Termin transdukcja, transformacja, transfekcja

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Termin transdukcja, transformacja, transfekcja

Post autor: Morgotheron »

Mam z tymi terminami pewien problem i prosiłbym o wyjaśnienie.

Transfekcja − proces wprowadzenia obcego DNA lub RNA do komórki eukariotycznej.W przypadku komórki prokariotycznej obowiązuje termin transformacja (jeśli materiał pochodzi z otoczenia) lub transdukcja (jeśli jest przenoszony za pośrednictwem bakteriofaga).

Czy w przypadku wszystkich organizmów eukariotycznych używamy terminu transfekcja na wszelkie wprowadzenia genów metodami inżynierii genetycznej różnymi metodami?

Tu jeszcze znalazłem jeden problem

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Agrobacterium_tumefaciens
- na końcu tego artykułu jest Biotechnolodzy wykorzystują powszechnie zmodyfikowane (rozbrojone) szczepy A. tumefaciens do transformowania roślin cząsteczkami DNA o praktycznie dowolnej sekwencji. Rośliny to przecież organizmy eukariotyczne i użyto tam słowa transformowanie, a przecież cytując wyżej W przypadku komórki prokariotycznej obowiązuje termin transformacja (jeśli materiał pochodzi z otoczenia)"

Także ja już sam nie wiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości