Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
K8x
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2008, o 21:15

Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: K8x »

Witajcie,
bylabym naprawde wdzieczna jesli pomoglby mi ktos w tych zadaniach.

1.Okresl role t-RNA w procesie ekspresji informacji genetycznej
2.Odcinek kodujacy pewnego genu zawiera 153 nukleotydy,a odcinek nie kodujacy 60 nukleotydow.

a) okresl,ile aminokwasow zawiera lancuch polpeptydowy kodowany przez ten gen.
b) podaj liczbe aminokwasow w lancuchu polipeptydowym,jezeli w wyniku mutacji punktowej tego genu z intronu wypadly trzy kodony.
3.Ponizej przedstawionoo fragment genu kodujacego lancuch polipeptydowy hemoglobiny czlowieka:
5GTC/CAC/CTG/ACT/CCT/GAG/GAG/AAG3
3CAG/GTG/GAC/TGA/GGA/CTC/CTC/TTC5

a) przedstaw proces trankrypcji i translacji w oparciu o informacje zawarta we fragmecie genu.Skorzystaj z tabeli kodu genetycznego.

4.Okresl genotyp rosliny o kwiatach czerwonych,ktora skrzyzowana z roslina o kwiatach bialych dalaby cale potomstwo czerwone.Wykonaj odpowiednia krzyzowke.
5.Praworecznosc i leworecznosc sa cechami dziedzicznosci,przy czym tendencja do uzywania prawej reki jest cecha dominujaca .gen warunkujacy te ceche jest zlokalizowany na autosomie(chromosomie ciala).

a)okresl czy praworeczni,heterozygotyczni rodzice moga oczekiwac leworecznego potomostwa.Odpowiedz uzasadnij za pomoca poprawnie rozpoisanej krzyzowki genetycznej.Wsrod genotypow potomostwa wskaz ten (lub te) ktory warunkuje leworecznosc

reszte 11 pytan udalo mi sie samej rozwiazac czy dobrze to sie okaze
pozdrawiam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: malgosi35 »

K8x pisze:2.Odcinek kodujacy pewnego genu zawiera 153 nukleotydy,a odcinek nie kodujacy 60 nukleotydow.
a) okresl,ile aminokwasow zawiera lancuch polpeptydowy kodowany przez ten gen.
b) podaj liczbe aminokwasow w lancuchu polipeptydowym,jezeli w wyniku mutacji punktowej tego genu z intronu wypadly trzy kodony.
a)153/3
b)150/3
K8x pisze:3.Ponizej przedstawionoo fragment genu kodujacego lancuch polipeptydowy hemoglobiny czlowieka:
5GTC/CAC/CTG/ACT/CCT/GAG/GAG/AAG3
3CAG/GTG/GAC/TGA/GGA/CTC/CTC/TTC5

a) przedstaw proces trankrypcji i translacji w oparciu o informacje zawarta we fragmecie genu.Skorzystaj z tabeli kodu genetycznego.
Reguła komplementarności zasad przy przepisywani z DNAmRNA i z mRNA na jeśyk białek.
K8x pisze:4.Okresl genotyp rosliny o kwiatach czerwonych,ktora skrzyzowana z roslina o kwiatach bialych dalaby cale potomstwo czerwone.Wykonaj odpowiednia krzyzowke.
AA*aa lub Aa*aa - zrób te dwie krzyżówki z sprawdz przy której wychodzi całe czerwone potomstwo.
K8x pisze:5.Praworecznosc i leworecznosc sa cechami dziedzicznosci,przy czym tendencja do uzywania prawej reki jest cecha dominujaca .gen warunkujacy te ceche jest zlokalizowany na autosomie(chromosomie ciala).
a)okresl czy praworeczni,heterozygotyczni rodzice moga oczekiwac leworecznego potomostwa.Odpowiedz uzasadnij za pomoca poprawnie rozpoisanej krzyzowki genetycznej.Wsrod genotypow potomostwa wskaz ten (lub te) ktory warunkuje leworecznosc

P-praworęczny
p-leworęczny

Pp*Pp (praworęczni heterozygotyczni)
Ostatnio zmieniony 4 gru 2008, o 12:42 przez malgosi35, łącznie zmieniany 1 raz.
K8x
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2008, o 21:15

Re: Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: K8x »

baardzo dziekuje za pomoc pozdrawiam
Damian89
Posty: 3
Rejestracja: 3 gru 2008, o 15:02

Re: Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: Damian89 »

Hej.
To zdolna jestes skoro sama 11 zadan zrobilas:)
Ja mam niestety troche wiecej problemow:/
a czy mozesz mi poiwedziec jak sie robi te krzyzowki. dokladniej ta szachownice?
Bylbym niezmiernie wdziecuny:)
Pozdrawiam.
K8x
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2008, o 21:15

Re: Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: K8x »

ja chodze do zaocznego LO mam dosyc spora przerwe w szkole krzyzowek nie pamietam za bardzo dlatego tez sie o nie zapytalam
Damian89
Posty: 3
Rejestracja: 3 gru 2008, o 15:02

Re: Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: Damian89 »

NOm. ja tez do zaocznegoZDROJE":) Mozliwe ze ta sama klasa skoro te same zadania)
Ok, jakos sobie mooze z tym poracze. miejmy nadzieje.
K8x
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2008, o 21:15

Re: Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: K8x »

ta sama klasa raczej nie ale moze ten sam nauczyciel
pomoc ci jednak w krzyzowkach nie pomoge bo sama ich nie rozumiem.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: malgosi35 »

szachownica jest tpo to by ułatwić sobie pracę i czegoś nie zgubić.
W jej pierwszym wierszu wpisuje się możliwe gamety jednego z rodziców w pierwszej kolumnie gamety drugiego rodzica.
NA ich przecięciu (kolumn i wierszy) mamy ganotypy osobników które powstają z danych gamet.

np. Aa*Aa rodzice heterozygotyczni
F1 - pierwsze pokolenie.
Oboje rodzice tworzą dwa rodzaje gamet - a i A
szachownica

.A.a
A AAAa
a.A
Damian89
Posty: 3
Rejestracja: 3 gru 2008, o 15:02

Re: Prosze kto cos wie , niech pisze !!

Post autor: Damian89 »

bardzo dziekuje za podpowiedz, napewno skozystam
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości