Testy z krwi czy testy skórne?

Forum medyczne na temat uczuleń, alergii, astmy, objawach i leczeniu, odczulaniu. Wejdź na forum jeśli nie wiesz jakie leki stosować
13112015

Testy z krwi czy testy skórne?

Post autor: 13112015 »

Czy testy alergiczne z krwi są dokładniejsze od testów skórnych?
Czy może się zdarzyć w przypadku alergenu/alergenów, że wynik testu skórnego wyjdzie ujemny, a testu z krwi dodatni (albo że odczyn w teście skórnym wyjdzie słabszy, a w teście z krwi silniejszy - nie wiem, jak to dokładnie się nazywa, ale chyba wiadomo, o co chodzi)?
Czy przed wykonaniem testów z krwi trzeba odstawić leki przeciwhistaminowe, a jeżeli tak, to na jak długo?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Testy z krwi czy testy skórne?

Post autor: persil1991 »

Dla potomnych:
Testy z krwi (IgE swoiste) można wykonać u osób stosujących leki p/histaminowe, w przypadku testów skórnych należy je odstawić na kilka tygodni przed badaniem.
Jednak z objawami lepiej korelują testy skórne.

biolog68
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2016, o 15:05

Re: Testy z krwi czy testy skórne?

Post autor: biolog68 »

Również jestem zainteresowany tematem. Od jakiegoś czasu rozważam testy, które pomogą mi dowiedzieć się czy są jakieś produkty żywnościowe, których powinienem unikać. W dzieciństwie miałem skazę białkową i uczulenie na gluten, jednak z czasem i samoistnie przeszło. Jednak czasami odczuwam różne dolegliwości i jestem pewien, że chodzi właśnie o dietę, dlatego chciałbym się dowiedzieć, które z tych testów są bardziej precyzyjne.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Testy z krwi czy testy skórne?

Post autor: persil1991 »

Złotym standardem diagnostycznym w alergiach pokarmowych jest zastosowanie najpierw diety eliminacyjnej, która polega na wykluczeniu z codziennego jadłospisu na 7–14 dni pokarmu podejrzewanego o wywoływanie objawów chorobowych, a następnie próby prowokacyjnej, czyli ponownym wprowadzeniu do diety badanego pokarmu.

Można także wykonać testy skórne punktowe (przez zastosowanie testów prick by prick można właściwie zbadać uczelnie na dowolny składnik pokarmowy), a cena takiego badania jest niewielka, około 3-5 zł / jeden alergen. Do badania należy się zgłosić po odstawieniu leków p/histaminowych (na tydzień - dwa tygodnie przed badaniem).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości