Studia medyczne we Francji

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
mongie
Posty: 114
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 20:39

Studia medyczne we Francji

Post autor: mongie »

Hej
Szukam informacji nt. studiowania we Francji. Z tego, co do tej pory wyszukałam, to jest 7 lat studiów, z czego nie jest tak trudno się dostać, ale ciężko utrzymać, bo po 1 roku jest test, który zdaje około 15-20%.
Aczkolwiek znalazłam też inną informację, którą chciałabym zweryfikować - że obcokrajowcy muszą oprócz tych 7 lat odrabiać przedtem rok zerowy"?

No i chciałabym wiedzieć, czy lepiej tam studiować, jeśli chcę tam mieszkać w przyszłości, czy studiować w PL i nostryfikować dyplom?
Za wszelkie informacje byłabym bardzo wdzięczna.
medykzab
Posty: 63
Rejestracja: 21 wrz 2009, o 19:26

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: medykzab »

Kończąc studia medyczne w Polsce możesz pracować w każdym z krajów UE bez potrzeby nostryfikacji.
Awatar użytkownika
Ficioryna
Posty: 129
Rejestracja: 7 sie 2009, o 19:28

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: Ficioryna »

Jeżeli na pewno chcesz mieszkać we Francji to idź tam studiować. Logiczne
Inną sprawą jest utrzymanie, trudność (przynajmniej na początku) z komunikacją etc.
Awatar użytkownika
VillemoLind
Posty: 11
Rejestracja: 13 paź 2010, o 18:37

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: VillemoLind »

We Francji przyjmuja kazdego na pierwszy rok wspolny dla medycyny, stomatologii i poloznictwa. Na drugi rok faktycznie przechodzi gora 15-20 procent. Medycyna trwa tam jak w Polsce: 6 lat studiow + rok stazu/rezydentury (przepraszam ale nie wiem jak sie nazywa ten rok przed LEP-em). Rok zerowy moze byc prawdopodobnie dla studentow miedzynarodowych, czyli tych spoza UE.

Jesli chcesz tam pozniej mieszkac i pracowac, chyba lepsze sa studia na miejscu - poznasz lepiej jezyk specjalistyczny, nawiazesz duzo kontaktow zawodowych, a poza tym studia za granica otwieraja Cie w pewien sposob mentalnie.

Moze aplikuj i na polskie, i na francuskie uczelnie - zawsze to podnosi szanse dostania sie gdziekolwiek
madeleine1992
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2011, o 11:35

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: madeleine1992 »

Hey:) właśnie dołączyłam do forum, bo zobaczyłam Wasze wypowiedzi, a temat mnie zainteresował:)
Również chciałabym studiować medycynę we Francji i szukając informacji na ten temat natknęłam się na Wasze posty.
Czy to prawda, że przyjmują każdego?
Ja słyszałam, że jest konkurs świadectw i wybierają najlepszych, więc jeśli się ma słabe punkty no to chyba nie da rady.chociaż już od dawna poszukuję kogoś, kto się w tym temacie bardziej orientuje, bo słyszałam o osobach,które wybierają studia we Francji, ale raczej nie medyczne.
A tak przy okazji, orientujecie się, które uczelnie medyczne są we Francji najbardziej polecane i czy są płatne?
Dziękuję za odpowiedzi i do usłyszenia:)
zuzanna_konstancja
Posty: 142
Rejestracja: 21 cze 2011, o 13:09

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: zuzanna_konstancja »

w samym Paryżu jest kilka uczelni medycznych, ale godne polecenia są dwie:

Université Paris Descartes
Université Pierre et Marie Curie (mają stypendia na Harvardzie!)

ja zdawałam na tę drugą uczelnię, niestety czas składania aplikacji minął, ale wciąż można zdawać na Descartes.

we Francji na studia przyjmują na podstawie ocen z liceum i listu motywacyjnego, wyniki matur nie odgrywają roli, dlatego już teraz wiem, że się dostałam.

prawdą jest, że na 1 rok przyjmują dużo osób (ale nie wszystkich!), jest on wspólny dla medycyny, farmacji i innych pokrewnych nauk ścisłych, a po czerwcowym konkursie odpada 70% studentów - dlatego jest ciężko, a atmosfera między studentami nie należy do najmilszych.

nie wiem jeszcze, czy pójdę na studia do Paryża, czekam na polskie wyniki, ale gdyby ktoś miał inne pytania, chętnie odpowiem!

p.s. studia we Francji nie są płatne.
madeleine1992
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2011, o 11:35

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: madeleine1992 »

a mogłabyś podać mi Twoje gg?
chętnie bym się odezwała i porozmawiała z Tobą na temat tej medycyny bardziej szczegółowo:)
ja się logowałam na stronie admission-postbac, nie wybrałam tam tych uni co napisałaś, ale inne. w takim razie mogłabym jeszcze startować na ten uni w Paryżu Descartes? i do kiedy mam wysłać list motywacyjny? bo z tego co zrozumiałam, to mam czekać na moje wyniki maturalne i je wpisać na stronie admission-postbac.
czekam z niecierpliwieniem na Twoje odp:)
pozdrawiam ]
aha, i w jakim stopniu umiesz francuski?
zuzanna_konstancja
Posty: 142
Rejestracja: 21 cze 2011, o 13:09

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: zuzanna_konstancja »

nie mam gg, wyślę Ci mój adres mailowy prywatnie (jest taka opcja na tym forum, prawda?).

ja nie korzystałam ze strony admission post-bac, nie wiem, na czym to polega - na medycynę we Francji przyjmuje się głównie na podstawie listu motywacyjnego i ocen z liceum, tak jak pisałam wcześniej.

sprawdzałaś to na stronie konkretnych wydziałów medycyny? może zadzwoń albo napisz do nich!

wydaje mi się, że warto zdawać na Descartes, razem z Université Pierre et Marie Curie są bardzo wysoko w rankingach europejskich uniwersytetów.

oto link do rekrutacji na Descartes:

trzeba wybrać Demandes d’inscription en PAES ou L1 des sciences biomédicales (PAES to 1 rok studiów medycznych), potem Demande d’inscription en ligne dla Ressortissant UE (bac etranger), a na następnej stronie podać maila, na którego wyślą linka do formularza rekrutacyjnego (na samym dole strony, Autres cas Demande daccès pour une admission préalable).

trochę to skomplikowane! uwaga, trzeba wszystko wypełnić do 30 czerwca.

a francuski znam nieźle (to moje hobby), rok temu zdałam C1, choć nie ukrywam, że takie trudne studia po francusku budzą moje obawy.
zuzanna_konstancja
Posty: 142
Rejestracja: 21 cze 2011, o 13:09

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: zuzanna_konstancja »

doczytałam, jak to jest z admission post-bac dla medycyny! otóż rejestracja na tej stronie jest możliwa, ale nie konieczna, można zgłaszać się bezpośrednio na wybrany uniwersytet (ja tak zrobiłam).

voila!
missnothing22
Posty: 1
Rejestracja: 3 sie 2011, o 17:15

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: missnothing22 »

Bardzo zainteresował mnie ten temat.
W przyszłym roku chciałabym się na takie wybrać i mam pytanie , a mianowicie ile trwają takie studia ?
Na którym roku wybiera się specjalizacje ?
I czy na tych dwóch uniwersytetach które poleciliście (Université Paris Descartes ,Université Pierre et Marie Curie) można studiować neurochirurgie?
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: Michch »

Neurochirurgia to specjalizacja medyczna. Nie można jej studiować, podobnie jak nie można studiować interny czy ortopedii. Specjalizacje wybiera się już po studiach medycznych.
Zresztą jak to jest możliwe, że na tym etapie edukacji już wiesz, że wybierzesz neurochirurgię? Przecież nie masz jeszcze zielonego pojęcia, jak wygląda praca na bloku operacyjnym.
dorota90
Posty: 22
Rejestracja: 18 maja 2011, o 10:01

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: dorota90 »

Michch pisze: Zresztą jak to jest możliwe, że na tym etapie edukacji już wiesz, że wybierzesz neurochirurgię? Przecież nie masz jeszcze zielonego pojęcia, jak wygląda praca na bloku operacyjnym.
No jak to, przecież doktór hałs jest neurochirurgiem
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Studia medyczne we Francji

Post autor: Stalowy »

dorota90, raczej doktór Szeperd

Ale niedouczona w serialach ta dzisiejsza młodzież, no. ^^
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości