bilans oddychania tlenowego

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

bilans oddychania tlenowego

Post autor: Milka »

hej, dzis powtarzałam metabolizm i nasuwa mi sie pytanie odnosnie bilansu oddychania tlenowego.

Nie rozumiem, ile cząsteczek ATP powstaje w pr. glikolizy. Piszą o zysku brutto i netto w operonie i wszytsko mi pomieszali.

Chciałam zapytac tez o moj tok rozumowania w pozostałych etapach oddychania:
(przy założeniu ze z 1mola NADH powstają 3 mole ATP, a z FADH2 2mole ATP)

2. pomostowa 2cz. NADPH= 2*3=6
3. Cykl Krebsa : 3cz.NADPH 3*3=9
1cz.FADH2 1*2=2
1 CZ. ATP
W sumie daje mi 12cz, ale poniewaz są 2 obroty , czyli powstaje 24

Pomóżcie, bo mi sie juz wszytsko myli
epinefrynka

[Link] bilans oddychania tlenowego

Post autor: epinefrynka »

już kiedyś się to pojawiło
tematy143/oddychanie-komorkowe-vt16648. ... =glikoliza

[ Dodano: Pią Gru 26, 2008 21:46 ]
niqsiatko pisze:bilans
I Glikoliza 2cząsteczki ATP, 2cząst. NADPH26cząst ATP w 3etapie
II CK 2cząsteczki ATP, 8cząst NADPH2 24 cząsteczki ATP
2cz. FADH2 4cząst ATP

38cząsteczek ATP

zysk to 36 cząsteczek, ponieważ 2 są zużyte na transport NADH2


[ Dodano: Pią Gru 26, 2008 21:47 ]
Cytat z wklejonego linku
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: bilans oddychania tlenowego

Post autor: Marcin_skc »

ilośc wytworzonych ATP u prokariota tlenowych to 40 moli z 1 mola glukozy, z czrgo 38 moli stanowi zysk, bo 2 mole poszły jako energia aktywacji.

U eukariotów, ponieważ NADH powstałe w glikolizie jest przeniesione na FAD będące w mitochondrium, bo samo przez błonę nie przejdzie, więc z niego są tworzone 2 mole ATP zamiast trzech, więc wytworzonych jest 38 moli ATP, z czego 36 stanowi zysk
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: bilans oddychania tlenowego

Post autor: Astacus »

Według podręcznika PWN:
W wyniku fosforylacji substratowej (w całym procesie) powstaje 6 cząsteczek ATP, jednak 2 z nich są zużywane na fosforylację heksozy, oznacza to że w glikolizie i cyklu Krebsa powstają netto 4 cząsteczki ATP. W 3 pierwszych etapach utleniania biologicznego jest wytwarzana także energia swobodna gromadzona w 10 cząsteczkach NADH (2 powstają w glikolizie, 2 w dekarboksylacji pirogronianiu i 6 w cyklu Krebsa). Jak już ktoś zauważył, wewnętrzna błona mitochondrium jest nieprzepuszczalna dla NADH, ale istnieją mechanizmy do przenoszenia potencjału redukcyjnego z cytozolu do matriks. 10 cząsteczek NADH umożliwia syntezę 25 cz. ATP (nie zapominajmy o tym że w cyklu kwasu cytrynowego powstaje jeszcze FADH2, umożliwia on syntezę 3 cząsteczek ATP).

W sumie:
4ATP + 25ATP + 3ATP = 32 cząsteczki ATP z utlenienia 1 cząsteczki glukozy

"Według niektórych autorów, z utleniania jednej cząsteczki glukozy może powstać aż 36 do 38 cząsteczek ATP. Taki bilans nie uwzględnia jednak kosztów energetycznych transportu ATP, wymiennie z ADP i Pi przez wewnetrzną błonę mitochondrialną."
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: bilans oddychania tlenowego

Post autor: Marcin_skc »

Astacus pisze:FADH2, umożliwia on syntezę 3 cząsteczek ATP).
Aby napewno dobrze przepisałeś? bo mi się wydaje, ze z FADH2 powstanie 2 ATP, a z NADH powstanie 3 ATP.

Bilans
glikoliza - 4 ATP, 2 NADH
oksydacja dekarboksylacyjna pirogronianiu - 2 NADH
Cykl Krebsa - 2 ATP, 6 NADH, 2 FADH2

Łańcuch oddechowy
z FADH2 powstaje 2 ATP
z NADH powstaje 3 ATP

2 NADH z glikolizy nie mogą przejśc przez błonę mitochondrium, a ich potencjał redukcyjny przechodzi na 2 cząsteczki FAD, czyli powstaną 4 ATP
w przypadku prokariotów tlenowych które nie mają mitochondriów powstanie 6 ATP
2 NADH z reakcji przejściowej - 6 ATP
6 NADH z cyklu Krebsa - 18 ATP
2 FADH2 z cyklu Krebsa - 4 ATP

razem może powstać: 38 ATP u eukariota i 40 ATP u prokariotów tlenowych. U każdego dwie cząsteczki ATP sa zużyte jako energia aktywacji więc zysk będzie wynosił 36 i 38 ATP
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: bilans oddychania tlenowego

Post autor: Astacus »

Marcin_skc pisze:Aby napewno dobrze przepisałeś? bo mi się wydaje, ze z FADH2 powstanie 2 ATP, a z NADH powstanie 3 ATP.
Z utlenienia FADH2 powstają 3 cząsteczki ATP, to jest na pewno dobrze. (przynajmniej według PWNu)
Marcin_skc pisze:2 NADH z glikolizy nie mogą przejśc przez błonę mitochondrium, a ich potencjał redukcyjny przechodzi na 2 cząsteczki FAD, czyli powstaną 4 ATP
Niekoniecznie, w komórkach wątroby, nerek i serca potencjał redukcyjny przenoszony jest z cytozolu do matriks na NAD+ wewnątrzmitochondrialne, redukując je do NADH.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: bilans oddychania tlenowego

Post autor: Medycyna Lwów »

Żeby ostatecznie było jasne:
zgodnie z przyjętą w Polsce konwencją (Polskie Towarzystwo Biochemiczne) bilans utleniania tlenowego 1 mola glukozy daje 38 moli ATP.
Marcin_skc pisze: U eukariotów, ponieważ NADH powstałe w glikolizie jest przeniesione na FAD będące w mitochondrium, bo samo przez błonę nie przejdzie, więc z niego są tworzone 2 mole ATP zamiast trzech, więc wytworzonych jest 38 moli ATP, z czego 36 stanowi zysk
niekoniecznie, są 2 czółenka i jedno (jabłczanowo-asparaginianowe) przenosi bez straty energii. To związane z FAD to czółenko glicerolo-3-fosforanowe, ale w konwencji je się pomija.
Aby napewno dobrze przepisałeś? bo mi się wydaje, ze z FADH2 powstanie 2 ATP, a z NADH powstanie 3 ATP.
to prawda
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: bilans oddychania tlenowego

Post autor: yeast »

A nie było to 1,5 i 2,5?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: bilans oddychania tlenowego

Post autor: Medycyna Lwów »

stere wydania harpera tak wydają, ale problem ten był wyjaśniony dość dokładnie na jednym z wykładów z biochemii u mnie na uczelni i jest tak jak napisałem wyżej Naukowcy sami tak naprawdę nie wiedza jak być powinno, stad ta konwencja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości