Telomery i telomeraza - pytania.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Telomery i telomeraza - pytania.

Post autor: grysiiia »

Witam, mam problem ze zrozumieniem zagadnienia telomerów w chromosomach.

Nawet jasne jest dla mnie to, że polimeraza nie może dobudować brakujących nukleotydów na końcach nici (wg Villego wymagałoby to kierunku 35 co jest niemożliwe)

Ale dalej mam problem. Skoro jest nić z niedobudowanym, że tak to nazwę, fragmentem to pojawia się nam telomeraza, która czyni tę powinność. Ale:
1)dlaczego zwykle jest to jakaś dziwna kolejność typu np. CCCTAAA?
2)co się dzieje z tym fragmentem po dołączeniu? Ulega później skróceniu?
3) jeżeli ulega skróceniu, to przecież z każdym podziałem jest krótszy ten odcinek, więc suma sumarum w końcu dojdzie do odcięcia częsci kodującej chromosomów
4)skoro telomeraza posiada nić RNA w centrum aktywnym, to ta nić ma taką kolejność nukleotydów, przy której po odbudowaniu nici DNA będzie komplementarna do tej drugiej, dobrze rozumiem?
5)dlaczego nie ma jej w komórkach somatycznych a jest w gametach? z tego wynikałoby, że każda nowa komórka np. naskórka ma krótsze DNA od wcześniejszej.

Czytałam o tym z różnych źródeł dlatego zadaje takie dziwne pytania, mam trochę mętlik, a po prostu chciałabym przyswoić to zagadnienie dobrze

Liczę, że znajdzie się jakiś ochotnik! Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Telomery i telomeraza - pytania.

Post autor: AnnaWP »

1. telomeraza zawiera własny kwas nukleinowy, zawierający odpowiednią, komplementarną sekwencję. Na tej matrycy robi telomery, czyli coś jak replikację tego odcinka.

2 - z jakim fragmentem? Nie rozumiem pytania. I kolejnego też.
Tak, jeżeli nie dobuduje się telomerów, a replikacja zachodzi dalej, do dochodzi do skracania odcinków kodujących, tak może się dziać w komórkach nowotworowych

4. Tak - jak w pierwszym.

5. Widocznie prościej było wyłączyć telomerazę w różnicowaniu organizmu tkankowego, niż babrać się z np. nowotworami.
Tak, z czasem telomery się skracają, ale i tak ich wystarcza na czas życia organizmu.
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Re: Telomery i telomeraza - pytania.

Post autor: grysiiia »

Czyli telomeraza ma zawsze stałą dla gatunku kolejność nukleotydów? To znaczy, że wie jaką kolejność mają końce chromosomu?
Bo skoro podane jest, że dla człowieka to TTAGGG, to muszą się kończyć taką sekwencją (zapewne jest tego wiele powtórzeń, skoro komórka wcześniej ulega apoptozie).

Dobra, jakoś to mniej wiecej ogarniam. Dzięki
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Telomery i telomeraza - pytania.

Post autor: AnnaWP »

Nie - to telomeraza tworzy te końce. Trudno, żeby miały inną sekwencję, skoro powstały na podstawie matrycy telomerazy.
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Re: Telomery i telomeraza - pytania.

Post autor: grysiiia »

Dobra, porozmawiam dziś o tym z moją biologiczką, bo chyba tak tego nie zrozumiem Ale dziękuję za chęci
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości