Etapy oddychania tlenowego

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
jaaga
Posty: 11
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 10:08

Etapy oddychania tlenowego

Post autor: jaaga »

Mam prośbę: Opisałam wszystkie etapy, ale nie wiem czy dobrze-moglibyście mi to sprawdzić? Szczególnie jeżlei chodzi o łańcuch oddechowy. No więc:
1. glikoliza
Zachodzi w cytozolu. Polega na stopniowym rozłożeniu cząsteczek glukozy-wyjściowego zw. utleniania ( gdy jej brakuje utleniane są tłuszcze, a gdy ich brakuje-białka) do kwasu pirogenowego. Utlenianiu temu towarzyszy powstanie 2 cząsteczek ATP w procesie fosforylacji substratowej tzn. do 2 cząst. ADP dołączona jest reszta fosforanowa oraz powstanie 2 cząsteczek NADH2 w procenie odwodorowania tzn. do 2 cząst. NAD(przenośnik wodoru) dołączane są 2 atomy wodoru. Powstają 2 cząsteczki kwasu pirogenowego(3-C).
Podlegają one dalszym procesom oddychania komórkowego. Jeżeli zachodzą procesy beztlenowe, to wynikiem ich jest powstanie kwasu mlekowego (powstaje w procesie fermentacji mlekowej, której towarzyszy utlenienie NADH2 do NAD) lub alkoholu etylowego(C2H5OH- powstaje w procesie fermentacji alkoholowej, której towarzyszy wydzielenie CO2 i utlenienie NADH2 do NAD). Jeżeli zachodzi proces tlenowy to powstaje acetylo Co A-aktywny octan-2 cząsteczki oraz wydzielany jest CO2 i NADH2-po 2 cząst. i włączane są 2 cząst. Co A. Proces tlenowy- reakcje pomostowa (?)- zachodzi w mitochondrium.
2. cykl Krebsa
Zachodzi w mitochondrium. Aceto Co A jest stopniowo utleniany w wyniku czego powstaje 1 cząsteczka ATP. Podczas tego procesu zachodzi 2x 4-krotne odwodorowanie: 3 razy odwodorowany jest NAD do NADH2 i raz FAD(co to jest) do FADH2. Wydzielane są również 4cząsteczki CO2.
3. łańcuch oddechowy- utlenianie końcowe
Zachodzi w błonie wewnętrznej mitochondrium w oksysomie (co to jest?).Wszystkie cząsteczki NADH2 i FADH2 powstałe wcześniej przechodzą do łańcucha oddechowego. Powstają 3 cząsteczki ATP. Powstaje tlen cząsteczkowy, do którego przyłączany jest H2 i powstaje H2O- końcowy produkt etapu.
i tego właśnei nie rozumiem.
męczyłąm się nad tym cały dzień
pomóżcie :p

a i jeszcze jedno : Określ rolę ATP w metabolizmie człowieka.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Etapy oddychania tlenowego

Post autor: Padre Morf »

jaaga pisze:do kwasu pirogenowego
pirogronowego.
jaaga pisze:Aceto Co A
Acetylo-CoA jeśli już.
jaaga pisze:w oksysomie (co to jest?)
fragment ATPazy - kompleksu enzymatycznego, który przeprowadza syntezę ATP. W mikroskopie elektronowym zaobserwowano kiedyś na grzebieniach coś w rodzaju grzybków i ochrzczono to mianem oksysomu.

Łańcuch oddechowy zachodzi w wewnętrznej błonie mitochondrium - znajdują się tam przenośniki łańcucha oddechowego - ATPaza (czyli ów dawny oksysom) to jeden z elementów łańcucha.
jaaga pisze:Powstaje tlen cząsteczkowy, do którego przyłączany jest H2 i powstaje H2O- końcowy produkt etapu.
eee?
Jeden z elementów łańcucha oddechowego przenosi elektrony na tlen - powstaje postać zredukowana, która łączy się z H+ i tak powstaje H2O.

FAD - dinukleotyd flawinoadeninowy.

Zapis NADH+H+ jest bardziej właściwy niż NADH2
seMarlena
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2008, o 16:19

Re: Etapy oddychania tlenowego

Post autor: seMarlena »

Mam takie pytanie:
Ile energii(chyba ATP) potrzeba do utlenienia glukozy do kwasu mlekowego, a ile do całkowitego utlenienia glukozy?.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Etapy oddychania tlenowego

Post autor: milka.1985 »

zrób bilans najpierw musisz sobie rozpisać cały przebieg gliokolizy - a później po prostu policzyć wszystkie cząsteczki ATP które zostały zużyte istworzone dzięki temu procesowi ot tyle przypominam, że w proces glikolizy jest w warunkach tlenowych i końcowym produktem ma być kwas pirogronowy, natomiast kwas mlekowy powstaje w wyniku braku tlenu właśnie z kwasu pirogronowego
seMarlena
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2008, o 16:19

Re: Etapy oddychania tlenowego

Post autor: seMarlena »

.ale mi to dużo daje, naprawdę, próbowałam coś wmyślić ale nie bardzo wiem, co do czego i w ogóle.może by tak konkretniej pomóc? proszę:)
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Etapy oddychania tlenowego

Post autor: milka.1985 »

seMarlena pisze:próbowałam coś wmyślić ale nie bardzo wiem, co do czego i w ogóle.może by tak konkretniej pomóc? proszę
ja już Ci napisałam co do czego wystarczy znaleźć w google bardzo dokładny schemat glikolizy i poprostu policzyć wszystkie cząsteczki ATP jakie są zużyte i wyprodukowane w tym procesie - nic nadzwyczajnego - zrób sama - wrzuć to na forum - a MY to poprawimy jeśli będzie źle. nikt nie będzie odwalał za Ciebie brudnej roboty ani odrabiał Twoich zadań domowych, bo my już to mamy za sobą i nad nami się nikt nie litował, poza tym, za naszych czasów nie było wszechwiedzącego internetu życzę powodzenia
seMarlena
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2008, o 16:19

Re: Etapy oddychania tlenowego

Post autor: seMarlena »

.To jest forum od pomagania czy od mądrzenia się i wywyższania.?
.jeśli nie chcesz mi pomóc to nie, nikt Cię nie zmusza:P
.tylko zastanów się po co Ci ta wiedza skoro nie umiesz jej przekazać
nie każdy jest tak inteligentny jak Ty
seMarlena pisze:To jest forum od pomagania czy od mądrzenia się i wywyższania.?

Upominam seMarleno


Forum nie jest od rozwiązywania prac domowych ani robienia zadań za innych.
seMarlena pisze:.jeśli nie chcesz mi pomóc to nie, nikt Cię nie zmusza:P
.tylko zastanów się po co Ci ta wiedza skoro nie umiesz jej przekazać
nie każdy jest tak inteligentny jak Ty
Wtrącenie nie na temat. Kolejne posty tego typu będą usuwane!
Ostatnio zmieniony 15 paź 2008, o 18:18 przez seMarlena, łącznie zmieniany 4 razy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości