Świecąca roślina

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: Świecąca roślina

Post autor: Asia:) »

eee jak nie widać gołym okiem to ja się tak nie bawię P
ja chcę taką, żeby mi świecila jak trzeba podlać, bo zawsze o tym zapominam P
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Świecąca roślina

Post autor: naanahanae »

Nibinwingien pisze:a gdyby tak wszczepic taki swiecacy gen czlowiekowi co? jak by zaczol klamac to nos na zielono co wy na to
myśle ze to spotkałoby się ze sprzeciwem polityków.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Świecąca roślina

Post autor: anik »

biotechnolog pisze:Coś dla akwarystów. Są już rybki fluoroscencyjne, ale one tylko świecą .
Są to Brachydanio rerio, popularne danio pręgowane, modyfikowana odmiana GloFish.
Najpierw wyizolowano z genomu meduzy (względnie koralowca) odcinek DNA odpowiedzialny za fluorescencyjne białko GFP u meduzy i RFP u koralowców. Po poddaniu DNA pewnym modyfikacjom, połączono geny GFP i RFP z promotorami, które występują naturalnie u ryby przed genem syntezy łańcucha miozynyekspresja genu w mięśnich szkieletowych i ich fluorescencja.
Dodam tylko, że były również prowadzone badania nad takim zmodyfikowaniem genów rybki, żeby była ona biologicznym wskaźniekiem czystości wody lub jej temperatury. Pod wpływem zawartości określonych związków chemicznych w wodzie lub przyrostu/spadku jej temperatury, rybka miała przybierać odpowiednią fluorescencyjną barwę ciała.
Savok

Re: Świecąca roślina

Post autor: Savok »

Jak dla mnie to smieszniej by było jakby wszczepic taki gen np. psu :D hehe fajnie by wyglądał swiecący piesek jakby był głodny
Akurat cos podobnego zrobili. Krolik Alba swieci na zielono chociaz jest albinotyczny. Niestety promotor pod ktory wstawili GFP (dla niewtajemniczonych, swiecace bialko) jest konstytutywny, wiec krolik swieci na stale.

Co do Zebra Fish to zrobili z nich biosensor. Narazie z kilku sztuk, ale wyglada to obiecujaco i rybki swieca jak w wodzie sa nawet niewielkie ilosci metali ciezkich.
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Re: Świecąca roślina

Post autor: porfiria »

Dodatkowo rybki te pozbawiono możliwości rozmnażania się, więc nie mamy co liczyć na to, że przez spuszczenie parki w toalecie fluorescencyjne rybki opanują świat
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Świecąca roślina

Post autor: arti »

A w Ameryce wszczepiono taki gen szczurowi i teraz kazda komorka jego ciala swieci
Nazwano to biomarkerem
Udowodniono dzieki temu ze komorki np. krwi mogą stac się komorkami np. watroby
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Świecąca roślina

Post autor: Savok »

To jest doswiadczenie stare jak swiat, a technika wykorzystywana powszechnie.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Świecąca roślina

Post autor: arti »

To tylko przyklad

[ Dodano: Sob Sty 13, 2007 19:26 ]
Ostatnio znalazlem na allegro rosline o nazwie mirabilis jalapa
Ktora swieci w nocy by przyciagnac owady
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości