Grupy krwi

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Grupy krwi

Post autor: BioDan »

Wiem bo startowałem czyli już nie bedzie? W ogóle zadanie nie mogą sie powtarzać nawet z innych rejonow? A jak myslicie pierwszy etap znow ubedzie sie skladal z czlowieka?

[ Dodano: Czw Sie 07, 2008 17:01 ]
No ja bede w 3 klasie, duzo osob jest tu ze slaskiego np. Batha z Jaworzna jak ja i tam pare osob jeszcze
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Grupy krwi

Post autor: dermatogen »

Dobrze by się złożyło, bo człowieka właściwie nie musiałbym powtarzać. Moja nauczycielka ma taką teorię, że genetyki i ekologii nigdy nie może być na I etapie, bo to się przerabia dopiero w III klasie . Ale różnie może być.
Z jakich podręczników się uczysz - WSiP, Operon, Nowa Era?

Nie offtopować! Na temat konkursów jest osobny dział.
K.
Ostatnio zmieniony 7 sie 2008, o 16:42 przez dermatogen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Grupy krwi

Post autor: BioDan »

Do konkursu z Operonu i z podrecznika Barbary Klimuszko xd
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Grupy krwi

Post autor: Padre Morf »

Kaamil pisze:to tylko teoria tak naprawdę, w praktyce osobie z grupą np. O Rh(-) przetacza sie tą samą krew.
zazwyczaj tak. W momencie gdy krew potrzebna jest na już i nie ma czasu na oznaczenie grupy lub oznaczenie serologiczne sprawia problemy toczy sie krew 0 Rh(-). Niekiedy w przypadku próby krzyżowej zgodnej fenotypowo, niezgodnej serologicznie też przetacza sier 0 minus.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Grupy krwi

Post autor: milka.1985 »

o przetaczaniu krwi już posiadasz jakąś wiedzę teraz możesz tą wiedzę sprawdzić na pacjentach (na całe szczęście wirtualnie) na początku kliknij w strzałkęplay a następnie po załadowaniu się gry będziesz mieć do wyboru pacjenta (każdy pacjent ma inną grupę krwi) następnie strzykawką pobiera się krew pacjenta do sprawdzenia jej grupy i po tym wybieraszworeczek z odpowiednią grupą krwi do przetoczenia dla tego pacjenta łatwizna polecam naprawdę fajniusia gierka
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Grupy krwi

Post autor: BioDan »

Nie trafiłem ani raz. To jest chyba związane poniekąd z czynnikiem RHh bo jak w probówce wystepuje aglutynacja np. w probówce A, to daje taka grupe krwi, ktora ma przeciwciała a czyli grupa B a tu jest porażenie.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Grupy krwi

Post autor: Padre Morf »

po prostu przy normalnym oznaczaniu grupy krwi jest 6 probówek (a raczej dołków w płytce) a nie 3 jak w tej grze
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: Grupy krwi

Post autor: Dib00 »

Morfeusz pisze:W momencie gdy krew potrzebna jest na już i nie ma czasu na oznaczenie grupy lub oznaczenie serologiczne sprawia problemy toczy sie krew 0 Rh(-). Niekiedy w przypadku próby krzyżowej zgodnej fenotypowo, niezgodnej serologicznie też przetacza sier 0 minus.
Powinnam iść oddać krew. Mam właśnie 0 Rh-
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Grupy krwi

Post autor: ulala »

Dib00 pisze:Powinnam iść oddać krew. Mam właśnie 0 Rh-

ja też, ale b. chciałąbym być w banku dawców szpiku.

a co do grupy krwi, słyszałam, że jeśli oznaczona była we wczesnych latach, miesiącach (?) życia, to w póńzniejszych latach moze się ona nie tyle zmienić, ile mogą pojawić się antygeny. Ja gr. 0 Rh- miałam oznaczoną zaraz po narodzinach. I zastanawiam się, czy nadal ją mam
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Grupy krwi

Post autor: Padre Morf »

ulala pisze:a co do grupy krwi, słyszałam, że jeśli oznaczona była we wczesnych latach, miesiącach (?) życia, to w póńzniejszych latach moze się ona nie tyle zmienić, ile mogą pojawić się antygeny.
to kwestia dojrzałości antygenów. Antygeny układu AB0 pojawiają sie w 6 tygodniu życia płodowego ale pełną dojrzałość osiągają dopiero około 6-18 miesięcy po urodzeniu (rozpiętość jest dość spora). Jest to zabezpieczenie przed konfliktem serologicznym. Jeśli grupa była oznaczana tuż po urodzeniu to klasyczny testdołkowy mógł nie wyłapać antygenów i grupa została oznaczona źle. Czasami dzieje sie tak u niektórych dorosłych.
ulala pisze:Ja gr. 0 Rh- miałam oznaczoną zaraz po narodzinach. I zastanawiam się, czy nadal ją mam
Jedynym dokumentem potwierdzającym, że masz taką a nie inną grupę krwi jest tzw. krewkarta. Jeśli pacjent nie ma takiego potwierdzenia to to nie ważne, żeja na 100% mam grupę A tylko w szpitalu oznaczą ją jeszcze raz.
Co do zmiany grupy krwi: Proteus vulgaris i kilka innych bakterii wytwarza enzym, który zmienia fenotyp krwinek. Pozorna zmiana grupy występuje też w chorobach rozrostowych. Grupa zmienia sie też po przeszczepie szpiku.
juvika
Posty: 93
Rejestracja: 4 sie 2008, o 21:38

Re: Grupy krwi

Post autor: juvika »

Morfeusz ile ta krewkarta mniej więcej kosztuje? i czy oddając krew mogę poprosić o jej wyrobienie?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Grupy krwi

Post autor: Padre Morf »

Każdy kto oddał krew przynajmniej 2 razy ma krewkartę za darmo. Inni muszą płacić. Jeśli ktoś nie miał nigdy robionych badań zapłaci około 50zł.
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: Grupy krwi

Post autor: Dib00 »

No to zdecydowanie muszę iść oddać krew, żeby upewnić się, czy mam to 0 Rh-
W przyszłości chcę mieć dzieci, a przy moim czynniku Rh może wystąpić konflikt serologiczny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości