skąd się wzięły introny?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
sui
Posty: 20
Rejestracja: 9 lip 2008, o 14:16

skąd się wzięły introny?

Post autor: sui »

mam pytanko tak z czystej ciekawości: czy introny powstały w transkrypcji? Czy po prostu w pewien sposób byłyzapisane w DNA i po prostu je wydzielono i tak nazwano? Ale gdyby tak było to chyba nie dałoby się odczytywać tak prosto aminokwasów mając nić matrycową. Troche pomieszałam, ale może zrozumiecie o co mi chodzi
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: _Marcin_ »

sui pisze:Troche pomieszałam, ale może zrozumiecie o co mi chodzi
No faktycznie, całkiem nieźle pomieszałaś i nie mogę się doszukać w tym jakiegoś sensu.
Istnieją dwie teorie tłumaczące pochodzenie intronów:teoria eksonowa i teoria insercyjna.
Pierwsza zakłada że przodek Procaryota i Eucaryota(LUCA) miał już geny nieciągłe a druga zakłada że LUCA miał/a geny ciągłe a introny pojawiły się w wyniku insercji u Eucaryota i Archaea.Można powiedzieć że są inwazyjnymi transpozonami mającymi zdolność wycinania się na poziomie RNA.
A jak było naprawdę, wydaje się że jednak LUCA miał/a geny nieciągłe, Procaryota a więc bakterie i sinice utraciły introny na skutek presji selekcyjnej na minimalizację zbędnej
informacji a Eucaryota zyskiwały dodatkowe introny poprzez insercje.
sui
Posty: 20
Rejestracja: 9 lip 2008, o 14:16

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: sui »

Niezupełnie o to mi chodzi. Miałam na myśli skąd one się wzięły na mRNA. W książce z zadaniami maturalnymi miałam opisaną nić DNA jako egzony o jakiejś liczbie par zasad przerywane intronami też zbudowanymi z pewnej liczby zasad i potem introny były wycinane. Ale skoro to sa zasady, to czemu te zasady(opisujące introny) nie są oznaczone na nici matrycowej DNA, z której potem wnioskujemy budowę łańcucha białkowgo? Przecież gdyby były zasadami wycinanymi potem w obróbce potranskrypcyjnej, to można powiedzieć, że zostały wycięte dość spore odcinki nici matrycowej, więc nie można by było bezpośrednio(prawei bezpośrednio) z niej odczytać końcowego łańcucha peptydowego. Zasady azotwe to chyba zbyt znaczące fragmenty, żeby je pomijać. Więc informacja, że akurat w określonym miejscu w DNA ma być intron o określonej długości musi gdzieś być w tym DNA, tylko gdzie? I tu ostatnie pytanie z czego zbudowane są introny? Czy rzeczywiście z zasad azot.?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: Savok »

A z czego maja byc zbudowane? Z lipidow? Egzony i introny to sekwencje nukleotydowe o roznych funkcjach. Pierwsze maja funkcje informacyjna, drugie - regulatorowa. POneiwaz egzony i introny tworza nieprzerwany ciag DNA, polimeraza RNA zalezna od DNA nie moze sobie wybrac, co przepisze, a co nie. pre mRNA zawiera dokladna kopie DNA. Dopiero pozniej intorny sa wycinane aby utworzyc mRNA o sekwencji kodujacej bialko. Nieprawidlowe wyciecie intronow skutkuje powstaniem polipeptydu o innej sekwencji aminokwasowej niz zamierzona.

Introny sa oznaczone odpowiednimi sekwencjami na ich poczatku i koncu, dzieki czemu enzymy uczestniczace w splicingu wycinaja odpowiedni fragment pre mRNA.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: Jakusz »

Ja do końca nie wiem o co Ci chodzi sui. To egzony są kolejnymi trójkami nukleotydów kodującymi polipeptyd - nie introny. Zatem odczytanie przez nasciągiem sekwencji polipeptydu jest możliwe jedynie z dojrzałego mRNA bez intronów. Z DNA bezpośrednio tego zrobić się nie da.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: _Marcin_ »

JakubikF pisze:To egzony są kolejnymi trójkami nukleotydów kodującymi polipeptyd - nie introny.
W intronach(nie wiem czy we wszystkich, ale na pewno części grup I i II) są otwarte ramki odczytu dla specyficznych endonukleaz i enzymów o właściwościach odwrotnych transkryptaz, które uczestniczą w ich transpozycji.Więc introny też mogą kodować polipeptydy.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: dragonka »

Mój nauczyciel opowiadał mi ostatnio o intronach i wspominał nazwę pewnych enzymów które je wycinają. Może ktos wie coś więcej na ich temat? Czym są? (czy to rodzaj RNA?)
Co mogą kodować introny? (bo podobno kodują, u niektórych organizmów- muszka owocowa?)
Poza tym wspominał jeszcze, że introny to takiśmietnik genomu", jesli mozna to tak nazwać. Pozostałość po przodkach. Według niego ekspresja informacji zawartej w intronach powoduje powrót takich cech jak sierść czy łuska, powodujących różne choroby człowieka. Czy to możliwe?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: _Marcin_ »

O innych produktach translacji czy transkrypcji dla których informacja zakodowana jest w sekwencji intronu, poza wcześniej wymienionymi nie słyszałem(nie szukałem też nigdy, jakoś mnie to nie interesowało).
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: dragonka »

Nie mogę niestety tego otworzyć. Nadal czekam na jakies wyjaśnienie bądź wskazówkę.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: skąd się wzięły introny?

Post autor: yeast »

dragonka pisze:wspominał nazwę pewnych enzymów które je wycinają
Ogólnie kompleks białek i RNA biorących udział w plicingu nazywa się jakżeż oryginalnie spliceosomem. Generalnie wycinanie intronów zachodzi autokatalitycznie, białka z tego co pamiętam były potrzebne do zapewnienia odpowidniego ułożenia, ochrony itp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości