studia Analityka Medyczna - od nowa

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
kierunek123
Posty: 16
Rejestracja: 19 lut 2008, o 16:44

studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: kierunek123 »

Zakładam ten wątek aby redagowali go ludzie którzy studiują/studiowali analitykę medyczną, bądź pracują i pracowali po tych właśnie studiach. Robię to dlatego żeby chociaż raz licealiści i zainteresowani mogli dowiedzieć się czegoś ważnego i rzetelnego, klarowniejszego od mułu i bzdur znajdujących się w Internecie.

MATURA
Powiem pokrótce, bo nie jest to problem moich rozważań na temat matury. Oczywistym jest chyba że trzeba zdawać maturę na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii, aby myśleć o studiach analityki medycznej. Rekrutacje przeprowadzają głównie wydziały farmaceutyczne na uczelniach medycznych.

STUDENT
Jestem studentem pierwszego roku kierunku analityka medyczna na wydziale farmaceutycznym Akademii Medycznej we Wrocławiu. Trafiłem tam jak kilka osób z przypadku, biorąc pod uwagę szalone progi na kierunek lekarski. Chciałem iść na lekarski jednakże nie wyszło za pierwszym razem, nic nowego w świecie. Poszedłem więc na ten kierunek. Parę osób znalazło się na tym kierunku z powołaniem lekarza bądź farmaceuty. Tacy zagorzalcy chcą zrezygnować i się przenieść, ale wiele osób zmienia zdanie. Ja odnalazłem się na tych studiach, lubię chemię i pracę w laboratorium. Moje lekarskie powołanie cichnie, choć może nigdy się nie pojawiło, więc jeszcze nie wiem co zrobię.

STUDIA
Pamiętajmy że odbywają się na akademii medycznej. Od wiedzy jej studentów zależeć będzie kiedyś czyjeś życie i zdrowie. Dlatego są wymagające i bywają trudne. Są to studia łączące trochę farmacji, trochę medycyny, ale najlepiej opisane jest to na tej stronie.
Na pierwszym roku są raczej ogólne i jeszcze nie kierunkowe, jak wszędzie są przedmioty których nie wiesz po co się uczysz, ale jest też dużo chemii i wczuwania studenta w pracę w laboratorium. Panują różne opinie, które są zasłyszane i krytyczne, ale wierzcie mi że kiedy poznacie trochę uczelnie, klimat i ludzi na tych studiach (którzy wiedzą po co tu są, świadomie wybrali analitykę) to zaczną was irytować laickie opinie którą mówią „co to w ogóle za studia?!”. Odpowiadam: normalne i potrzebne. Musisz jednak lubić pracę w laboratorium, nie ma dużego kontaktu z ludźmi.

ZMIANY!
Ważna sprawa, ponieważ po forach krąży opinia że są to studia 3- letnie licencjackie i 2- letnie magisterskie. Od roku 2007 to się zmieniło, trochę na opak trendom. Od teraz są to jednolite 5-letnie studia magisterskie, ma to duże plusy i minusy, ale tu nie o tym, bo są one raczej oczywiste i zależne od założeń. Szczegółowy program rozpisany na lata znajdziecie, a pobrałem je ze strony ‘aktualności’ wydziału farmaceutycznego we Wrocławiu. Wydaje mi się że dwa powyższe dokumenty rzetelnie opisują istotę studiów, bo stworzyła je sama uczelnia.

PRACA
Cóż, myślcie co chcecie, ja mogę wyrazić tylko opinię i domniemania, bo przecież dopiero zacząłem te studia. Ale badania są i zawsze będą potrzebne, a z rozwojem takich dziedzin jak genetyka, mikrobiologia itp. ich rodzajów będzie coraz więcej. Jeśli chcesz dużo musisz być ambitny i rozwijać swoją wiedzę (zwracam uwagę na mnogość możliwości studiów II stopnia). Istotne jest zmonopolizowanie miana diagnostyka według zmian prawnych. Ale jak już napisałem, nie pracuję, dlatego liczę na starszych z doświadczaniem życiowym w tej kwestii.

P.S
Wiem że jest to powtórzony wątek, ale dlaczego go założyłem powiedziałem na wstępie. PROŚBA DO ADMINISTRATORA FORUM jest taka, że pomimo powtórzenie proszę o ocalenie go, aby dać szansę rozwinąć mu się w prawidłowy sposób. Przepraszam za rozwleczony wywód nie grzeszący poprawną stylistyką, ale wynika to z tego że po pierwszym spotkaniu z katedrą chemii analitycznej mam dobry humor i za dużo energii
Nietoperek
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2008, o 11:38

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Nietoperek »

To miłe, że ktos ma takie podejście do sprawy jak Ty. Niestety zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest do końca jeszcze rozpoznawany i szanowany w Polsce. Jakoś sie tak utarło, że niekoniecznie lekarzelubią diagnostów i z wzajemnością (ale nie generalizujmy). Byc może wynika to z tego, że lekarze niechętnie zlecają badania (kwestie finansowe jednostki służby zdrowia), lub lecząna oślep". Mówię tu między innymi o leczeniu zakażeń wszelkiego typu. Po co zlecić badania wymazu np.z gardła, skoro mozna podac bez namysłu antybiotyk działający na wszystko. tylko nikt nie myśli potem jaki to ma wpływ na pacjenta Aż dziw bierze, że pacjenci sie nie buntują.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Korczaszko »

zadam jedno z ulubionych pytań jaki próg wiem że sie zmienia ale tak orientacyjnie jakie były progi w tamtym roku?
wybieram sie na wetę, ale ciągle szukam planu B, jeśli bym sie nie dostała
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Biochejter »

W tamtym roku na analityke: ŚUM 134, Krakow 157, Gdansk 140, Lublin 146, Poznan 162, Łódź 141 (biol rozsz. + chem rozsz.). Dostać sie nie jest łatwo. Moj kumpel w tamtym roku wlasnie dostal sie na wete w Lublinie i Olsztynie, a na analityke nigdzie, takze roznie bywa.

Ps. Dodam że to były ostateczne progi, nawet z 9-10 listy, czyli okolice wrzesnia. Bo pierwsze progi to były ok. 160-170
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Korczaszko »

tak ale na wetę chcę iść do Warszawy gdzie ostateczny próg był 161,20, więc jednak trudniej niż na większość analityk. złożę też do do Olsztyna, tu jest już łatwiej się dostać, tylko nie mam rozszerzonego języka i to może być problem
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Biochejter »

No tak, na SGGW na wete ciężko sie dostać. Tylko że w Wawie też koło 160 był próg na analityke, także podobnie. Ogólnie Wawa, Kraków i Poznań mają najwyższe progi praktycznie na wszystko, w sumie to najlepsze uczelnie
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Korczaszko »

a w Warszawie jest analityka, bo nie podałeś
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Biochejter »

Korczaszko pisze:a w Warszawie jest analityka, bo nie podałeś
Nie podałem, bo nie jestem pewny jaki był ostatni próg. Podobno okolice 160, ale nie wiem czy wyżej czy niżej W każdym bądź razie kolega z wynikiem 157 sie nie dostał, musiało być wyżej w takim razi
mimoza
Posty: 16
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 12:53

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: mimoza »

Kierunek 123, Nietoperek - podpisuje sie pod waszymi opiniamii Od razu widackto jest swoj
ikiaaa
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2008, o 16:44

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: ikiaaa »

na tych stronkach znajdziecie informacje na temat specjalizacji, których jest kilka i niektóre są naprawde ciekawe, np niedawno (podobno) otwarto specjalizacje z onkologii
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Biochejter »

Na stronie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, gdzie są programy m.in. specjalizacji dla analityków med.

5-letnie studia z analityki to tylko wstęp do zawodu. zresztą jak wszystkie zawody medyczne
mimoza
Posty: 16
Rejestracja: 14 kwie 2008, o 12:53

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: mimoza »

No niby ciagle nowe specjalizacje tworza.Szkoda tylko,ze w rzeczywistosci nie wszystkie sa prowadzone.Co roku bankowo mozna robic specjalke z mikrobiologii i analityki klinicznej a reszta,ze wzgledu na mala liczbe chetnych sie nie odbywa.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: studia Analityka Medyczna - od nowa

Post autor: Padre Morf »

mimoza pisze:Co roku bankowo mozna robic specjalke z mikrobiologii i analityki klinicznej a reszta,ze wzgledu na mala liczbe chetnych sie nie odbywa.
transfuzjologia i immunologia też sie odbywają
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości