reakcje żelaza z parą wodną i trwałość jego wodorotlenków

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
marionetka14
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2008, o 11:56

reakcje żelaza z parą wodną i trwałość jego wodorotlenków

Post autor: marionetka14 »

Witam!

nie mogę sobie poradzić z tymi zadaniami:

(1)
Jakie fakty doświadczalne dowodzą, że wodorotlenek żelaza (III) jest trwalszy od wodorotlenku żelaza (II)

nie mam pomysłu, w jaki sposób można to wykazać

(2)
W temperaturze 950 K żelazo reaguje z para wodną. Z 6 g żelaza otrzymano tlenek i 3,54 dm3 wodoru, odmierzonego w temp. 290 K pod ciśnieniem 973 hPa. Ustal wzór empiryczny otrzymanego tlenku.

Dane te pasowałyby do wykorzystania wzoru Clapeyrona, ale nie wiem co z niego obliczyć.

Proszę o pomoc
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: reakcje żelaza z parą wodną i trwałość jego wodorotlenków

Post autor: bcf_raptor »

Jakie fakty doświadczalne dowodzą, że wodorotlenek żelaza (III) jest trwalszy od wodorotlenku żelaza (II)
Wodorotlenek żelaza(II) łatwo ulega utlenieniu pod wpływem tlenu atmosferycznego.
marionetka14 pisze:(2)
W temperaturze 950 K żelazo reaguje z para wodną. Z 6 g żelaza otrzymano tlenek i 3,54 dm3 wodoru, odmierzonego w temp. 290 K pod ciśnieniem 973 hPa. Ustal wzór empiryczny otrzymanego tlenku.

Dane te pasowałyby do wykorzystania wzoru Clapeyrona, ale nie wiem co z niego obliczyć
Oblicz liczbę moli wodoru jaka powstaje (i zamień to na gramy). Potem wykorzystaj tą liczbę moli do obliczenia jaka masa wody wzięła udział w reakcji. Następnie wykorzystaj fakt, że całkowita masa produktów jest równa całkowitej masie substratów i oblicz jaką masę ma próbka tlenku. Z treści zadania wynika, że zawiera ona 6g Fe resztę stanowi O.
Mając te dane można już wyznaczyć wzór empiryczny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości