Wymogi na chirurga

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
ren
Posty: 34
Rejestracja: 25 sie 2008, o 17:00

Wymogi na chirurga

Post autor: ren »

Słyszałam, że żeby zrobić specjalizację chirurga trzeba spełniać jakieś ścisłe wymogi, np. bardzo dobry wzrok (ktoś z wadą wzroku - nawet skorygowaną - nie może być chirurgiem?), zero trzęsących się rąk, żadnej wady kręgosłupa itd. Ktoś wie coś więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: Padre Morf »

ren pisze:Słyszałam, że żeby zrobić specjalizację chirurga trzeba spełniać jakieś ścisłe wymogi,
nie trzeba.
znajoma królika
Posty: 7
Rejestracja: 22 sie 2008, o 12:34

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: znajoma królika »

ale jakas sprawnosc w palcach, spostrzegawczosc i uwaga mile widziane? ]
no a stwierdzenie nerwicy ma jakies znaczenie? XDDD
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: Padre Morf »

znajoma kr&#xF3lika pisze:ale jakas sprawnosc w palcach, spostrzegawczosc i uwaga mile widziane? ]
Decyduje LEP. Nic więcej.
Ale jaką sprawność w palcach? Lekarz to nie rzeźbiarz ani garncarz. Po to ma 6 lat specjalizacji, żeby nauczyć się operować. Jak się nie nauczy albo łapy mu latają to uwali PES albo do końca życia będzie wrzody na tyłku nacinał w przychodni.

Nadprzyrodzoną sprawność w palcach to ma chyba tylko Kubuś Burski ale on operuje wszystko jak leci. Jak telenoweli oglądalność spadnie to i przeszczepu mózgu sie doczekamy.

Wymagania co do wady wzroku dotyczą (ze zrozumiałych względów) okulistów.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: biolga »

A czy na przykład problemy z kolanami mogą być przeszkodą w zrobieniu jakiejś specjalizacji?
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: damian552 »

A ja mam pytanie gdzie jest najlepsza chirurgia dziecięca? Wiem, że trudno oceniac, gdzie jest lepiej, a gdzie gorzej, ale może ktoś sie tego podejmnie.
MatiGl
Posty: 397
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 10:24

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: MatiGl »

damian552 pisze:A ja mam pytanie gdzie jest najlepsza chirurgia dziecięca? Wiem, że trudno oceniac, gdzie jest lepiej, a gdzie gorzej, ale może ktoś sie tego podejmnie.
czasami ręce mi opadają jak takie rzeczy czytam. najpierw trzeba skończyć studia i tu nie ma żadnych różnic, że tu np jest lepsze to a tu to
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: Padre Morf »

biolga pisze:A czy na przykład problemy z kolanami mogą być przeszkodą w zrobieniu jakiejś specjalizacji?
na dobrą sprawę nikt tego nie sprawdza - z drugiej strony jeśli masz problem ze staniem przez kilka godzin niektóre specjalizacje możesz sobie raczej darować.
damian552 pisze:A ja mam pytanie gdzie jest najlepsza chirurgia dziecięca?
w Krakowie była niezła ale panią doktor zamknęli
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: damian552 »

Morfeusz pisze:w Krakowie była niezła ale panią doktor zamknęli
Właśnie wczoraj o tym słyszałem. Ale już wyszła za kaucją 40 tyś zł.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: dragonka »

A wada dłoni? Jednej, zaznaczam (można założyć funkcjonalny brak palca wskazującego i środkowego). Raczej żadne codzienne czynnosci, wliczając grę na pianinie, szydełkowanie itp nie sprawiaja mi trudności, nie wiem jednak czy jest to wystarczająca sprawność? Próbuję się nie zawieść na przyszłość.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: biolga »

Morfeusz pisze:
biolga pisze: na dobrą sprawę nikt tego nie sprawdza - z drugiej strony jeśli masz problem ze staniem przez kilka godzin niektóre specjalizacje możesz sobie raczej darować.
Rozumiem, że na pewno chirurgie. Jakie jeszcze?

Przepraszam za dociekliwość.
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: damian552 »

biolga pisze:
Morfeusz pisze:
biolga pisze: na dobrą sprawę nikt tego nie sprawdza - z drugiej strony jeśli masz problem ze staniem przez kilka godzin niektóre specjalizacje możesz sobie raczej darować.
Rozumiem, że na pewno chirurgie. Jakie jeszcze?

Przepraszam za dociekliwość.
No wszystkie zabiegowe, które wymagają długiego stania przy stole operacyjnym, tkj. chirurgie, neurochirurgia, kardiochirurgia, ginexy, laryng., ortopedia.

Ale także może anestezjologia i IT, bo przy znieczuleniach też się napewno na stoi, no ale o tym to niech się już nasz specjalista od anestez. i IT wypowie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wymogi na chirurga

Post autor: Medycyna Lwów »

damian552 pisze:Ale także może anestezjologia i IT, bo przy znieczuleniach też się napewno na stoi, no ale o tym to niech się już nasz specjalista od anestez. i IT wypowie.
z moich obserwacji ostatnio poczynionych na dyżurach to anestezjolog po zrobieniu swojego podczas operacji sobie siedzi i spogląda co jakiś czas na monitor. Ostanio podczas jednej operacji pani anestezjolog znieczuliła i poszła sobie na całą operację do socjalnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości