klucz do oznaczania bakterii

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

klucz do oznaczania bakterii

Post autor: voyteck »

właśnie. skąd można zdobyć jakiś dokładny klucz do identyfikacji bakterii?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Savok »

pewnie z ksiazek do diagnostyki mikrobiologicznej albo z internetu. Wszysko zalezy od tego, jakich metod masz zamiar uzywac. Jesli standardowych biochemicznych, to moge poszukac czy gdzies mi nie zostala stara tabelka, ktora sobie zrobilem na potrzeby diagnstyczne. Mam tez drzewko ktore pozwala na dosc dokladna identyfikacje najpopularniejszych izolatow.

Jesli myslisz o analizie 16s RNA to BLAST welcome to.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Padre Morf »

Savok pisze:Jesli standardowych biochemicznych, to moge poszukac czy gdzies mi nie zostala stara tabelka, ktora sobie zrobilem na potrzeby diagnstyczne.
Dzisiaj w zasadzie takie tabelki są zbędne W laboratorium gdzie pracuję mamy system Vitek 2XL i BactAlert 3D i wszystkie oznaczenia odbywają się niejako automatycznie.
Co do książek to polecamColor Atlas and Textbook of Diagnostic Microbiology"
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: voyteck »

ja mam raczej amatorskie podejście i bardziej mnie książka interesuje. chodzi mi głównie o identyfikację wizualną. Właściwie potrzebne mi to do pracy badawczej. Chodzi o identyfikację bakterii z klamki, ławki/stołu, podłogi. itp. Chciałbym je w miarę dokładnie zidentyfikować na podstawie wyglądu wyhodowanej kolonii na podłożu i pod mikroskopem optycznym.

Polecacie ten Atlas? Bo dość drogi jest. Jeśli jest b. dobry, to zamówię. Uważacie, że mi się przyda? Będą tam bakterie żyjące w takich warunkach jak pisałem? Jeśli coś jeszcze tego typu ktoś poleca, to piszcie będę wdzięczny

dzięki
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Padre Morf »

voyteck pisze:Chciałbym je w miarę dokładnie zidentyfikować na podstawie wyglądu wyhodowanej kolonii na podłożu i pod mikroskopem optycznym.
Wszystko fajnie ale pod mikroskopem nie da rady rozpoznać konkretnego gatunku. Można określić kształt (pałeczka, laseczka, ziarniak itd) i ewentualnie zaszeregować do bakterii G+/G-.
O wiele większe możliwości daje identyfikacja na podstawie posiewów na zestaw podłóż: np. dzięki zastosowaniu podłoża Chapmana możesz wykryć S. aureus.
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: voyteck »

no mam podłoże Chapmana. ale w tej pracy wolałbym unikać patogenów mam zwykłe podłoża agarowe. zamówiłbym jeszcze inne. ale nie wiem jakich bakterii mogę się spodziewać na takich przedmiotach jak stół, klamka, półka. pewnie w większości G. Posiadam odczynniki do barwienia metodą Grama więc póki co mogę określić (tak, jak napisałeś) kształt i czy są G+, czy G-. Zastanawiam się, czy taka praca badawcza jest wystarczająco dokładna . Bo wiadomo, że lepiej byłoby, gdyby udało się określić gatunek.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Savok »

OKreslenie czy jest to G+ czy G- i jaki ma ksztalt w zasadzie nie jest informatywne w zaden sposob. Dopiero po oznaczeniu do rodzaju mozna mowic i jakiejkolwiek informatywnosci doswiadczenia.
Kiedys oznaczalo sie rowniez ksztalt kolonii, ale nie ma to wiekszego sensu poniewaz ten zalezy od rodzaju zastosowanego podloza i warunkow srodowiskowych.

Jesli chcesz sie bawic w identyfikacje jakakolwiek, to beda cie interesowaly glownie podloza stale. Przy twoich umiejetnosciach nigdy nie bedziesz mial pewnosci czy hodowla plynna jest czysta czy nie, a to duza roznica.
"Diagnostyka bakterilogiczna PWN jest niezgorszym zrodlem.

[ Dodano: Czw Cze 12, 2008 18:56 ]
Aha, jesli to ma byc praca konkursowa, to zdaje sie, ze tego typu praca bez nadzoru specjalisty bedzie z miejsca odrzucona.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Padre Morf »

S.aureus na klamkach itd powinien sie pojawić bo to w końcu flora naszej skóry. Zastanowiłbym sie też nad podłożem Sabourauda i może do tego MacConkey. Niekiedy na skórze ludzkiej występuje Pseudomonas aeruginosa więc ewentualnie dorzuciłbym podłoże z cetrymidem.

W ogóle masz warunki do hodowania bakterii?
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: voyteck »

"diagnostykę bakteriologiczną posiadam. Hodowla płynna całkowicie odpada. Mam warunki do hodowli na podłożach stałych - inkubator z dokładnym termostatem. Ale tak jak napisał Savok potrzebny jest nadzór. Jestem na etapie jego poszukiwania. Nie wiem, czy powinienem się zwracać z prośbą do uniwersytetów, czy do laboratoriów prywatnych (już do kilku pisałem, ale nie dostałem odpowiedzi).
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Savok »

Morfeusz pisze:W ogóle masz warunki do hodowania bakterii?
To, czym dosponyje voytek na ogolnie przyjete standardy w zadnym wypadku nie jest warunkami pozwalajacymi na hodowle mikroorganizmow, ale uparl sie juz jakis czas temu.

voyteck, nikt z prywatnych laboratoriow nie bedzie sie chcial zajmowac jakims uczniem, nie sa oni od tego. Poszukaj po instytucjach naukowych i dydaktyczno-naukowych.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Padre Morf »

Wydaje mi sie, że osoba z tytułem diagnosty laboratoryjnego wystarczy do nadzoru takiej pracy. Popytaj w najbliższym laboratorium diagnostycznym moze ktoś sie zgodzi.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Savok »

AFAIK wystarczy mikrobiolog.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: klucz do oznaczania bakterii

Post autor: Padre Morf »

To, czym dosponyje voytek na ogolnie przyjete standardy w zadnym wypadku nie jest warunkami pozwalajacymi na hodowle mikroorganizmow, ale uparl sie juz jakis czas temu.
Nie wiem co dokładnie voytek ma do dyspozycji ale bez możliwości np. przeprowadzenia sterylizacji podłóż (i nie tylko) marnie to widze.
Savok pisze:AFAIK wystarczy mikrobiolog.
możliwe. Konkursy to nie moja działka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości