specjalizacje

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: specjalizacje

Post autor: zdzisław »

wantula,

wg profilu masz 18 lat.zakładając ze idziesz regulaminowo to:
1) studia skończysz w wieku 25lat.
2) zostaniesz (wg obecnych zasad) pełnoprawnym lekarzem w wieku 26 lat (za 8 lat)
3) zakladając ze pójdzie gładko ze specjalizacją to przy dobrych wiatrach skończysz ją w wieku 31 bądź 30 (rodzinna).

Zatem w kwestii zarobków, pracy chcesz od nas tutaj wywróżenia co będzie za 12 lat.
Lyoto
Posty: 9
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:02

Re: specjalizacje

Post autor: Lyoto »

Na czym polega różnica pomiędzy patomorfologią, a medycyną sądową?
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: specjalizacje

Post autor: Arnold »

Lekarz medycyny sądowej zajmuje się przede wszystkim sekcjami zwłok i innymi czynnościami ze strony kryminalistyki. Natomiast patomorfolog wykonuje sekcję zwłok w przypadku braku podejrzeń działalności osób trzecich + wykonuje badania patohistologiczne. Więc patomorfolog znajdzie też pracę w większych centach onkologii.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

patomorfolog generalnie wykonuje sekcje anatomopatologiczne, czyli śmierć nastąpiła w szpitalu i nie wiadomo czemu lub życzy sobie tego rodzina, może też na zlecenie sądu wykonać sekcję sądową, zdarza sie tak, zwłaszcza że brakuje lekarzy sądowych na danym terenie, a sprawa nie wydaje sie skomplikowana np. wypadek. Patomorfolog ma uprawnienia do analizy obrazów mikroskopowych itp. a medyk sądowy tego nie ma. Poza tym lekarze sądowi wydaje jeszcze obdukcje i dużo czasu spędzają w sądach załatwiając różne formalności.
Lyoto
Posty: 9
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:02

Re: specjalizacje

Post autor: Lyoto »

Arnold, Kaamil - dzięki za odpowiedź.
Arnold pisze:Więc patomorfolog znajdzie też pracę w większych centach onkologii.
A jak to wygląda w praktyce? Instytuty chętnie zatrudniają patomorfologów, tylko oni mogą przeprowadzać badania patohistologiczne?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

a umiesz czytać ze zrozumieniem? odpowiedź masz post wyżej.
Svietlana
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2011, o 20:57

Re: specjalizacje

Post autor: Svietlana »

Co prawda zarówno do dostania się na studia jak i do ich skończenia troche mi zostało ale jednak wole zapytać zawczasu: czy kobieta może zostać ortopedą ? gdzies słyszałam że ortopedzi nawet jesli nie sa chirurgami musza wykonywac różne operacje w tym między innymi amputacje kończyn (oO) i kobiety często nie radzą sobie z takimi zadaniami. Czy mogłabym zostać zwykłym ortopedą i oglądać zdjęcia, zlecać zabiegi, wkładać kończyny w gips bez operowania, a tym bardziej bez wykonywania amputacji ?
I drugie pytania: czy podczas specjalizacji jest duzo nauki ? ostatnio widziałam spis kolokwiów które trzeba zdać podczas spacjalizacji i uważam że w połączeniu z pracą w szpitalu i czasem jeszcze z posiadaniem rodziny to ciężka harówka.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

takie pytania w twojej sytuacji nie maja sensu, skoro nawet nie studiujesz, co widac po tym, o co pytasz.
Amputacje z reguły wykonują chirurdzy ogólni, i są to jedne z prostszych operacji, kobieta też da radę odciąć nogę, ta piła| nie jest bardzo ciężka. Praca ortopedy to przede wszystkim operatywa, zdjęcia opisuje radiolog, w gips wkłada przeszkolona pielęgniarka najczęściej.
A nauki pewnie jest dużo, ale przed egzaminem specjalizacyjnym.
Svietlana
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2011, o 20:57

Re: specjalizacje

Post autor: Svietlana »

Koleżanka opowiadała mi że np. nogi amputuje sie siekierą (oO) i do tego potrzebna jest duża siła, czytałam też chyba gdzies na forum że ortopeda powinien być silny.
A pytania mają sens bo jeśli np. chce być tylko ortopedą a jako kobieta będę miała dużo trudniej to lepiej chyba nie pchać sie na te studia.
Tak czy siak dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

to słuchaj opowiadań głupiej koleżanki, która ma tyle wspólnego z medycyna co ty póki co. Dostań się na studia i dopiero sobie myśl co dalej, bo narazie takie pytania brzmią średnio poważnie.
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: specjalizacje

Post autor: Gitarowa »

Moja rada jest taka- nie idz na te studia jeżeli chcesz być tylko ortopedą, a pozostałę aspekty medycyny Cię nie interesują. Bo później w efekcie mamy lekarzy z klapkami na oczach, którzy nie sięgają wzrokiem poza własną wąską specjalizację.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: specjalizacje

Post autor: Medycyna Lwów »

po co komuś w ogóle radzisz? NIE ma dziewczyna pojęcia o medycynie, o tym jak wygląda praca ortopedy tym bardziej, więc sobie marzyć może - tak jak ja teraz, że chciałbym sobie polecieć na księżyc.
ps. akurat ortopedzi to chyba najbardziej ograniczeni spośród wszystkich lekarze (oczywiście bez obrazy).
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: specjalizacje

Post autor: Gitarowa »

Właśnie dlatego radzę- bo skoro nie ma pojęcia, to warto jej niektóre rzeczy uświadomić. Ja co prawda lekarzem nie jestem, ale bywam pacjentem i widzę jakie żałosne bywają efekty tego, że nieodpowiedni ludzie kończą te studia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 50 gości