Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
erpatre
Posty: 15
Rejestracja: 4 paź 2011, o 10:29

Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: erpatre »

Witam,

Jestem obecnie studentem 3 roku kierunku lekarskiego w Koszycach. Zainteresowanym mogę udzielić wszelkich informacji na temat studiowania, wejścia na uczelnię i ogólnie życia tutaj

Jak ktoś ma jakieś pytania, pisać

Pozdrawiam
summer_19
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2011, o 07:51

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: summer_19 »

Hej!ja w tym roku nie dostałam się na medycynę i studiuję chemię,ale coraz poważniej zastanawiam się nad studiami medycznymi w Koszycach bądź na Ukrainie.Jak byś mógł powiedzieć czy wysokie są wymagania aby się tam dostać i jak z językiem ?Bo na Ukrainie słyszałam ,że jest się bardzo łatwo dostać
erpatre
Posty: 15
Rejestracja: 4 paź 2011, o 10:29

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: erpatre »

Witam,

Z racji, że otrzymuję dużą ilość zapytań dot. studiowania w Koszycach (kierunki lekarski oraz dentystyczny) chciałbym tutaj odpowiedzieć na Wasze FAQ.

1. Uczelnia.

1.1 Rekrutacja

Wszystkie warunki rekrutacji na studia medyczne UPJS są opisane na stronie uczelni.

Zawiera ono informacje o wymaganych dokumentach, terminach egzaminu wstępnego itp.

Czesne jest uzależnione od obranego kierunku. Ceny za poszczególne kierunki wyglądają następująco:

- General Medicine (Ogólno-lekarski) - 8 500 euro na rok
- Dental Medicine (Dentystyczny) - 9 000 euro na rok

Językowym wykładowym jest język angielski, i w nim też przeprowadzane są egzaminy itd. Wraz z ukończeniem studiów otrzymuje się dyplom po angielsku, który jest respektowany na terenie całej Unii Europejskiej - bez problemu można aplikować o pracę np. na UK czy Irlandii i nie tylko.

Warto wspomnieć, że w odróżnieniu do Polski rok akademicki na Słowacji rozpoczyna się w okolicach połowy września (15-21). Analogicznie za to kończy się wcześniej, mając tym samym więcej słonecznych dni wakacji

1.2 Egzamin wstępny

Egzamin wstępny jest typem testu wielokrotnego wyboru, podzielonego na 100 pytań z biologii i drugie tyle z chemii. Łącznie 200 pytań ABCD, a na całość ma się ok. 2,5 godziny do pisania. Pytania nie należą do najtrudniejszych, ale stosunkowo mało czasu sprawia, że test może okazać się trudniejszym niż jest w rzeczywistości.

Jednorazowy koszt rejestracji/podejścia do egzaminu wstępnego (niezależnie od jego wyniku) wynosi 50 euro. Z tego co wiem, to dana osoba może podejść do egzaminu wstępnego tylko raz w danym roku.

Zakres materiału, który jest wymagany na egzamin wstępny jest opisany w syllabusach.

Uczelnia za opłatą 30 euro od przedmiotu, udostępnia zestawy pytań przygotowujących do egzaminu. W każdym z przedmiotów dają 500 przykładowych pytań oraz ich opracowania. Pozwala to na przygotowanie się do egzaminu w jakimś stopniu. Nie ma gwarancji co do tego, że któreś z tych pytań się powtórzą na samym egzaminie, ale zazwyczaj powtarzają się w granicach 30% pytań.

1.3 Życie na uczelni

1.3.1 Język

Jak już wspomniałem, językiem wykładowym jest angielski - oczywistym jest wymagana znajomość angielskiego na poziomie przynajmniej średnio-zaawansowanym. Dzięki temu nie ma większych problemów z nauką materiału oraz komunikacją między innymi studentami zagranicznymi oraz kadrą naukową.

Nie zamyka to oczywiście szansy osobom, które słabiej znają język. Były/są osoby które słabiej znały język w momencie rozpoczęcia studiów, ale wyrabiają się w ciągu kilku najbliższych miesięcy od momentu rozpoczęcia studiowania - warunkiem tego jednak jest chęć nauki i nie uciekanie od kontaktu z językiem.

Sama kadra naukowa w bardzo różnym stopniu jest zaznajomiona z angielskim. Na uczelni w zależności od roku, przedmiotu i nauczyciela można znaleźć osoby, które są świetnie zaznajomione z językiem w średnio również jak i zupełnie słabo - do tego stopnia, że często Polscy studenci muszą pomagać w tłumaczeniu innym kolegom/koleżankom

1.3.2 Ludzie

1.3.2.1 Słowacy - zarówno kadra jak i osoby niezwiązane z uczelnią

Słowacy są sympatyczni i ciepli w odbiorze. Oczywiście znajdzie się zawsze pełno wyjątków. W porównaniu do Polaków, Słowacy wykazują jednak więcej trochę post-socjalistycznej mentalności.
Te różnice ukazują się w m.in. biurokracji, architekturze i innych rzeczach.

Stosunek Słowaków do Polaków ogólnie jest na plus. Pełno nauczycieli/asystentów/profesorów itd. nawet ciepło przyjmuje wiadomość o obecności Polaka w grupie - łatwiej jest się im porozumieć i oczywiście jakiś kąsek historii czy też ich własnych przeżyć w tle Oczywiście na uczelni znajdują się również osoby, które do Polaków mają nawet więcej niż negatywną opinię. Jest to spowodowane głównie wyczynami osób, które za naturalny stan uznają stan upojenia Są to jednak nieliczne przypadki.

1.3.2.2 Studenci zagraniczni

Na uczelni studiują osoby z praktycznie całego świata. Wśród państw można wymienić m.in. Kanadę, Anglię, Irlandię, Francję, Norwegię, Szwecję, Niemcy, Polskę, Hiszpanię, Włochy, Ukrainę, Szwajcarię, Czechy, Grecję, Arabię Saudyjską, Izrael, Iran a nawet Chiny. Nie zamyka to oczywiście listy krajów.

Wśród studentów w większości panuje bardzo przyjazna atmosfera. Nie ma mowy o wyścigu szczurów, jak to bywa na polskich uczelniach (niestety). Bardzo łatwo nawiązuje się nowe znajomości przez co łatwiej o notatki, wykłady czy nawet poprzednie testy. Nie da się ukryć, że jest to świetna okazja do nawiązania wartościowych znajomości oraz przyjaźni z osobami z całego świata.

1.3.3 Trudność studiowania

Studia medyczne nie należą do najłatwiejszych, i Słowacja nie jest wyjątkiem. Jednak jeśli by chcieć porównać studia na Słowacji do Polski, to można odnaleźć te studia nieco łatwiejsze - głównie z racji języka obcego w którym odbywają się zajęcia. Od osób zagranicznych wymaga się trochę mniej od naszych słowackich kolegów. Podobna zasada zresztą panuje w Polsce - osoby studiujące w j. angielskim mają łatwiej od Polaków na polskich uczelniach.

W pierwszych latach studiów (1 i 2 rok) najbardziej problematycznymi przedmiotami są: Chemia, Histologia, Anatomia, Histologia - na nich trzeba najwięcej uwagi skupić, by bez większych problemów przejść na dalszy rok.

Po za tym, nie ma większych problemów - warunkiem jest oczywiście nauka. Można się spotkać z opinią, że Koszyce jest tak jakby drugim Lwowem - na dzień dobry muszę powiedzieć, że tak nie jest. Wymaga się o wiele więcej od studenta niż we Lwowie i nie ma sytuacji, że aby dostać zaliczenie czy zdać egzamin trzeba się liczyć z łapówką.

1.3.4 Miejsca zajęć i lokalizacja na terenie miasta

W pierwszych latach znaczna większość zajęć (o ile nie wszystkie) odbywa się w obiektach oznaczonymi numerami 1 i 3. Dla osób, które studiują stomatologię, zajęcia praktyczne znajdują się w obiekcie nr 2.

1.3.5 Zakwaterowanie - akademik

Dla osób z zagranicy, w szczególności osób nowych, niemalże z automatu jest przydzielane miejsce w akademiku (pod warunkiem, że zaznaczy się chęć dostania akademika). Znaczna większość nowych studentów dostaje miejsce w akademiku przy ul. Popradskiej.

Akademik ten jest jednym z najlepiej wyposażonych akademików w mieście.

Oczywiście są inne akademiki w mieście, jednak w tym jest najwięcej studentów z kierunków medycznych.

(nutka subiektywizmu) Akademik ten jest dobry, w szczególności pod względem towarzyskim - dosyć dużo imprez się tam odbywa i bardzo łatwo poznać się z ludźmi oraz łatwiej o notatki - jednak jeśli chodzi o warunki do nauki to ciężko. Jeśli ktoś sobie ceni ciszę i spokój polecam rozważenie innych akademików czy też nawet wynajęcie mieszkania.

1.3.6 Transport i komunikacja miejska

Miasto posiada w dosyć dobrym stopniu rozwiniętą komunikację miejską (autobusy, trolejbusy i tramwaje). Niemalże niezależnie od lokalizacji punktu A do punktu B, średnio podróż zajmuje max. do 15-20 min. Nawet mniej jeśli chodzi o odległości pomiędzy poszczególnymi ośrodkami uczelni a akademikami.

Tutaj macie link, w którym znajdziecie mapki poszczególnych linii busów, trolejbusów oraz tramwajów (elektricky).

W momencie dostania się na uczelnię, każdy ze studentów dostaje Kartę Studencką ISIC (International Student Identification Card), która może służyć jako bilet - ładuje się konto karty, by potem móc korzystać z niższych cen za przejazd. Jeśli ktoś preferuje poruszanie się tradycyjnymi papierowanymi biletami, to cena za takowy (zniżkowy, do 4 przystanków) wynosi 0,20 euro.

1.3.7 Dodatkowe opłaty

Opłaty nie kończą się na samym czesnym i akademiku. Przychodząc na uczelnię, można (i zaleca się) wpłacić kaucję na książki w wysokości 500 euro. Jest to kaucja, która jest zwracana po ukończeniu studiów bądź też zakończeniu studiowania na tej konkretnej uczelni (np. przy przenosinach bądź też rezygnacji). Kaucja upoważnia studenta do dostania pakietu podręczników i książek z danego roku oraz umożliwia wypożyczanie książek z biblioteki na własny użytek.

Nie ma opłat za podchodzenie do egzaminów z jakiegokolwiek przedmiotu. Możliwe opłaty w danych przedmiotach mogą wynikać jedynie z konieczności odrabiania zajęć a i też nie zawsze. Panuje zasada, że osoba która z różnych przyczyn nie mogła uczestniczyć na zajęciach z danego przedmiotu ze swoją grupą, to może nieodpłatnie odrabiać zajęcia z inną grupą w tym samym tygodniu. W przypadku kiedy byłby już to inny tydzień to zazwyczaj te sprawy się reguluje za konsultacją nauczyciela by nadrobić to w tzw. Credit Week - czyt. ostatni tydzień roku akademickiego, w którym nadrabia się zaległości bądź też podchodzi się do zaległych/oblanych zaliczeń (w tym czasie nie odbywają się już normalne zajęcia, gdyż takowe kończą się tydzień wcześniej).

Mogą się pojawić dodatkowe obciążenia w przypadku niektórych przedmiotów. Przykładowo na Anatomię jest wymagane posiadanie małej książeczki do zajęć praktycznych, w której student może prowadzić własne notatki itd.) - kosztuje to 6 euro. Kolejną konieczną książeczką do kupna jest Zeszyt do Ćwiczeń z Histologii, w którym student na zajęciach musi np. rysować i pisać notatki - ceny niestety nie pamiętam, ale też w okolicach 6 czy 8 euro było.

2. Koszyce

2.1 Koszyce jako miasto do mieszkania

Koszyce można śmiało podzielić na Koszyce - Stare Miasto i Koszyce - Reszta. Dlaczego taki podział? Otóż, silni odczuwalna oraz rzucająca się w oczy jest różnica pomiędzy Starym Miastem i wszystkim co jest wokół. Starówka, która jest naprawdę piękna i urokliwa, jest otoczona przez Resztę, czyt. budynki o mocno post-socrealistycznym wizerunku. Znaczna większość Koszyc to są bloki i blokowiska o różnych formach i kształtach - ale jednak zachowujące ten sam charakter, który gdyby nie to coraz częściej pojawiające się zmiany elewacji, do złudzenia sprawia wrażenie przeniesienia się w czasie do czasów komunistycznych. Większość bloków, to budynki budowane z wielkiej płyty, w których każde mieszkanie ma ten sam układ i wielkość. Miasto niemalże całkowicie jest pozbawione mniejszych sklepików osiedlowych - przeważają sklepy/markety sieciowe np. Tesco, Fresh, Kaufland, Hypernova, Carrefour itp.

2.2 Koszyce jako miasto do zabawy

W mieście jest pełno porozrzucanych przeróżnych knajp, restauracji, pubów i klubów, jednak studenckie życie towarzyskie i rozrywkowe skupia się zazwyczaj w nielicznych charakterystycznych miejscach (3-4 dyskoteki i ok. 10 pubów) w których studenci najczęściej się spotykają. Średnia cena za piwo w takim lokalu oscyluje w granicach 0,80 euro do 8 euro (zazwyczaj w okolicach 1,20 euro) - te 8 euro to już przypadek ekstremalny za litr Guinessa.

2.3 Koszyce jako miasto pełne historii i kultury

W roku 2013 Koszyce mają zostać Europejską Stolicą Kultury - w ramach tego okresu przewidziane są serie przeróżnych występów artystycznych i koncertów w różnych datach i miejscach, ale nie o tym będę pisać.

Pomijając rok 2013, Koszyce, a w szczególności koszycka starówka jest słowacką perłą historyczną i architektoniczną. W budynkach możemy się doszukać wpływów polskich, austro-węgierskich, węgierskich a nawet i bizantyjskich - które w całości tworzą niesamowity klimat. Okolice koszyckiego rynku, który jest o nietypowym kształcie - wrzeciona, czy też dłuższej mocno zgrubionej ulicy - są pełne przeróżnych miejsc, gdzie można się zrelaksować przy fontannie działającej w rytm muzyki klasycznej, zakosztować teatru, dobrze zjeść czy też napić się pysznego piwa (o hrusce - gruszkowicy czy też Tatranskeho Caju -Tatrzańskiej Herbaty nie wspominając).

2.4 Komunikacja z Polską

2.4.1 Samochód

Z tym nie ma większego problemu. Większość ludzi albo ma samochód, albo można zabrać się z kimś w drodze z/do Koszyc.

2.4.2 Pociąg

Do roku 2011 (o ile dobrze pamiętam) istniało bezpośrednie połączenie z Krakowem, jednak w wyniku cięć ta trasa została zlikwidowana, i obecnie pociągiem jedynym połączeniem jest trasa przez Czechy (2-4 przesiadki) co niestety podróż wydłuża mocno nawet do 12 godzin. Możliwe są zmiany w niedalekiej przyszłości, ale biorąc pod uwagę, że jestem zmotoryzowany to mogę nie mieć najświeższych informacji na ten temat.

2.4.3 Busy

O ile wiem (tak słyszałem), jest możliwość zabrania się autobusem bezpośrednio do Krakowa i Warszawy autokarem który jedzie przez Koszyce do Grecji (i z powrotem). Kursy są co 2-3 dni, ale te informacje musiałbym potwierdzić pytając znajomych którzy tą drogą się poruszają do/z domu.

=========================================
No. Trochę mi na tym zeszło ale mam nadzieję, że ten mały opis wyczerpał większość waszych pytań. Gdybyście mieli dodatkowe pytania to proszę piszcie.
hpcz
Posty: 1
Rejestracja: 4 paź 2012, o 10:22

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: hpcz »

Witam.
Odswieze troche watek. Tez studuje za granica ale ja akurat w Czechach. Jestem na 5. roku i ostatnio dowiedzialem sie od znajomego o targach pracy ogranicowanych w calej Europie.
Firma, ktora je ogranizuje to medpharm jobs, ktory ma sporo takich dzialan wspierajacych, ja sie zarejestrowalem na prage.

Kod: Zaznacz cały

medpharmjobs.com/fair-page
jajaja
Posty: 1
Rejestracja: 7 lip 2014, o 21:38

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: jajaja »

Właśnie planuję iść na medycynę do Koszyc i chciałem zapytać ile mniej więcej trzeba mieć procent z egzaminu, jeśli podchodzę w 2. terminie, żeby się dostać

Wyniki z matury z rozszerzonej biologii i chemii miałem ok 55%, czy ma to jakieś przełożenie jak sobie tam poradzę? O mój angielski się nie martwię
Awatar użytkownika
Decapitated
Posty: 32
Rejestracja: 28 gru 2011, o 10:50

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: Decapitated »

Próg na egzaminie 23.06 wynosił 530/800 pkt, więc sierpniowy będzie pewnie wyższy. Wyniki z matury nie mają raczej przełożenia, bo typ zadań na egzaminie zupełnie różni się od zadań maturalnych .
animag101
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2014, o 21:03

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: animag101 »

Decapitated, wiesz może ile osób zostało mniej więcej przyjętych w czerwcu?
Awatar użytkownika
Decapitated
Posty: 32
Rejestracja: 28 gru 2011, o 10:50

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: Decapitated »

Nie mam pojęcia, ale pisało około 80 osób. Osobiście znam 3 osoby, które pisały i 2 się dostały .

Awatar użytkownika
bsta
Posty: 35
Rejestracja: 18 maja 2014, o 23:01

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: bsta »

ja też się dostałam
Penelope77
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2014, o 15:35

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: Penelope77 »

Z tego co się orientuję, w zeszłym roku w sierpniu z ok. 90 zdających ( większość na lekarski) dostało się ok. 20-25 osób.
gaabaa15
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2014, o 13:00

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: gaabaa15 »

jakie sa jeszcze uczelnie medyczne na slowacji oprocz Bratysłąwy i Koszyc ?
Jak przebiega rekrutacja 2015/2016 na lek w koszycach ? tzn jakie egzaminy i kiedy?
BARDZO DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ
erpatre
Posty: 15
Rejestracja: 4 paź 2011, o 10:29

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: erpatre »

Koszyce:

Kod: Zaznacz cały

upjs.sk/en/faculty-of-medicine/applicants/basic-information/application-procedure/

Kod: Zaznacz cały

upjs.sk/en/faculty-of-medicine/applicants/basic-information/
Oprócz Bratysławy i Koszyc jest jeszcze Martin (koło miasta Zilina), niestety nie wiem jak wygląda tam rekrutacja. Znam tylko sytuacje w Koszycach
Rolnik
Posty: 1
Rejestracja: 8 kwie 2015, o 06:29

Re: Studia medyczne na Słowacji - Koszyce

Post autor: Rolnik »

Witam wszystkich

Pozwolę sobie napisać na tym forum gdyż może tutaj kogoś znajdę kto mógł by mi pomóc. Mianowicie jestem tzw młodym rolnikiem z Polski który chce wyemigrować na Słowację. Z tego co wiem jest na Słowacji program dotacji dla młodych rolników. W związku z tym szukam osoby która mogła by mi pomóc w ustaleniu informacji na ten temat gdyż niestety nie porozumiewam się jeszcze po Słowacku. Z tego co widzę sporo osób studiuje na Słowacji i bywają na tym forum dlatego też tu napisałem i mam nadzieję, że moderator nie usunie mojego wpisu) Oczywiście za taką pomoc jestem w stanie zapłacić. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Roman
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości