regulcja, definicja genu

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

regulcja, definicja genu

Post autor: mennandore »

Chciałbym się dowiedzieć jak przebiega blokowanie konkretnych genów w komórkach organizmu. Chodzi mi o to że np. komórki nabłonka nie potrzebują niektorych z tych genów, które potrzebują np. komórki trzustki . Jak przebiega toblokowanie i czy jest ono juzna stałe ?
Ponadto chciałbym się zapytać o samą definicję genu - mówienie że gen to odcinek DNA kodujący jeden łańcuch polipeptydowy jest chyba lekko ograniczone - co np. z genami ktore kodują rRNA albo tRNA ? Ponadto w genie kodującym łańcuch polipeptydowy znajdują się chyba jeszcze sekwencje liderowe etc. (tzn. w zakodowanym mRNA nie ma tylko i wyłącznie informacji o sekwencji aminokwasów, ale jest takze informacja np. gdzie mRNA ma się przyłączyc do rybosomu). Z gory dzięki za odpowiedz i przepraszam za chaotyczny tekst
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: Savok »

Roznicowanie komorek na poziomie gentycznym jest bardzo zlozonym procesem i nie czuje sie na silach, zeby go jasno i jednoczesnie dokladnie wytlumaczyc. Zasadniczo chodzi o wplyw roznych czynnikow zewnetrznych takich jak hormony czy czynniki wzrostu wywierajace roznoraki wplyw na mechanizmy molekularne. Efektem tego dzialania moze metylacja lub acylacja histonow, fosforylacja czynnikow trankrypcyjnych lub metylacja samego DNA.

Wg definicji Gen jest to funkcjonalny fragment DNA posiadajacy wyroznialny poczatek oraz koniec. W ta definicje wpadaja geny kodujace bialka, peptydy oraz RNA, silencery, enhancery, ORI i inne.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: malgosi35 »

mennandore pisze:Chciałbym się dowiedzieć jak przebiega blokowanie konkretnych genów w komórkach organizmu. Chodzi mi o to że np. komórki nabłonka nie potrzebują niektorych z tych genów, które potrzebują np. komórki trzustki . Jak przebiega toblokowanie i czy jest ono juzna stałe ?
Na temet onto- i organogenezy napisano całe tomy, więc nie wymagaj by na forum Ci to wyjaśniono.
Czy na stałe? U zwierząt raczej tak, natomiast u roślin dobór odpowiednich hormomów w pożywce powoduje to że z pojedyńczej komórki można zregenerować całą roślinę.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: Savok »

malgosi35 pisze:Czy na stałe? U zwierząt raczej tak,
Tak i nie. W sytuacji fizjologicznej roznicowanie jest nieodwracalne. Jednak potrafimy odroznicowac komorki do stanu miltipotencjalnosci in vitro. Rowniez komorki same z siebie potrafia sie nie tylko odroznicowac do stanu pluripotencjalnosci, co zroznicowac sie ponownie. Tak powstaja potworniaki.
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: mennandore »

Jeszcze jedno małe pytanko a mianowicie czy sekwencja liderowa w mRNA jest odpowiedzialna za właściwe ułożenie mRNA w rybosomie przed rozpoczeciem translacji? (jesli nie to ona to co ?)
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: Savok »

To nie RNA uklada sie na rybosomie, tylko rybosom ulkada sie na mRNA. To tak dla scislosci.
Jest to fragment niepodlegajacy translaci (5UTR - 5 UnTranslated Region), zawierajacy m.in. miejsce wiazania rybosomu. Ponadto zawiera sekwencje regulatorowe.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: malgosi35 »

Savok pisze:Czy na stałe? U zwierząt raczej tak,
Savok pisze:W sytuacji fizjologicznej roznicowanie jest nieodwracalne
Savok pisze:Tak powstaja potworniaki
- co do ostatniego to (nie jestem specjalistą) ale potworniaki nie powstają ot tak sobie z każdej dowolnej komórki ale niezrównicowanych komórek zarodkowych na zasadzie trochę późno ale jednak.
Savok pisze:odroznicowac komorki do stanu miltipotencjalnosci in vitro
- ja uważam że nie potrafimy. Ale może się mylę?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: Savok »

malgosi35 pisze:niezrównicowanych komórek zarodkowych na zasadzie trochę późno ale jednak.
Tez, ale nie tylko. U 40paro letnich ludzi raczej komorek zarodkowych nie ma, a zeby watrobowe sie zdarzaja.
malgosi35 pisze:- ja uważam że nie potrafimy
Z tego co pamietam, prace trwaja. Tyle ze na razie sa na etapie, na ktorym nic z tego zrobic sie nie da.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: malgosi35 »

Savok pisze:U 40paro letnich ludzi raczej komorek zarodkowych nie ma, a zeby watrobowe sie zdarzaja.
podobno się zdarzają. Naprawdę nie znam się ale tak mi coś świta. Może jest na forum jakiś specjalista - Morfeusz?
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: mennandore »

Jest to fragment niepodlegajacy translaci (5UTR - 5 UnTranslated Region), zawierajacy m.in. miejsce wiazania rybosomu. Ponadto zawiera sekwencje regulatorowe.
Ale to jest fragment mRNA czyli ten fragment został przetranskrybowany z DNA? A jakie są funkcje tych sekwencji regulatorowych ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: _Marcin_ »

mennandore pisze:czy sekwencja liderowa w mRNA jest odpowiedzialna za właściwe ułożenie mRNA w rybosomie przed rozpoczeciem translacji?
Nie, za wiązanie rybosomu odpowiada sekwencja Shine-Dalgarno, przynajmniej u Procaryota. U organizmów eukariotycznych rybosom, a konkretnie podjednostka 40S
rozpoznaje cap(czapeczkę) na końcu 5 mRNA i wiąże się do niego(odpowiedzialne są za to czynniki inicjujące eIF).A sekwencja liderowa bierze udział w atenuacji transkrypcji, czyli jej regulacji u bakterii.Poczytaj sobie o tym, bo nie chce mi się o tym pisać.
mennandore pisze:Ale to jest fragment mRNA czyli ten fragment został przetranskrybowany z DNA?
Tak.5UTR to cała sekwencja od pozycji kodującej do początku transkryptu ze strony 5.
mennandore pisze:A jakie są funkcje tych sekwencji regulatorowych ?
No właśnie regulatorowe, wpływają na inicjacje translacji, stabilność mRNA, mogą zawierać sekwencje z którymi oddziaływują różne białka zaangażowane w regulacje posttranskrypcyjne na poziomie inicjacji translacji itd.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: Savok »

Mayr E, SD jest fragmentem 5UTR, a rybosom nie sklada sie na czapeczce, tylko za nia, czyli na 5UTR
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: regulcja, definicja genu

Post autor: _Marcin_ »

Savok pisze:SD jest fragmentem 5UTR
No wiem, moja wypowiedz była odpowiedzią na pytanie mennandore o lider.
A ten ostatni, jak pewnie wiesz ulega translacji, więc pod rejon 5UTR nie podchodzi.
Mam nadzieje że się nie mylę
Savok pisze:a rybosom nie sklada sie na czapeczce, tylko za nia, czyli na 5UTR
A gdzie ja napisałem że rybosom się składa na czapeczce?
Napisałem że łączy się do niej podjednostka 40S, no i powinienem napisać że się przesuwa po mRNA aż napotka kodon start,dalej się tworzy kompleks inicjujący,przyłącza się podjednostka 60S i zachodzi etap elongacji.
Ostatnio zmieniony 8 paź 2008, o 15:02 przez _Marcin_, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość