specjalizacje

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

devitto pisze:) żeby zostać onkologiem - trzeba wpierw zrobić specjalizację z chirurgii albo interny, czy jest to specjalizacja podstawowa?
onkologia jest podstawowa, po co do onkologii wcześniejsza chirurgia skoro onkologia nie ejst specjalizacją zabiegową raczej? CO do miejsc to ponoć jest ciężko się dostać, bo miejsc jest b. mało, w niektórych województwach nawet 0.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: specjalizacje

Post autor: doktorka »

na onko? na onko nie jest trudno sie dostac, bo to jest specka deficytowa. po prostu trzeba sie zorientowac w ilosci miejsc w danym wojewodztwie, w jednym moze byc 0 bo akurat nie ma komu prowadzic specki, w innym moze byc 50.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

cóż z tego że jest deficytowa skoro wciąż dają bardzo mało m-c - np. w krakowie m-c 0.
biofizchem
Posty: 111
Rejestracja: 24 lut 2008, o 14:30

Re: specjalizacje

Post autor: biofizchem »

jak wygląda droga po zakończeniu 6 roku medycyny?
tzn. kończe 6. rok mam juz zdane egz. i co później ide na staż i później LEP i nast. wybieram specke i tam nadal staż?
czy staż po 6 roku to jakiś specjalistyczny? czy ogólny?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

staż po studiach 13 miesięcy (różny okres czasu spędza sie na podstawowych oddziałach: wewnętrzny, chirurgia, ginekologia, psychiatria, OIOM, przychodnia, pogotowie itp.). Obecnie LEP można zdawać już po studiach, więc w trakcie stażu można do niego podejść 3 razy i najlepszy wynik liczy się na specjalizację (coś jak obecnie z maturą, tylko LEP jest 2 razy w roku, matura tylko raz). Potem się deklaruje na jaką 1 specjalizację sie chce dostać, ustala się wynik na podstawie liczby miejsc wcześniej wyznaczonych zgodnie z wynikami LEPu. Osoby które się nie dostaną mogą się jeszcze odwoływać za zgodą Konsultanta Woj.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: specjalizacje

Post autor: Padre Morf »


czy staż po 6 roku to jakiś specjalistyczny? czy ogólny?

interna, pediatria, ginexy, chirurgia, IT, pomoc doraźna i psychiatria.
W sumie 13 mcy.
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: specjalizacje

Post autor: Khayman00 »

Obecnie LEP można zdawać już po studiach, więc w trakcie stażu można do niego podejść 3 razy i najlepszy wynik liczy się na specjalizację
Czyli piszę raz, mam 115 pkt. potem piszę znowu i mam 180, potem jeszcze raz i mam 99pkt, a liczy się tylko wynik 180pkt? Jest gdzieś w papierach odnotowane, że miało się gorsze wyniki?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: specjalizacje

Post autor: Padre Morf »

Czyli piszę raz, mam 115 pkt. potem piszę znowu i mam 180, potem jeszcze raz i mam 99pkt, a liczy się tylko wynik 180pkt?

Składając dokumenty składasz zaświadczenie z wynikiem z LEPu. Policzą Ci tyle punktów ile masz na zaświadczeniu ] Jesli więc się pomylisz i złożysz papierek z wynikiem 115 zamiast 180 to policzą Ci 115 ]
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: specjalizacje

Post autor: Khayman00 »

Iiii. to git, myślę, że się nie pomylę Dzięki za wyjaśnienie sytuacji.
biofizchem
Posty: 111
Rejestracja: 24 lut 2008, o 14:30

Re: specjalizacje

Post autor: biofizchem »

czy lep jest płatny?
Awatar użytkownika
eMdzeJ
Posty: 124
Rejestracja: 21 lip 2010, o 12:39

Re: specjalizacje

Post autor: eMdzeJ »

LEP zdawany po raz pierwszy, jak i po raz kolejny jest bezpłatny
wantuła
Posty: 67
Rejestracja: 15 sie 2010, o 14:01

Re: specjalizacje

Post autor: wantuła »

Mam parę pytań, które miejmy nadzieję za niedługo będą dotyczyć mojej przyszłości
Nie wiem jaką wybrać specjalizacje: medycyna sądowa, patomorfologia czy lepsza chirurgia ogólna i transplantologia?
Może mi ktoś przedstawić plusy i minusy tych specjalizacji? Ile jest miejsc co roku przyznawanych? Ogólnie po jakiej specjalizacji trudno znaleźć pracę, a po jakiej bez problemu? Czy lekarz medycyny sądowej albo patomorfolog ma wystarczającą pensje, aby przyzwoicie żyć?
Jaką ty wybrałbyś specjalizacje i dlaczego? Co zdecydowanie odradzacie,a co jest godne poświęcenia. I czy można połączyć dwie specjalizacje? np. medycynę sądową i patomorfologię? Czy jest ograniczona liczba specjalizacji jakie można posiadać?
Proszę o odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

a jakie masz teraz pojęcie o chirurgii, patomorfologii czy sądówce skoro jeszcze nie studiujesz? jeśli opierasz je na TV to jest ono zerowe. Dostań się, postudiuj trochę, zobacz jak to wygląda w praktyce i coś sobie w głowie układaj.
CO do pensji to się nie bój, w każdej specjalizacji są niezłe, w innych lepsze, w innych gorsze. Co do miejsc (pisze o mazowieckim, inne województwa mnie nie obchodzą): med. sądowa 0 m-c od kilku lat, chirurgia ogólna - nie jest trudno się dostać, patomorfologia mało miejsc ale jeszcze mniej chętnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości