Krzyżówka 2 czarnych osobników...

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Fencek
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 17:15

Krzyżówka 2 czarnych osobników...

Post autor: Fencek »

Witam

Mam problem z zadankiem.

Skrzyżowano 2 osobniki o sierści czarnej. W pokoleniu 2 otrzymano 94 osobniki o sierści czarnej i 28 osobników o sierści czerwonej. Podaj genotypy bydła, które skrzyżowano. Uzasadnij pojawienie się pokolenia barwy sierści czerwonej w pokoleniu 2.

A więc krzyżowane osobniki rodzicielskie w pokoleniu pierwszym będą miały genotypy Aa obydwa. W tym pokoleniu powstaną osobniki o genotypach : AA, Aa,Aa, aa czyli 3 czarne i 1 czerwony.

I dalej nie bardzo wiem które osobniki mam krzyżować. 94 i 28 to jest jak 3:1 więc ponowanie mam skrzyżować 2 osobniki heterozygotyczne?

Proszę o pomoc
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka 2 czarnych osobników...

Post autor: malgosi35 »

Nikt ci nic nie każe krzyżować. Masz genotypy rodziców i genotypu potomstwa. Wyszło ci 3:1 AA i 2Aa :aa
Skąd się wzięło czerwone potomstwo aa bo rodzice byłi Aa i każdy z nich miał a które dał potomstwu.
Przy AA*Aa - nie było by czerwonego potomstwa podobnie jak AA*AA.

W zadaniu trochę mylące jest pokolenie2 tu powinno być w potomstwie, w pokoleniu 1.
Fencek
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 17:15

Re: Krzyżówka 2 czarnych osobników...

Post autor: Fencek »

Wielkie dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość