Test Griessa na hodowli komórek nowotworowych

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
HiSc
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2014, o 13:57

Test Griessa na hodowli komórek nowotworowych

Post autor: HiSc »

Cześć

Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi pomóc.
Zastanawiam się nad następującym problemem: na próbkach hodowli komórek nowotworowych został wykonany test Griessa (dodane odczynniki Griessa A i B) i powstały rr został zbadany spektrofotometrycznie. W tym teście oczywiście chodzi o zmierzenie poziomu NO (azotanów i azotynów) w hodowli.
Wiem, ze NO wpływa m.in. na unicestwianie właśnie komórek nowotworowych.
Teraz sie zastanawiam o czym właściwie świadczy obecność NO w tych próbkach? O tym, że komórki nowotworowe tam sie wgl znajdują? O tym, że zostały zniszczone?

Niestety nie mogę znaleźć takiego dobrego wniosku po przeprowadzeniu takiego badania.

Dzięki za pomoc!
Delocker
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2015, o 15:14

[Link] Test Griessa na hodowli komórek nowotworowych

Post autor: Delocker »

Świadczy to o tym, że komórki nowotworowe tego danego typu być może produkują tlenek azotu. Być może", bo nie masz żadnej próby kontrolnej np. czystego roztworu, nie ma też żadnej stymulacji, także nie wiem jaki jest sens badania samych nadsączy z komórek nowotworowych jeśli nie ma punktu odniesienia względem kontroli. Dodatkowo nie masz podanego nawet typu tych komórek tj. jaka to linia, albo chociaż rodzaj komórek?

A co do unicestwiania komórek nowotworowych to NO jest w stanie unicestwić w odpowiednich warunkach wszystkie komórki, ale też jest to względne, bo z kolei już w innych tkankowych warunkach, w stanie chronicznego zapalenia NO prowadzi do wzrostu prawdopodobieństwa zajścia procesu nowotworzenia. Co jest opisywane w pierwszej publikacji poniżej (reaktywne formy tlenu generowane dzięki NO mogą prowadzić do uszkodzeń DNA), w drugiej publikacji z kolei dochodzi do zwiększonej produkcji NO wskutek progresji nowotworu z II do II stadium w raku piersi, co może sugerować, że NO wpływa dodatnio na rozwój nowotworu (dodatnio to znaczy, że pomaga nowotworowi rosnąć, a nie że korzystnie dla chorego). Z kolei w trzeciej już nowszej przeglądówce z 2013, która jest całkiem dobrze cytowana podaje się doniesienia, że NO może hamować proces nowotworzenia, a z drugiej strony go promować zależnie od środowiska nowotworu, także jak widzisz wszystko jest względne i dużo zależy od jakości, rodzaju i celu przeprowadzonych badań.

Kod: Zaznacz cały

sciencedirect.com/science/article/pii/0027510794902453
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2034139/

Kod: Zaznacz cały

wjso.biomedcentral.com/articles/10.1186/1477-7819-11-118
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość