genetyka zadania

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
dresik100
Posty: 9
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:17

genetyka zadania

Post autor: dresik100 »

bardzo prosze o pomoc w rozwiazaniu zamieszczonych nizej zadan bede bardzo wdzieczny
zad.1
skrzyżowano 2 dlugoskrzydle osobniki pewnego gatunku owadów. w potomstwie uzyskano 90 owadow o dlugich skrzydlach i 30 o krotkich skrzydlach.
a)okresl i uzasadnij czy cecha ktotkie skrzydla jest dominujaca czy recesywna
b) podaj genotypy skrzyżowanych owadow
c) uzasadnij pojawienie sie osobnikow o ktotkich skrzydlach w potomstwie owadow dlugoskrzydlych
d)podaj tresc prawa ,ktore wyjasnia wynik tej krzyzowki

Zad.2
Masa owoców dyni jest cechą ilościową i uwarunkowaną trzema parami genów. Roślina o genotypie AABBCC daje owoce o masie 3kg, a roślina o genotypie aabbcc - o masie 1,5kg. Każdy gen dominujący powiększa masę o 0.25kg. Jeżeli skrzyżujemy rośliny o owocach ważących 3kg z roślinami o owocach o masie 1,5kg, otrzymamy potomstwo, którego owoce ważą 2,25kg (pokolenie F1).
a) Podaj masę owoców możliwą do uzyskania w pokoleniu F2.
b) Wyjaśnij mechanizm dziedziczenia cech ilościowych.
c) Podaj inne przykłady cech, które dziedziczą się podobnie jak masa owoców dyni.

zad.3
a)wyjasnij zjawisko plejotropizmu .podaj przyklad efektu plejotropowego u zwierzat
b) przedstaw rozumowanie mendla wyjasniajace rozszczepienie cech w pokoleniu f2
c)wyjasnij róznice miedzy kodominacja a dominacja niezupelna.uzywajac odpowiednich alleli,zapisz genotyp heterozygoty w obu przypadkach
d)podaj przyklad niepełnej dominacji alleli.zilustruj w formie krzyzowki sposob dziedziczenia w takim przypadku

zad.4
napisz jaka krzyzowke przedstawiaja podane roszczepienia (chodzi o to czy to sa jednogenne , dwugenne i z jaka dominacja )
a)3:1 -
b)1:1 -
c)9:3:3:1 -
d)1:1:1:1. -

zad.5
Skrzyżowano ze sobą świnki morskie o czarnej krótkiej sierści.Otrzymano potomstwo o sierściczarnej krótkiej-250,czarnej długiej-87,białej krótkiej-82,białej długiej-24.
a)Podaj,które allele są dominujące,a które recesywne.Oznacz je symbolami.
b)Określ genotypy rodziców.
c)Wykonaj schematyczny rysunek przedstawiający rozmieszczenie alleli barwy i długości sierści na
chromosomach. w komórce diploidalnej.
d)Podaj treść prawa,które wyjaśnia wynik tej krzyżówki.


zad.6
W przypadku genów dopełniających się w pokoleniu F2 wystąpiło rozszczepienie cech w stosunku 9:7. Określ, jakiego stosunku fenotypów można się spodziewać w krzyżówce testowej heterozygoty z F1?

zad.7
a)wyjasnij dlaczego cechy uwarunkowane genami zawartymi w mitochondrich lub chloroplsatch dziedzicza sie w lini matki
b)wyjasnij dlaczego odmiane dziwaczka mirabilis jalapa o pstrych lisciach mozna uzyskac tylko przez rozmnazanie wegetatywne ,a nie jest mozliwe uzyskanie jej z nasion
c)rozważ ,o czym może świadczyc stosunek fenotypów 2:1 w wynkiu krzyzowania heterozygot pod wzgledm jednej pary alleli
d)b)wyjasnij róznice miedzy genem sprzeżonym z płcia a genem zależnym od płci (zwiazanym)

zad.8
Wyjaśnij mechanizm determinacji płci u ssaków.
a)Określ rolę chromosomu Y w determinacji płci ssaków.
b)Opisz skutki inaktywacji jednego z chromosomów X w zarodkach ssaków o kariotypie XX.

zad.9
oblicz prawdopodobienstwo uzyskania w pokoleniu F2 SWINKI MORSKIEJ O BRAZOWWYCH DLUGICH I KRECONYCH WŁOSACH JESLI ALLEL A WARUNKUJE CZARNĄ BARWĘ WŁOSOW ,a-brazowa B- dlugi włos b-krotki włos , C-włosy proste ,c-krecone .przedstaw swoje obliczenia i wyjasnij tok rozumowania .

zad.10
opisz w jaki sposob można sprawdzic czy osobnik o cesze dominujacej jest homozygota dominujaca czy heterozygota .wykonaj odpowiednie krzyzowki i wyjasnij ich wyniki

zad.11
a)wyjasnij w jaki sposob mendel ustalil, ze płec nie odgrywa roli w dziedziczeniu barwy kwiatow grochu
b)wyjasni w jaki sposob morgan udowodnil , ze geny sprzeżone z plcia znjaduja sie na chromosomie X.
c)wyjasnij zaleznosc miedzy hemofilia a płcia dzieci
d)wyjasnij dlaczego nie dochodzi do konfliktu Rh w przypadku ,gdy matka ma grupe krwi z czynnikiem Rh(+)a płod z Rh(-

[mod: malgosi35: Ostrzeżenie:Przeczytaj regulamin. Nie odrabiamy pracy domowej. Spróbuj rozwiązać zadania sam. Służymy pomocą i wskazówkami]
Ostatnio zmieniony 8 lis 2008, o 21:47 przez dresik100, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka zadania

Post autor: malgosi35 »

dresik100 pisze:bardzo prosze o pomoc w rozwiazaniu zamieszczonych nizej zadan bede bardzo wdzieczny
Czego nie rozumiesz?
dresik100
Posty: 9
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:17

Re: genetyka zadania

Post autor: dresik100 »

dobrze rozumiem ze nikt tego za mnie nie zrobi bo ja nie chce zeby kto zrobil tylko pomogł dobrze to ja sprubuje napisac to co wiem i jesli ktos moze to niech mnie poprawia albo doda informacji ktorych mi brak

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:03 ]
zad.1
a)wydaje mi sie ze jest to cecha recesywna poniewaz krotkich skrzydel jest 3 raz mniej wiec dlugie dominuja
b)wydaje mi sie ze to jest roszczepienie 3:1 wiec to musi byc skrzyzowanie dwoch heterozygot poniewaz Aa*Aa daje Aa AA Aa aa wiec tak jakbyc trzy cechy dominujace i 1 recesywna
c)zdaje mi sie ze to jest 1 prawo mendal

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:04 ]
prosz eo sprawdzenie i ewentualne poprawienie lub dodanie informacji których mi zabrakło
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka zadania

Post autor: malgosi35 »

dobrze!
dresik100
Posty: 9
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:17

Re: genetyka zadania

Post autor: dresik100 »

to fajnie

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:11 ]
zad.2
c) kolor oczu, skory .dziedziczenie inteligencji wzrostu

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:14 ]
wiem ze w A - BEDZIE 0,5 SKORO a-o,25 dlatego ze jest 6 genow i razem maja 3kg

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:16 ]
wiem ze trzeba skrzywoac AABBCC * aabbcc zeby uzykac to f1

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:17 ]
jak juz skrzyzuja to piersze pokoleni to AaBbCc

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:18 ]
i włąsnie nie wiem co mam zrobic zeby obliczcy to drugie pokolenie nie wiem moze skrzyzoac to AaBbCc * AaBbCc?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka zadania

Post autor: malgosi35 »

cechy.

MAX wartość cechy AABBCC 3kg
min wartość cechy aabbcc (tzw zerówka) 1,5kg
Tu wpychamy 6 genów dominujących (AABBCC). od zerówki do max jest 1,5 kg (3-1,5=1,5). Jeden gen dominujący daje: 1,5/6=0,25kg
AABBCC*aabbcc
F1 AbBbCc - (sa 3 dominujące1,5kg (zerówka)+(3*0,25)= 2,25kg
F2 AaBbCc*AaBbCc szachownica 8na8 pól.
Nie chce mi się pisać, ale rozszczepienie będzie:
.1:6:.15:.20.:.15.:.6:1
1,50kg:1,75kg:2,00kg:2,25kg:2,50kg:2,75kg:3,00kg

c) masa nasion, liczba liści u tytoniu, wczesność, długość okresu wegetacji, kolor oczu, zimotrwałość, kolor skóry.
dresik100
Posty: 9
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:17

Re: genetyka zadania

Post autor: dresik100 »

nie rozumiem jak ma wygladac ta szachownica 8 na 8
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka zadania

Post autor: malgosi35 »

AaBbCc - daje 8 typów gamet

Np Aa daje dwa typy gamet A i a

szachownica:

Aa
A.AAAa
a.Aa.aa
dresik100
Posty: 9
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:17

Re: genetyka zadania

Post autor: dresik100 »

wiem co to jest szachownica tylko nie wiem w jakis posob ma wygladac nie wiem moze tak jak wymyslilem nizej
ABC ABc Abc AbC abc aBC aBc abC
ABC
ABc
Abc
AbC
abc
aBC
aBc
abC

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:29 ]
no bo pewnie bedzie tak

ABC ABc Abc AbC abc aBC aBc abC

ABC
ABc
Abc
AbC
abc
aBC
aBc
abC

[ Dodano: Sob Lis 08, 2008 23:32 ]
jak to jest zle to prosze napisac jak ma byc dobrze bo pewnie to jest zle
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka zadania

Post autor: malgosi35 »

ABC ABc. Abc. AbC abc aBC aBc. abC
ABC AABBCCAABBCc.AABbCcAABbCC itd
ABc
Abc
AbC
abc
aBC
aBc
abC
dresik100
Posty: 9
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:17

Re: genetyka zadania

Post autor: dresik100 »

w ten sposob mam to robic
ABC ABc Abc AbC abc aBC aBc abC
ABC AABBCC
ABc AABBCc
Abc AABbCc
AbC AABCC
abc ABbCc
aBC ABBCC
aBc AaBBCc
abC AaBbCC
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka zadania

Post autor: malgosi35 »

tak
dresik100
Posty: 9
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:17

Re: genetyka zadania

Post autor: dresik100 »

czyli mam tak wszytsko zrobic i wtedy mi wyjdzie tak jak pani obliczyla .1:6:.15:.20.:.15.:.6:1
1,50kg:1,75kg:2,00kg:2,25kg:2,50kg:2,75kg:3,00kg aha to spoko rozUmiem juz to zadanko znaycz w sumie juz dwa dzieki pani malgosi35

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 00:00 ]
jutro bede probowala reszte zrobic bo teraz juz idem spac i mam nadzije z emi pani tez jutro pomoze i dzikeuje bardzo za dzisiejsza pomoca pozdrawiam

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 00:04 ]
znaczy sie probowal*

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 11:26 ]
zad.3
a)Plejotropizm to zjawisko występujące, gdy jeden gen wpływa na wiele cech fenotypowych, np szurpowatość u kur, która polega nie tylko na zniekształceniu piór, ale także niedorozwój organów wewnętrznych, przede wszystkim serca.

poprosze jeszcze o jakis inny przyklad efektu plejotropowego u zwierzat bo chciałabym znac jescze jakis inny oprócz tego ktory wymienilem wyzej

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 11:51 ]
b) (znalazłem cos takiego tylko nie jest pewny czy to jest w 100% odpowiedz na to pytania bardzo prosze o napisanie czy jest to poprawna odpowiedz na dane pytani i jesli ktos moze to napisanie tego w latwiejszym jezyku do zrozumienia albo jesli to jest nie na temat to prosze napisac na temat bo ja sam chyba juz nie wymsyle nic lepszego ) pokoleniu F2 nastąpiło rozszczepienie cech, przy czym barwa biała wyzwoliła się niejako spod panowania barwy czerwonej.

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 12:33 ]
c)wyjasnij róznice miedzy kodominacja a dominacja niezupelna.uzywajac odpowiednich alleli,zapisz genotyp heterozygoty w obu przypadkach
(znalazłem cos takiego i prosze pomoc mi cos wiecej napisac o tej dominacji niezupelnej i chcialem zapytac czy genotypy tej heterozygoty to jest (IAIA i IAi - grupa krwi A) IAIB - grupa AB. i to sa genotypy w kodominacji? a jakie sa w dominacji niezupełnje ? prosze wyjasnij moje watpliwosci )
Kodominują allele równo cenne- np. dominujące lub recesywne. Tak jest w grupach krwi gen dominujący I ma dwie odmiany A i B. IA robi swoje w homo i heterozygocie (IAIA i IAi - grupa krwi A) a IB robi swoje. Jak się spotkają to też każdy robi swoje (nie kłucą się)-IAIB - grupa AB.
Dominacja niezupełna zachodzi między genem recesywnym a dominującycm.

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 12:45 ]
d)Przykład: allel dominujący A determinuje czerwoną barwę kwiatów, a allel recesywny a - białą a jesli jest to dobry przyklad to prosz pomoc mi zilustrowac krzyzowke

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 12:54 ]
zad.4
a)3:1 - chyba jednogenowa z pełna dominacja
b)1:1 - jednogenowa z niepelna domincacja
c)9:3:3:1 - dwugenowa z pełna dominacja
d)1:1:1:1. -dwugenowa z niepelna doinacja
(co mi sie zdaje ze to napewno nie jest dobrze wiec prosze poprawic i jesli jest to mozliwe to prosze mi podac wyniki roszczepien jednogenowych z pelna dominacja pare przykladow i jednogenowe z nieplana dominacja i z dwugenowymi tez tak samo i jeszcze z jakism innymi jak istnieja np. krzyzowka wsteczna bo wtedy bedzie mi latwiej jak sie naucze tego na pamiec i bede umial rozroznic wiec bardzo prosze o pomoc)

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 13:20 ]
zad.5
najpierw bym zaczeła od oznaczeni takich ze A- CZARNA a-biala B-DŁUGA b- krotka
moze tak byc?

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 13:22 ]
a)dominujace allele to A- CZARNA B-DŁUGA czyli AB a recysywne to a-biala b- krotka czyli ab dobrze?

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 13:28 ]
cos mi sie zdaje ze chyba napisalem zle o tych allelach dlatego ze powinno byc chyba tak dominujace A- CZARNA B-krótka (dlatego ze ktutkiej jest wiecej niz dlugiej)czyli AB
a recysywne to a-biala b- długa czyli ab (nie wiem mi sie zdaje ze chyba teraz jest dobrze a przedtem bylo zle prosze napisac czy dobrze sie poprawilem czy moze nadal mam zle )

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 13:30 ]
dalej z 5 zadaniem to chyba sobie nie dam rade wiec prosilby kogos o pomoc najlepiej pania malgosi35 gdyz wydaje mi sie ze jest bardzo dobra z genetyki i naprawde potrafi dobrze wytłumaczyc

[ Dodano: Nie Lis 09, 2008 13:32 ]
bardzo prosze zeby ktos mi sprawdzil dokladnie od 3 zadania i jesli jest blad to poprawil i jesli jest czegos zamalo to prosze dopisac informacje ktorych mi zabrakło ja narazie ide pozniej bed eprobowała dalej rozwiazac dalsze zadania dopiero po spr tych ktore rozwiazałem pozdrawiam wszysstkich
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości