książki

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: książki

Post autor: Medycyna Lwów »

na CMUJ podobnie jak na większości AMów zaczyna się anatomię od osteologii - na pierwszych zajęciach jest kręgosłup i szkielet klatki piersiowej. Potem szkielet kończyny górnej z obręczą, kończyna dolna z miednicą, czaszka, radiologia - i kolokwium na koniec Mam nadzieję, ze pytasz z czystej ciekawości a nie zamierzasz się tego w wakacje uczyć

ps. jestem pewien że dziewczynom piszącym w tym wątku się powiodło
epinefrynka

Re: książki

Post autor: epinefrynka »

hibiscus pisze:Niby tak, aczkolwiek ludzie z CMUJa dość dużo mówią o tym nowym (przynajmniej w Polsce) atlasie do anatomii - Prometeusz, że jest ponoć w tym momencie najlepszą tego typu pozycją na rynku. Czy ktoś już może miał okazję zapoznać się z tym atlasem?
Jest niezły, ma kilka przydatnych rycin i komentarzy zahaczających o klinikę, ale ja nie polecałabym go jako podstawę do nauki anatomii (a na pewno nie na szpilki ^_^) z tego względu że na rycinach nie podpisano wszystkich struktur (właściwie te ważniejsze/większe). Ja polecałabym go bardziej jako książkę dla fascynatów, którzy chcą mieć z anatomią do czynienia nieco więcej/dłużej niż jedynie 1 rok. Ewentualnie jako lekturę dodatkową
Zdecydowanie polecam raczej Sobottę lub Sinielnikowa.
Awatar użytkownika
Selen
Posty: 109
Rejestracja: 26 cze 2009, o 13:23

Re: książki

Post autor: Selen »

Wg tego, co jest na stronie CMUJa i tego, co kolega ze stomatologii mi naopowiadał, to zaczyna się od anatomii ogólnej i czaszki. Potem jest ośrodkowy ukł. nerwowy, głowa, szyja i narządy zmysłów, klatka, kończyna górna, brzuch i miednica, kończyna dolna i wybrane zagadnienia z anatomii klinicznej. Ale uczyć w najbliższym czasie się nie planuję Przez wakacje to jednak trzeba odpocząć.
Awatar użytkownika
Delirium
Posty: 70
Rejestracja: 9 lip 2008, o 08:12

Re: książki

Post autor: Delirium »

Dokładnie rzecz biorąc jest siedem kolosów z anatomii

• Anatomia ogólna, elementy osteologii i czaszka
• Ośrodkowy układ nerwowy
• Szyja, głowa i narządy zmysłów
• Klatka piersiowa
• Kończyna górna
• Brzuch i miednica
• Kończyna dolna

A książki się raczej nie zmienią:

Anatomia - Skawiny + Sobotta (to taki standardowy zestaw), do tego można zaopatrzyć się dodatkowo na przykład w:

- Bochenki jeśli ktoś chciał by coś doczytywać ,
- w/w prometeusze
- jakiś atlas fotograficzny - McMinn / Yokochi duży

Histologia - Kompendium (Cichocki , Litwin , Mirecka )

Embrio - Bartel + różnorakie kartki

Chemia - I semestr Chemia ogólna z elementami biochemii autorstwa T. Kędryna, II semestr to Hart do organa
Awatar użytkownika
hibiscus
Posty: 73
Rejestracja: 5 cze 2009, o 19:08

Re: książki

Post autor: hibiscus »

Delirium pisze:Embrio - Bartel + różnorakie kartki
Czyli już na przykład Zarys organogenezy Bielańskiej-Osuchowskiej można sobie podarować?
Awatar użytkownika
Delirium
Posty: 70
Rejestracja: 9 lip 2008, o 08:12

Re: książki

Post autor: Delirium »

hibiscus pisze:Czyli już na przykład Zarys organogenezy Bielańskiej-Osuchowskiej można sobie podarować?
Szczerze powiedziawszy w programie nauczania w dziale Podręczniki jest wymieniona ta pozycja więc jak woliszgt

Ale z tego co mi wiadomo Bartel + Owieczki + Pisaki w zupełności wystarczają
Awatar użytkownika
hibiscus
Posty: 73
Rejestracja: 5 cze 2009, o 19:08

Re: książki

Post autor: hibiscus »

Oj Delirium, ja sama jeszcze nie wiem co ja tak właściwie wolę - jestem dopiero na etapie gromadzenia wszelkich rad i wskazówek dotyczących przydatności danej książki

Przy okazji - w jaki byłoby warto się zaopatrzyć (lub wypożyczyć) podręcznik do anatomii? Bochenek, Pituchowa czy może jeszcze coś innego?
epinefrynka

Re: książki

Post autor: epinefrynka »

Ja polecam zestaw Bochen + Skawina
Awatar użytkownika
Selen
Posty: 109
Rejestracja: 26 cze 2009, o 13:23

Re: książki

Post autor: Selen »

A sam Skawina w Krakowie wystarczy? Czy jednak trzeba się też zaopatrzyć w Bochenka?
epinefrynka

Re: książki

Post autor: epinefrynka »

Czy trzeba. ja uważam że warto (może nie tyle kupić,ale na pewno wypożyczyć). Czasami warto doczytać coś więcej niż w skrypcie
Awatar użytkownika
Delirium
Posty: 70
Rejestracja: 9 lip 2008, o 08:12

Re: książki

Post autor: Delirium »

Selen pisze:A sam Skawina w Krakowie wystarczy? Czy jednak trzeba się też zaopatrzyć w Bochenka?
Podręczniki obowiązkowe:
1. Anatomia prawidłowa człowieka pod red. A. Skawiny Wydawnictwo UJ, Kraków 2002-3
2. Sobotta J.: Atlas anatomii człowieka. T. I-II. Urban Partner, Wrocław, 2003.
3. Aleksandrowicz R.: Mianownictwo anatomiczne. PZWL, Warszawa, 1989.

Podręczniki uzupełniające:
1. Bochenek A., Reicher M.: Anatomia człowieka. T. I – V., PZWL, Warszawa, 1989
2. Łasiński W.: Anatomia głowy dla stomatologów. PZWL, Warszawa, 1993.
3. Sokołowska-Pituchowa J.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa, 1983.
4. Krechowiecki A., Czerwiński F.: Zarys anatomii człowieka. PZWL, Warszawa, 1992.
5. Marciniak T. /pod redakcją Ziółkowskiego M./: Anatomia prawidłowa człowieka.
T.I-II. RU ZSP AM, Wrocław, 1991.
6. Feneis H.: Ilustrowany słownik międzynarodowego mianownictwa anatomicznego. PZWL, Warszawa, 1986.
7. Narkiewicz O., Grzybiak M.: Anatomia głowy i tułowia na przekrojach tomokomputerowych. MAK med., Gdańsk. 1992.
8. Sinelnikov R.D.: Atlas of human anatomy. Mir Publishers, Moscow, 1989
oraz wszelkie inne dostępne podręczniki i atlasy w języku polskim i obcych

z czego wynika że do zaliczenia skawina na wykuta pamięć powinna wystarczyć , ale bochenka zawsze warto mieć w pogotowiu
Awatar użytkownika
Selen
Posty: 109
Rejestracja: 26 cze 2009, o 13:23

Re: książki

Post autor: Selen »

Dzięki Wam wielkie Zatem spróbuję jakoś zorganizować sobie tego Bochenka.
Awatar użytkownika
Delirium
Posty: 70
Rejestracja: 9 lip 2008, o 08:12

Re: książki

Post autor: Delirium »

Selen pisze:Dzięki Wam wielkie Zatem spróbuję jakoś zorganizować sobie tego Bochenka.
I pamiętaj że nie musisz koniecznie kupować można zawsze wypożyczyć oczywiście jeśli przyjdziesz odpowiednio wcześnie do biblioteki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości