Mógłby to ktoś potwierdzić?
nadmanganian potasu
Posty: 32
Rejestracja: 6 maja 2010, o 13:45

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: nadmanganian potasu »

znalazłem tylko tyle Jeśli w procesie biorą udział ciała stałe, to w zapisie na stałą równowagi je pomijamy (przyjmujemy że ich stężenia są równe 1). no i nadal nie wiadomo co z tymi cieczami, ale chyba jednak masz rację
Anatomicus
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2009, o 19:01

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: Anatomicus »

Blue_Berry pisze:No a jak będziesz miał reakcję, w której są same ciecze to z czego policzysz? Właśnie ja nie jestem tego pewna na 100%, ale tak mi się kojarzy, że wliczasz po prostu JEDEN stan skupienia, w kolejności: gazy, potem ciecze, na końcu ewentualnie ciała stałe. Tak jak pisałam wcześniej, czyli np jeśli masz układ heterogeniczny (dajmy na to gazy i ciecze) to liczysz z samych gazów, a w wypadku, gdy masz ciecze i ciała stałe liczysz z samych cieczy.

Mógłby to ktoś potwierdzić?

Zasada jest taka że jak jest coś o innym stanie skupienia od pozostałych to go nie uwzględniamy w obliczeniach stałej równowagi.
Zazwyczaj różni się maksymalnie jeden.
Sahem
Posty: 66
Rejestracja: 10 maja 2010, o 16:39

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: Sahem »

Sądzę, że Blue_Berry ma rację. Dajmy na to coś takiego:

kwas octowy + alkohol etylowylt octan etylu + woda

Ewidentnie same ciecze, a stałą liczymy w normalny sposób.
joko
Posty: 505
Rejestracja: 1 mar 2010, o 17:12

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: joko »

wlasnie mialam pytac o ta estryfikacjeczy w takim przypadku wlicza sie wode do stalej? i czy liczac stezenia majac podana stala produkty=x czy x2
Awatar użytkownika
Blue_Berry
Posty: 40
Rejestracja: 7 maja 2010, o 09:50

Re: stała równowagi reakcji - zadanie

Post autor: Blue_Berry »

joko pisze:wlasnie mialam pytac o ta estryfikacjeczy w takim przypadku wlicza sie wode do stalej? i czy liczac stezenia majac podana stala produkty=x czy x2

Wg mnie wliczamy wodę, a pod produkty podstawiamy x. Stosunek reagentów w estryfikacji jest 1:1:1:1. To miałeś na myśli?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości