systematyka Protista

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Xych
Posty: 13
Rejestracja: 2 sie 2008, o 13:16

systematyka Protista

Post autor: Xych »

Witam,
mam duży problem z ułożeniem poprawnej systematyki dla organizmów żywych

Udało mi się jedynie ustalić że aktualnie organizmy żywe dzieli się na 3 domeny:

Bakterie, Archaea i Eukaryota

natomiast Domenę Eukaryota dzielimy na 4 królestwa:

Pierwotniaki(Protista), Grzyby, Rośliny, Zwierzeta

I tu zaczynają się schody, ponieważ jak pisze wikipedia

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Supergrupa_(biologia) 
Istnieje jeszcze coś takiego jak supergrupa - podział wg linii rozwojowych, natomiast w innych systematykach pojawiają się podkrólestwa, pod-, -nad typy/gromady. Organizmy są naprzemiennie zaliczane do różnych jednostek taksonomicznych.

Pisze w tym dziale ponieważ potrzebuję systematyki protista do rangi gromady/rzędu, a u wybranych organizmów do rangi gatunku: pantofelek, ameba - kilka ważniejszych (najlepiej by było gdyby pisaliście nazwy polskie i lacińskie np Orzeski(Ciliata).

proszę o szybką odpowiedź - niedługo mam kolokwium z protista.

K to tyle z góry thx za wszelka pomoc

pozdrawiam
XYCH
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: systematyka Protista

Post autor: Savok »

Kieruj sie podziałem Whittakera i Margulis.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Pantofelek
Wiki podaje systematyke zwierzat w karcie kazdego gatunku. Jesli potrzebujesz łaciny, przełącz sie na wersję angielską.
Xych
Posty: 13
Rejestracja: 2 sie 2008, o 13:16

Re: systematyka Protista

Post autor: Xych »

Sam nie wiem na wikipedii w systematyce pantofelka występuje takson: klasa - to bardziej pasuje do roślin.
A po drugie to o ile wiem najnowszą aktualnie systematyką jest ta wprowadzona w 1990r przez Carla Woesa, klasyfikująca organizmy na podstawie podobieństw w rRNA i na wikipedii tez chyba opisują gatunki wg tego podziału ponieważ widzę że najwyższym taksonem jest domena, ale i tak na każdej stronce jest inna systematyka.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: systematyka Protista

Post autor: badger »

Xych, systematyk zazwyczaj jest tyle ilu filogenetyków je układających, nie ma jednej prawdziwej i aktualnej. To co u jednego naukowca jest typem u innego może być gromadą i każdy przedstawi Ci argumenty za swoim układem. Musisz sobie wybrać jeden z podziałów i się go trzymać.
Xych
Posty: 13
Rejestracja: 2 sie 2008, o 13:16

Re: systematyka Protista

Post autor: Xych »

Święte słowa, wybiorę chyba systematykę podaną przez .wykładowcę, to przynajmniej mam pewne że kolokwium zdam . Dzięki za pomoc.
Xych
Posty: 13
Rejestracja: 2 sie 2008, o 13:16

[Link] systematyka Protista

Post autor: Xych »

Oto mail jaki posłałem do mojego wykładowcy, przeczytajcie a zrozumiecie o co chodzi.

"Witam,
Jestem studentem pierwszego roku na biologii niestacjonarnej. Prowadzi pan ćwiczenia w naszej grupie (B). Piszę ponieważ mam problem z systematyką Protista, a w sobotę (8.11.2008) mamy kolokwium. Zaczęło się od tego że zgubiłem kserówkę z systematyką (mam już ja na komputerze w postaci pliku) którą dostaliśmy na ćwiczeniach, aby pouczyć się do kolokwium szukałem odpowiedniej systematyki w internecie. Po 3 dniach poszukiwań doszedłem do wniosku iż systematyka którą otrzymaliśmy może być nieaktualna ponieważ najnowsze systemy klasyfikacji organizmów żywych wprowadzają tzw. supergrupy

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Supergrupa_(biologia)wydzielające
najważniejsze linie rozwojowe organizmów"

Paramecium sexaurelia
Amoeba limax
Euglena proxima anglesia
Foraminifera

Również w nowszych encyklopediach i innych źródłach podaje się taki podział.

Mimo to jednak na stronie https://www.itis.gov/ (Integrated Taxonomic Information System) organizacja współpracujaca z wieloma filogenetykami oraz programami Species 2000 i Global Biodiversity Information Facility (GBIF) zajmująca sie klasyfikacją organizmów żywych, w systematyce Protista nie uzywa supergrup

https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/ ... alue=46415 Paramecium aurelia Ehr.
https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/ ... lue=726083 Cryptosporidium hominis

Ale Protozoa podzielono na 4 grupy : https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/ ... lue=630577
Apicomplexa,
Sarcomastigophora,
Ciliophora,
Protozoa: Mycetozoa, Sarcodina


Której systematyki się trzymać i dlaczego?
Będę wdzięczny za szybką odpowiedź, najlepiej przed kolokwium.
Pozdrawiam

Xych"

Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: systematyka Protista

Post autor: ziabol »

wykładowca zawsze ma racje
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość