świńska grypa H1N1

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
snakus

grypa

Post autor: snakus »

Masz racje nie mam pojecia ale wybacz troche sie sram tego stary no )
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: Savok »

H1N1 oznacza jedynie serotyp wirusa, a konkretnie to ze hemaglutynine i neuraminidaze wykrywaja przeciwciala arbitralnie zaliczone do grupy 1. Jest to pewna przeslanka w kierunku patogenicznosci i infekcyjnosci wirusa, ale tylko pobierzna.

To, ze Hiszpanka tez miala serotyp H1N1 jeszcze niczego nie przesadza.

Pandemia definjuje sie przez latwosc roznoszenia sie wirusa miedzy osobnikami tego samego gatunku w skali swiatowej. Obecnie mamy oprocz najbardziej znanej pandemii HIV mamy rowniez pandemie, kataru, przeziebienia czy opryszczki (ok 80% populacji jest zakazonych) i paru innych wirusow i jakos gazety o tym nie trabia. Pandemia nie oznacza ilosci zgonow i moze przebiegac bez takowych.

Jak narazie jedyne zgony w wyniku zakazenia tym wirusem zostaly odnotowane wylacznie posrod mieszkancow meksyku. Nikt nie wie dlaczego, ale moze to byc kwiestia krzyzowan wsobnych.

W europie potwierdzonych przypadkow jest 6, 4 w Hiszpanii i 2 w Szkocji (UOLABOGA! ale jakos jeszcze nikt stad nie ucieka z tego powodu). Zgonow nie ma, a powszechne leki rpazeciwwirusowe nie maja problemow ze zwalczeniem wirusa. Pomijajc to, ze najwyrazniej ejst on latwo zwalczany bez odatkowej pomocy. Przecietna coroczna grypa zabija ponad 100 osob tylko w Polsce, a tu mowimy o 150 zgonach w Mexico City, jesnym z najwiekszych slamsow Swiata w ktorym ludzie sa niedozywieni, pozbawieni opieki lekarskiej i sporej czesci podstawowej higieny. Jakos media zapominaja, ze jest to miejsce, w ktorym trad czy gruzlica dalej sie zdarzaja na porzadku dziennym, ale jak sie z czegos da zrobic glosny material to BUM.

Obecnie nie znamy infekcyjnosci tego wirusa, poza tym, ze moze sie przenosic z ludzia na ludzia, tym bardziej nie mamy pojecia o jego zjadliwosci. Poziom 4 zagrozenia przyjety przez WHO wynika wlasnie z mozliwosci przenoszenia sie zakazen miedzy ludzmi, do czego tzwptasia grypa nie byla zdolna.

Osobiscie podziwiam naglowki gazet i hasla padajace z serwisow inforacyjnych, ktore wrecz zmuszaja do paniki. Jest to chore i bezpodstawne, szczegolnie ze chwile pozniej ten sam serwis publikuje wypowiedz lekarzy czy naukowcow mowiacych cos dokladnie odwrotneg. Albe teog juz nikt nie czyta albo nie slyszy, bo naglowek zrobil swoje.

Stanem zagrozenia w USA bym sie szczegolnie nie przejmowal. Polityka tego kraju w wielu przypadkach mija sie z logika, ale czegoby sie spodziewac po kraju, w ktorym gubernatorem jestTerminator". Czy ktos sobie wyobraza, ze nagle marszalkiem dajmy na to Pomorskiego zostaje Bogus Linda? Ja nie.

Zeby bylo jasne, pandemia caly czas jest mozliwa, caly czas jest mozliwe ze szczep sie sie uzloswliwi i zacznie zbierac zniwo i nastanie koniec swiata tak bardzo oczekiwany przez wszystkie dzienniki. Jest to rownie prawdopodobne, ze temat zniknie z gazet rownie szybko co ptasia grypa i SARS. Ale jak narazie Papierz jest bialy, wiec do Apokalipsy nam jeszcze daleko i nie ma po co panikowac, chyba, ze ktos lubi.

[ Dodano: Sro Kwi 29, 2009 00:56 ]
Jeszcze zeby dolozyc mediom, przeczytalem na stronie TVN24, ze do szpitala w Elblagu zglosila sie kobietaze wszystkimi objawami swinskiej grypy Cytujac za Biolog.pl (akturat calkiem trafnie) typowe objawy swinskiej grypy to:
Wysoka gorączka
Ból głowy
Dreszcze
Uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia
Brak apetytu
Ból gardła i suchy kaszel

Brzmi znajomo? I gdzie tu rzetelna informacja? Chyba ze kazdy z odrobina kataru i goraczki ma od razu swinska grype.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2009, o 23:57 przez Savok, łącznie zmieniany 1 raz.
snakus

grypa

Post autor: snakus »

I to rozumiem bylo dla debila jak ja pisac bo umiem sie przyznac ze sie boje tego )
snakus

grypa

Post autor: snakus »

i do debilizmu oczywiscie mojego. Jestem prostym chlopkiem ze wsi syn mi neodstrade podlaczyl niestety na biologi jak rowniez na biotechnologi. sie nie znam zreszta to wy mlodzi kariere robicie ja to po szkole podstawowej jestem za komuny inaczej bylo
Ale dobrze ze 25 latek mnie poucza i wyjasnia ja sie doksztalce chociaz.
snakus

grypa

Post autor: snakus »

I nie pisz jak mozesz komus kto sie nie zna na tym zle ja przeczytalem. Nie chcialem paniki/glupot ale nie trzeba od razuczlowieku, doucz sie najpierw o czym piszesz, pozniej zacznij sie wypowiadac bo zal siedzenie sciska wystarczy napisac - to nie tak itp.
Ja wiem ze ty wyksztalcony jestes trojmiastio, szkocja. Ale nie koniecznie piszac do wiesniaka z podstawowka powiniennes choc troche wykazac zrozumialosc nie kazdy wie to co ty z biologii i nie trzeba tak brzydko pisac do ludzi sprawiasz im przykrosc. Moze ja glupi bez szkoly a pomyslales ze nawet glupiemu trzeba wytlumaczyc cokolwiek a nie pisac odrazydoucz sie". Nie kazdy synu ma mozliwosci takie jak ty zagranica studia trojmiasto zrozum innych. Tlumacz ludzia twoja w tym rola jak chcesz reprezentowac cos soba to jako osoba studiujaca powiniennes pokazac zrozumienie. Mam nadzieje ze zrozumiesz prostych ludzi im wyjasnic trzeba
S.

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: S. »

To, Że choroba prędzej czy później dotrze do Polski jest jasne, ale nie ma co panikować - jak by nie patrzeć, na razie przypadki śmiertelne były tylko w Meksyku (chociaŻ chorych na całym świecie jest juŻ duŻo więcej), a na tle tego kraju naszawspaniała słuŻba zdrowia nie wypada jednak tak najgorzej. Dlatego zachowajcie spokój i trzymajcie rękę na pulsie - temat niewątpliwie jest gorący, zainteresowanie spore, przez co powstało juŻ kilka serwisów dedykowanych tej tematyce - np. . . . . . Tam jest pod ręką sporo ogólnych informacji o chorobie, a takŻe aktualności z Polski i ze świata.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2009, o 05:25 przez S., łącznie zmieniany 1 raz.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: yeast »

Moze sprzedaz szczepionki na grype znow spadla.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: Rose... »

snakus pisze:czlowieku, doucz sie najpierw o czym piszesz, pozniej zacznij sie wypowiadac bo zal siedzenie sciska wystarczy napisac - to nie tak itp.
Myślę, że nie ma co na siebie skakać, bo każdy pisze to ze swojego punktu widzenia, a podejrzewam, że SAVOK dobrze to wytłumaczył.

"Na świńską grypę w Meksyku zmarło już 159 osób. Przypadki zabójczego wirusa potwierdzono także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Izraelu, Hiszpanii i w Niemczech. W obliczu ekspansji grypy pojawiła się jednak nadzieja na jej pokonanie - jest niąPacjent Zero z Meksyku - informuje serwis CNN."

Co to oznacza, że organizm tego dzieciaka, mógł wytworzyć przeciwciała na ten szczep grypy?

I jeszcze jedno Relanza i Tamiflu, te leki wspomniane juz wcześniej, jakie mają działanie?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: Savok »

Rose. pisze:Na świńską grypę w Meksyku zmarło już 159 osób
Na świńską grypę w Meksyku zmarło TYLKO 159 osób. Zwykla grypa zabija kilkadziesiat tysiecu ludzi rocznie i paniki z tego powodu nie ma!
Rose. pisze:Co to oznacza, że organizm tego dzieciaka, mógł wytworzyć przeciwciała na ten szczep grypy?
Tak.
I jeszcze jedno Relanza i Tamiflu, te leki wspomniane juz wcześniej, jakie mają działanie?
o ile dobrze pamietam blokuja dzialanie RNA zaleznej polimerazy RNA.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: yeast »

Rose. pisze:Co to oznacza, że organizm tego dzieciaka, mógł wytworzyć przeciwciała na ten szczep grypy?
Zasadniczo kazdy organizm z prawidlowo dzilajacym systemem immunologicznym wytwarza przeciwciala na patogena. Inna sprawa jak szybko i na ile te przeciwciala sa skuteczne w eliminacji lub wyciszeniu choroby.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: Rose... »

W porządku yeast rozumiem, ale jak można te przeciwciała na dany patogen, w tym wypadku jest to H1N1, przerobić na lek?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: yeast »

Przeciwciał z człowieka zarażonego grypą bezpośrednio się raczej nie da. Trzeba wyizolować je, scharakteryzować i wyprodukować przeciwciała monoklonalne. Taki proces jednak trwa i nie wiadomo czy będzie skuteczny, bo antygeny grypy szybko mutują (szybciej będzie zrobić szczepionkę) a poza tym nie wiem na ile skuteczne są przeciwciała na tego wirusa (wirusy zasadniczo nie są bardzo podatne na odpowiedź humoralną ze względu na ich możliwośćkrycia się w komórkach lub osłonkach z błon gospodarza).
shadowofeclipse
Posty: 60
Rejestracja: 17 mar 2009, o 21:26

Re: świńska grypa H1N1

Post autor: shadowofeclipse »

świńska grypa zmienia nazwę naH1N1 influenza A
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości