praca licencjacka z biotechnologii na biologii

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
BeAtQa
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2008, o 21:56

praca licencjacka z biotechnologii na biologii

Post autor: BeAtQa »

Cześć wszystkim
Mam takie pytanko. studiuję biologię i postanowiłam pisać pracę licencjacką z biotechnologii. problem polega na tym, że nie mieliśmy niestety przez trzy lata biotechnologii jako przedmiotu i nie bardzo wiem, jaki temat mogłabym wybrać. Może macie jakieś propozycje Najbardziej interesowałoby mnie coś z pogranicza biotechnologii i biochemii, ale nie koniecznie. Po wstępnej rozmowie z doktorem, u którego będę pisała pracę zaproponował mizastosowanie enzymów w biotechnologii". Będę wdzięczna za jakiekolwiek podpowiedzi Z góry dzięki
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: praca licencjacka z biotechnologii na biologii

Post autor: Savok »

Mysle, ze sugestja twojego tutora jest calkiem trafna.

Biotechnologia z definicji to zastosowanie wlasciwosci organizmowzywych w procesie technologicznym, wiec mozesz pisac o wszyskim, co sie w tym miesci i na co twoj tutor sie zgodzi.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: praca licencjacka z biotechnologii na biologii

Post autor: Jakusz »

BeAtQa pisze:problem polega na tym, że nie mieliśmy niestety przez trzy lata biotechnologii jako przedmiotu
Część przedmiotów i zagadnień, które porusza biotechnologia pokrywa się z biologią. Myślę, że jest w czym wybierać.

Enzymy to dobry pomysł. Masz podstawy z biochemii i biofizyki jeśli o nie chodzi. Nie wiem czy na biologii jest również enzymologia(?).
BeAtQa
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2008, o 21:56

Re: praca licencjacka z biotechnologii na biologii

Post autor: BeAtQa »

Dzieki bardzo za odpowiedzi, a enzymologii nie mamy
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: praca licencjacka z biotechnologii na biologii

Post autor: Savok »

Nie wydaje mi sie, zeby enzymologia byla Ci do czegokolweik potrzebna przy tego typu pracy.

Praca licencjacka nie musi niesc znamion nowosci, wiec materialow masz pod dostatkiem. Jesli nie masz pomyslu na temat, zaczalbym przeszukiwania internetu od stron Swiata Nauki. Rowniez serwis informacyjny BBC nakarmionybiotechnology daje calkiem duzo ciekawych wynikow.
Jesli chcesz skupic sie na enzymach, najlatwiej temat bedzie znalezc na pograniczu medycyny. Calkiem ciekawego tematu moga dostarczyc badania zespolu Prof. Grzegorza Wegrzyna z UG w zakresie leczenia mukopolisacharydoz.
sokol-44
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2008, o 23:47

Re: praca licencjacka z biotechnologii na biologii

Post autor: sokol-44 »

praca licencjacka to zazwyczaj pierwsze naukowe pisemko, warto jej poświęcić trochę czasu, konsultować się z doktorem, uczyć sie pisać. Jest to ten czas, kiedy po raz pierwszy możesz się zagłębić w literature i skonstruować ciekawą przeglądówkę. Myślę że twój promotor podsunął ci doskonały a zarazem stary jak świat pomysł: enzymy w biotechnologi. Biochemia to ponad 100 lat opracowywania metod, setki tysięcy papierów, mnóstwo książek. Warto się zastanowić czym jest współczesna biotechnologia: nie jest nią stara mikrobiologia przemysłowa czy nawet współczesna biologia molekularna (więc prosze nie pisz o fermentacji, odłóż historię chmiela, przestańcie widzieć w biotech tylko PCR i mu podobne.) - to wszystko jest fajne, ale ile można. Chodzi o to, że współczesna biotechnologia, jako nauka jest bardzo interdyscyplinarna, ale nie tylko jako pusty zlepek innych nauk przyrodniczych. Masz okazje pójść dalej - np wykorzystanie enzymów do konstrukcji biosensorów, samoorganizujących się systemów molekularnych o konkretnym, praktycznym znaczeniu, do budowy różnych mikro/nano urządzeń, motorów. znajdziesz tu wszystko: inżynierie genetyczna, enzymologię, bioelektrochemię, biofizykę, fizykę powierzchni, przy okazji dowiesz się o nowych technikach badań pojedynczych biocząstek, co tak naprawdę napędza życie (termodynamika) i gdzie ono się realizuje (HOMO, LUMO), jak oddziałuje światło z materią, dowiesz się jak ważne są metale, wnikniesz w mechanizmy życia. a na końcu będziesz miał satysfakcję że opisałeś coś ważnego, coś dzisiejszego, np. jak działa glukometr z apteki albo jak zbudować sztuczny materiał fotosyntetyzujący, . - to niewiele ale tu się zaczyna prawdziwa biotechnologia !
Powodzenia !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości