Stężenia molowe, procentowe i molalne

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
magdchem
Posty: 22
Rejestracja: 7 lis 2015, o 18:06

Stężenia molowe, procentowe i molalne

Post autor: magdchem »

Witam, czy ktoś mógłby mi pomóc przy tych dwóch zadaniach, 21 rozwiązałam w całości, ale nie jestem pewna czy jest dobrze. Jeśli ktoś zauważyłby jakiś błąd proszę o poprawienie i wytłumaczenie dlaczego jest źle.
21. W kolbie miarowej na 100 mL rozpuszczono 5,9 g CuCl2·2H2O oraz 2,74 g NiCl2·6H2O i uzupełniono wodą do kreski. Obliczyć stężenia procentowe i molalne chlorku miedzi(II) i chlorku niklu(II). Obliczyć stężenia molowe jonów Cu2+, Ni2+, Cl-w roztworze. Gęstość roztworu wynosi 1,08 g∙cm-3.

W 22 natomiast nie wiem jak dalej mam obliczyć masę kryształu i stężenia roztworu nad kryształem, proszę o wskazówki.
22. W zlewce znajduje się 150 mL 0,5-molowego roztworu chlorku wapnia o gęstości 1,17 g∙cm-3.
a. Ile gram wody należy usunąć (odparowanie + prażenie), aby otrzymać stały chlorek wapnia?
b. **Ile gram wody należy odparować, aby wykrystalizowała połowa chlorku wapnia
w postaci heksahydratu? Jakie będzie stężenie procentowe i molalne, roztworu nad kryształem? Jaka będzie masa kryształu? Rozpuszczalność CaCl2∙6H2O wynosi 219,1 g/kg(H2O).

Rozwiązania umieściłam w załącznikach
Załączniki
20151126_161301.jpg
20151126_161220.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości