Ciekawy nicień (chyba)

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
fifczanek
Posty: 8
Rejestracja: 11 lis 2008, o 15:02

Ciekawy nicień (chyba)

Post autor: fifczanek »

A więc: ponieważ mam hodowlę różnych gadów, aby zaoszczędzić pieniądze w lecie na pokarm, chodze na łąkę z siatką i łapię koniki polne. Przetrzymuje je w specjalnie przygotowanym dla nich terrarium. Pewnego dnia zaglądam do terrarium i widze 5 koników utopionych w baeniku z wodą. Zaglądam do wody i widzę poza 5-cioma konikami jeszcze 5 podłużnych stworzeń. Zaciekawiło mnie to i zacząłem poszukiwania. Jedyne co udało się mi znaleźć to to:


Jak robak zmusza owady do samobójstwa
21.09.2005.
Pasożytniczy robak doprowadza do samobójstwa pasikoniki i świerszcze, powodując chemiczne zmiany w ich mózgu — zaobserwowali badacze z Francji. Informację podaje pismo «Proceedings of the Royal Society B».
Robak zaliczany do nicieni — Spinochordodes tellinii — pasożytuje w organizmach pasikoników i świerszczy — ale tylko w postaci larwalnej. W pewnym momencie musi jednak przekształcić się w wolnożyjącą postać dorosłą. Problem w tym, że dorosły robak żyje w wodzie, a larwa — w owadach o naziemnym trybie życia.

Sprytny nicień rozwinął jednak doskonałą technikę «manipulacji» swoimi gospodarzami. Gdy przychodzi odpowiednia pora, owady zaczynają zachowywać się w zupełnie irracjonalny sposób — szukają zbiornika wodnego i skaczą do niego skazując się tym samym na samobójczą śmierć. Wtedy dojrzały robak, który jest 3-4 razy dłuższy niż postać larwalna, wydostaje się do wody i odpływa w poszukiwaniu partnera.

Dotychczas mechanizm tej manipulacji był owiany tajemnicą. Dopiero teraz udało się go rozszyfrować, dzięki pracy badaczy z Montpellier.

Naukowcy przeanalizowali białka w układzie nerwowym owadów przed i po inwazji pasożyta.

Okazało się, że robak zmienia zachowanie owadów wpływając chemicznie na aktywność ich układu nerwowego. Wydziela w tym celu różne białka, które imitują białka owadzie i mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na tkankę nerwową.

Badacze doszli do tego wniosku po odkryciu, że zainfekowane owady produkują w mózgu inne białka niż owady zdrowe. Niektóre z tych białek zmieniają aktywność komórek nerwowych i regulują m.in. ruch organizmów w odpowiedzi na działanie ziemskiego pola grawitacji.

PAP, JP, Onet.pl








Sądzicie że to może być to? Ewentualnie postaram się dodać zdjęcia jak zrobie.bo jedną z tych larw zkonserwowałem sobie w jakimś płynie konserwacyjnym, który polecił mi znajomy.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Ciekawy nicień (chyba)

Post autor: _Marcin_ »

To na pewno jakiś gatunek nitnikowca, one taki mają cykl życiowy, ich larwy pasożytują w ciałach owadów gł.prostoskrzydłych.U nas żyje nitnik wodny(Gordius aquaticus).
fifczanek
Posty: 8
Rejestracja: 11 lis 2008, o 15:02

Re: Ciekawy nicień (chyba)

Post autor: fifczanek »

Dzieki wilkie za pomoc.Bardzo mi pomogłeś.przynajmniej wiem z czym mam doczynienia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości