Grupy krwi

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Grupy krwi

Post autor: BioDan »

Mamy 4 rodzaje grup krwi A, B, AB i 0, na powierzchni krwinek znajdują się antygeny, w zależności od grupy są to antygeny: A-a, B-b, AB-a i b, grupa zero nie ma antygenów. Są jeszcze przeciwciała, które znajdują się w osoczu krwi grupa A ma przeciwciało b, B-a, 0-a i b natomiast Ab nie ma. Są jeszzce czynniki Rh(+) lub Rh(-). Wszystko to wiem na temat grup ale niebardzo rozumiem kiedy można przetaczać a kiedy nie można przetaczać krwi. Skoro biorcą jest osoba o grupie krwi 0 to czemu dawca nie mogą być osoby o grupach A,B,AB? Przecież grupa 0 nie posiada antygenów. Od czego to zależy. Mógł by mi ktoś to uzmysłowic
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: Grupy krwi

Post autor: Dib00 »

BioDan, nie ma antygenów, ale ma przeciwciała. I to właśnie one decydują o tym, czy można przetaczać krew, czy nie. Przeciwciała znajdujące się w osoczuwychwytują erytrocyty z określonym antygenem (np. przeciwciało anty-A reaguje na antygen A). W ten sposób dochodzi do aglutynacji (czyli czerwone ciałka krwi zlepiają się ze sobą).
Ostatnio zmieniony 7 sie 2008, o 15:34 przez Dib00, łącznie zmieniany 1 raz.
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Grupy krwi

Post autor: york »

bo osoby z grupą krwi 0 mają przeciwciała na anty-b i anty-a
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Grupy krwi

Post autor: Medycyna Lwów »

BioDan pisze:Skoro biorcą jest osoba o grupie krwi 0 to czemu dawca nie mogą być osoby o grupach A,B,AB?
to tylko teoria tak naprawdę, w praktyce osobie z grupą np. O Rh(-) przetacza sie tą samą krew.
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Grupy krwi

Post autor: dermatogen »

A mnie uczono, że są białka na erytrocytach i przeciwciała w osoczu. I tak osoba o grupie 0 nie ma białek na erytrocytach, ale ma przeciwciała na A i B. Osoby o grupie 0 są więc uniwersalnymi biorcami, a o grupie AB najlepszymi dawcami.
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Grupy krwi

Post autor: BioDan »

Czyli o przetaczaniu krwi nie decydują w ogóle antygeny. I np. bedzie podana tabela i bedzie pytanie czy można przetoczyć krwe to sugerować sie tylko przeciwcialami?
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: Grupy krwi

Post autor: Dib00 »

ArtMys pisze:Osoby o grupie 0 są więc uniwersalnymi biorcami, a o grupie AB najlepszymi dawcami.
Chyba na odwrót 0 jest idealnym dawcą, AB idealnym biorcą.

[ Dodano: Czw Sie 07, 2008 16:44 ]
Kaamil pisze:to tylko teoria tak naprawdę, w praktyce osobie z grupą np. O Rh(-) przetacza sie tą samą krew.
Się wie, że to teoria Ale jak się chodzi do szkoły to trzeba ją znać (i najlepiej rozumieć ).
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Grupy krwi

Post autor: dermatogen »

Faktycznie napisałem na odwrót
BioDan, rozwiązujesz jakieś próbne testy gimnazjalne?
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Grupy krwi

Post autor: BioDan »

Ok juz rozumiem Ja wyobrax sobie, że sie ucze do konkursu z bioli chce zostac laureatem
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Grupy krwi

Post autor: dermatogen »

A w jakim województwie? Ja też będę startował w śląskim, ale jeszcze się nie uczę
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Grupy krwi

Post autor: BioDan »

śląskie dokładnie to Jaworzno
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Grupy krwi

Post autor: york »

BioDan pisze:ucze do konkursu z bioli chce zostac laureatem
w tym roku było zadanie z grupami krwi
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Grupy krwi

Post autor: dermatogen »

Fajnie, że jest tutaj jeszcze ktoś ze śląskiego! Ciekawe, jakie dziedziny przypadną na poszczególne etapy w tym roku. Będziesz teraz w klasie trzeciej?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości